Dulcofruct Oltenia Valcea

Creat de fitoconsult, Iulie 31, 2013, 10:28:46 AM

« precedentul - următorul »

filip

fitoconsult,nu subestima oamenii.Tu pregatesti terenul pentru perioada cand siropul nu va mai fi subventionat.Si apropos tona aceia de sirop ai luat-o la pretul pietei ori e bonus?Daca nici un vanzator nu foloseste pentru albinele lui atunci..............e reclama prietene.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Citat din: fitoconsult din August 17, 2013, 09:13:50 AM
...
Deci nu este asa mare decontarea prin PNA cum spun uni din cei invidiosi sau necunoscator dulcofruct se foloseste pentru ca este bun si da rezultate ...  :bzz:

Ca suntem invidiosi si necunoscatori, m-am lamurit! Ca bagi la greu dulcofruct in stupi, m-am lamurit! Ca distribui dulcofruct in zona ta si incasezi comision proportional cu volumul vanzarilor, m-am lamurit!

Ce nu m-am lamurit este din ce motive anume nu mi-ai raspuns la intrebarea de aici http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6574.msg150304#msg150304 daca afacerea cu dulcofruct debordeaza de corectitudine, iar cei implicati sunt "full" de sinceritate!

Si as dori, daca se poate, spre binele imaginii dulcofructului, sa-mi demonstrezi (argumente) ca nu am avut dreptate aici http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6574.msg150503#msg150503

Pana la proba contrarie, documentul postat de tine cu cateva pagini mai inainte mi se pare cea mai mare insulta si cel mai mare dispret pe care il poate afisa un comerciant fata de clientii sai!

Calitatea produsului este cea care trebuie sa convinga cumparatorul, nu smecheriile nascocite de comerciant pentru a "prosti" clientii.
Cu atitudinea asta nu veti reusi sa puneti dulcofructul intr-o lumina favorabila nici daca ar fi regele produselor de stimulare apicola!
Invatati de la domnul Dumitriu cum trebuie promovat un produs si cum trebuie discutat cu clientii!

P.S. Pentru a nu fi acuzat ca fac jocurile Agrana, precizez ca nu am nicio legatura cu nimeni implicat in afacerile acestei firme, nu primesc niciun comision, nu fac nicio reclama!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

pharaonu75,cand citezi din Dumitriu citeaza si faza memorabila.Orice produs ce trece prin gusa albinei e MIERE.Dar sunt apicultori care nici macar nu au trecut siropul prin gusa albinei,astea sunt falsuri pe piata.Voi realizati unde am ajuns?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Intr-adevar memorabila!
La ce te asteptai, avand in vedere ca este comerciant de stimulenti apicoli?? Sa-si critice produsul?

De multe ori stau si ma intreb de ce dracu' face albina miere si nu face dulcofruct, apiinvert, apimera sau alte api-siropuri, pentru ca vad ca astea sunt "extraordinare", "cele mai bune" si li se umfla preturile precum spuma laptelui, in timp ce mierea e platita la preturi derizorii!

La anul plec in pastoral la un lan de porumb si la o cultura de sfecla...  :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Fitoconsult a gresit in clipa in care a incercat promovarea unui produs intr-o zona slab reprezentatata in apicultori de forta . A intrat pe un teren minat plin de apicultori care au numai performante teoretice , in practica se cam ascund dupa gard .
  In clipa in care vrei sa vinzi o marfa trebuie sa stii care este publicul tinta , pe forumuri in general gasesti categoria hobby si gica-contra. Dulcofruct se adreseaza altei clientele si in nici un caz nu se adreseaza asa-zisilor apicultori de balta care nu dau mierea la procesatori ci doar la taraba ...culmea la acelasi pret...



