presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

Incercati sa taiati coli de folie pe care o ungeti cu un strat de ciara calda,pe ambele fete. Dupa racirea cerii pe folie, puneti folia in presa incalzita la 35 grade celsus ca sa imprime modelul fagureloi in ciara dupa folie Stfel obtineti un fagure armat, rezistent la rupere, si dublati Nr. de faguri la Kg. de ciara  :hi:

D006

este probata?
oricum interesanta idee pt cei care au presa.

bucovineanu

Este o idee, dar nu o vad realizata. Este greu de intins ceara pe folie, e greu de mentinut presa la 35 grade. Dupa turnare fagurele va fi flexibil din cauza foliei si ceara va crapa.Si nu vad cum se va monta fagurele in rama.Cat despre economia de ceara, este cunoscut proverbul cu lenesul si zgarcitul. Cand voi turna foi o sa incerc si va comunic ce a iesit.

D006

sincer nu am inteles din ce este folia, dar poate o varianta ar fi chiar o coala de hartie mai poroasa si imbibata in baie de ceara. cat priveste prinderea pe rama nu cred ca sunt probleme. din pacate nu detin o presa sa pot experimenta.

D006

Nu cred ca merge  asta pina la proba contrarie.

stefan1

Erau vremuri cand ceara nu se gasea si era tare scumpa. Acum preturile nu-mi par exagerate si nu cred ca e nevoie sa se recurga la asa ceva. Ce se castiga acum se pierde la topire, cand hartia va absorbi din ceara, nerecuperabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

este o idee. pana nu o experimenteaza cineva si sa ne spuna ca nu merge ramane ca o simpa idee.
la varianta cu hartia ma gandeam ca poate voi scapa de diverse rosaturi in jurul sarmelor si de perforatiile si taierile accidentale de la lipire.

filip

Am o presa de facut foita de la bunicul meu.Din pacate e foarte mica ca suprafata.Mama facea foita si punea mai multe intr-o rama.Sa nu se prinda de matrita ceara o ungea cu slanina care nu era sarata pastrata in congelatorul frigiderului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Citat din: cristi x
la varianta cu hartia ma gandeam ca poate voi scapa de diverse rosaturi in jurul sarmelor si de perforatiile si taierile accidentale de la lipire.
Eu cred ca s-ar putea sa roada cu atat mai mult  foaia de hartie, fiind facuta din material strain.
Dar asa cum am promis o sa incerc in primavara si va spun ce a iesit.

D006

Folia de plastic se topeste la 270 grade Celsus Ceara se topeste la 60 grade Celsus Ungerea foliei o fac astfel: trec folia printr-o tava cu ciara topita si apoi o pun la uscat. Daca bvreau sa pun stratul de ceara mai gros, o mai trag inca odata si se ingroasa ceara pe folie Un prieten a gasit o alta metoda, intinde folia si pulverizeaza cu o pompa de stropit ciara calda pe folie, si apoi o tae la dimensiuni. Daca ciara este racita intr-un timp indelungat, infasurat vasul cu ciara in paturi, ciara va fi elastica si nu casabila. Ati observat ca sunt unii fagurii cumparati care se rup cand pui mana pe ei. Acestia au fost facuti din ceara care nu a fost tratata corect. Eu va spun un proces practicat si nu idei sau baliverne Cel mai greu este sa tratezi ceara cand topesti fagurii.  Daca cumparati presa de faguri sa fiti atenti ca pe foita de fagure trebuie sa iasa astfel: va uitati la o celula in zare si pe versul foitei trebuie sa corespunda 3 celule In aceste conditii la fundul celulei vor fi 4 larve de albina, care se va incalzi onul pe altul si nu va aparea puiet varos.  Deci presa trebuie sa fie bine reglata din punctul acesta de vedere, adica sa fie exact ca fagurile construit de albina.      :hi:

D006

Am si eu o presa de faguri  care ai descris-o tu de beton,si nu stiam istoria ei.O am de la bunicu meu. Tu de unde esti din Bucovina?

D006

ca sa ne edificam, asteptam foto.

dyaboliq001

din ce citesc pe aci despre presa din beton inteleg ca peste betonul cu forma de fagure se toarna ceara, deci avem o foita de ceara cu o fata de fagure, dar cealalta fatza cum o formam ?...banuiesc eu, dar mai bine va intreb pe dumneavoastra ca sa fiu sigur :smile:
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".

bucovineanu

Presa are forma a doua coperti de carte din care una sub forma de cadita in care se toarna ceara topita si cealalta se inchide peste ceara. Se recupereaza surplusul de ceara si se deschide presa si avem foita imprimata pe ambele parti.O sa postez poze in curand.

bucovineanu

Am promis ca o sa postez imagini cu presa din beton.Astazi am facut un filmulet, nu prea reusit,pe care il gasiti la: 
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/VmDsBb0jNiM[/youtube]