Tamu

Interese de tot felul, mai mici sau mai mari. Ofense pe masura.
Ce inseamna apicultori de forta, domule dragos2006, in opinia dvs.? Cumva cei care dau primavara cate o tona de inlocuitori?  =))
Sa-mi fie cu iertare, dar bag de seama:
-Cu cat apicultorul are mai multe familii cu atat trebuie sa fie mai respectat pe forum, pentru prostiile care le face sau le debiteaza?
-NU.
Expresiile de genu: asa-zisilor apicultori de balta, Sa mori tu ca e adevarat ce spui ?, cei cu 3,14 stupi , marea gloata de apicultori de forum etc. ar trebui cumva sa ne cerem noi scuze pentru limbajul folosit de dvs.?
Am mai spus-o: Putin bun simt, doar suntem oameni, chiar daca ideiile de grup nu sunt intotdeanua aceleasi.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

D006

Citat din: Tamu din August 17, 2013, 05:57:07 PM
Ce inseamna apicultori de forta, domule dragos2006, in opinia dvs.? Cumva cei care dau primavara cate o tona de inlocuitori?  =))

  Daca imi permiteti sa va corectez domnule apicultor , corect se spune : "de la o tona in sus ".
  Pentru stiinta dumneavoastra la o stupina de 300 colonii de albine intra 100 kg hrana la o simpla stimulare. Daca toamna faci completare cu o medie de 10 kg. pe famile inseamna ca in scurt bagi 3 tone .
  Ati uitat o categorie importanta de apicultori : PINGUINII , vorba lui unchui" Valter.

D006

Citat din: dragos2006 din August 17, 2013, 06:15:29 PM
Citat din: Tamu din August 17, 2013, 05:57:07 PM
Ce inseamna apicultori de forta, domule dragos2006, in opinia dvs.? Cumva cei care dau primavara cate o tona de inlocuitori?  =))

  Daca imi permiteti sa va corectez domnule apicultor , corect se spune : "de la o tona in sus ".
  Pentru stiinta dumneavoastra la o stupina de 300 colonii de albine intra 100 kg hrana la o simpla stimulare. Daca toamna faci completare cu o medie de 10 kg. pe famile inseamna ca in scurt bagi 3 tone .
  Ati uitat o categorie importanta de apicultori : PINGUINII , vorba lui unchui" Valter.

PS . daca nu va place limbajul meu mai "chirurgical " va sfatuiesc sa frecventati de acum forumurile de maicutze virgine deoarece noi stuparii de forta avem un limbaj licentios.

Tamu


Colegul nostru vorbea de 1 tona - PRIMAVARA! Si prin relatia facuta chiar de dvs. 100kg. la 300 de familii. Deducem ca acesta ar trebui sa aiba cca. 3000 de familii sa faca stimulari, nu hraniri! UPS! Nu prea se pupa.  :rotfl:
Iar vizavi de limbaj, ... acesta nu reflecta altceva decat locul fiecarui individ in societate.
Stai la coada vacii, folosesti un limbaj de c...t.
Eu personal nu-l voi accepta si il voi taxa de fiecare data, asta ptr. ca profesorii care trebuiau sa se ocupe de aceasta problema nu au facut-o atunci cand a fost nevoie.
Mai mult nu uitati ca acest forum este citit si de minori, accesul nefiimd limitat!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

dodo79

desi nu sunt ''apicultor de forta'',dar nici ''pinguin'',dar un incepator care vrea sa invete cate ceva despre apicultura rog pe cei care nu se pot stapanii sa apeleze la alte forumuri sau sa isi faca propriul forum.Nu e de ajuns ce vezi pe toate canalele la televizor?.Macar aici fiti constructivi.am urmarit si eu aceasta telenovela care se poate incheia foarte usor.D-nu de la fitoconsult daca vrei sa vinzi ceva poti sa faci analize si sa le afisezi.Asa ai ceva la mana si le poti face reclama. Nu cred ca costa firma asa de mult.ati iesit ca rau cu aceasta reclama.suna cam tipic romanesc.''votati-ma ca sunt bun si pe urma treaba ta.''cam asa suna din 4 in 4 ani.hai cu analiza si vor fii multi care vor cumpara daca e ceva curat.iar celor care nu se stiu abtine ii rog sa isi vada de albine.scuze daca am deranjat pe cineva si ptr greselile de ortografie(ca vad ca si de astea se leaga cate unul..).

D006

Citat din: Tamu din August 17, 2013, 09:04:56 PM

Colegul nostru vorbea de 1 tona - PRIMAVARA! Si prin relatia facuta chiar de dvs. 100kg. la 300 de familii. Deducem ca acesta ar trebui sa aiba cca. 3000 de familii sa faca stimulari, nu hraniri! UPS! Nu prea se pupa.  :rotfl:


  Domnu sef se vede de la o posta ca sunteti paralel cu apicultura ! 100 kg. se da la o singura stimulare dar primavara trebuie sa dai cam de 10 ori . Esti bun domnule , ce sa zic ...
  Vezi ca o vorba din batrani spune cam asa : daca taceai filozof ramaneai ! vezi ca esti pe teren minat !

fitoconsult

Dragos nu te deranja sa le explicit acestor incepatori in ale apiculturii tainele si experienta ta ei nu sunt apicultori din zona mea apicultorii din zona mea folosesc sirop de porumb in diferite denumiri cu ani buni inainteine ca ei sa visezze ca vor fi apicultori

Pe langa faptul ca eu nu fac apicultura din buines eu o fac din pasiune si placere

Pasiunea pentru picultura o am de la 14 ani ,cu mul timp inainte ca alti zeflemitici sa viseze la aceatsa -------nu fac apiCultra pe bani doar din pasiune ----------NU FAC PASTORAL --------------NU AM FLORA CARE SA MA AJUTE-----AM NEVOIE DE SUPLIMENT IN STIMULAREA FAMILIILOR DE ALBINE----------PUN FACELIA SA AJUT ALBINELE SA AIBA CULES DE INTRETINERE -----------   

DACA ATI CITI TOATE POSTARILE MELE ATI VEDEA CA AM LA VANZARE SI SEMINTE DE FACELIA SI MIERE DE SALCAM

In scimb voi sunteti niste carcotasi care in permanenta nu sunteti de accord cu nimic nou  obisnuiti cu favorite vostri comunisti si consevatori si asa o sa ramaneti


EU SUNT UN TIP CARE ACCEEPTA NOAUTATILE SI SUNT  DE ACORD CU ELE VOI NISTE CONSERVATORI   ))/

Tamu

CitatPentru stiinta dumneavoastra la o stupina de 300 colonii de albine intra 100 kg hrana la o simpla stimulare.

Domnule dragos, mai sus sunt exact cuvintele dvs. si a-ti scris f. clar o simpla stimulare. Nu a-ti vorbit de mai multe stimulari de primava!
Una ganditi si alta scrieti. Sper ca asa procedati si in practica. In acest mod albinele dvs. ar fi mult mai sanatoase si mierea mai gustoasa.
Am interpretat exact ceea ce a-ti scris.
Nu stiu cine e defapt pe teren minat, cu acest spirit dictatorial de la periferie pe care-l afisati pe forum.
Am sa ma opresc aici ptr, ca se polueaza forumul inutil, din pacate.
Multa miere in butoaie, nu combinatii de miere!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

Citat din: Tamu din August 17, 2013, 09:04:56 PM
...........Eu personal nu-l voi accepta si il voi taxa de fiecare data, asta ptr. ca profesorii care trebuiau sa se ocupe de aceasta problema nu au facut-o atunci cand a fost nevoie.
Stimate domn! Va urmaresc de mult postarile si nu pot sa nu remarc faptul ca sunteti un.....recordist la acest capitol. Daca si in apicultura rezultatele ar fi aceleasi totul ar fi ...OK din punctul meu de vedere daarrrrrrrrr....... nu pot sa nu intervin.
Intrebari:
Ai folosit vreodata acest produs numit DULCOFRUCT? Stii cu ce se .........mananca chestia asta, sau procedezi  la fel  cand te-ai contrat cu mine in privinta stupilor din poliuretan? Nu  stim dar.......dam din gura!!!
P.S. Dragose, nu te mai supara degeaba. Oricum d-l Tamu este ....gica-contra la tot ce folosesc altii. Numai ce detine si foloseste dansul este cel mai bun. Parerea mea d=le Tamu este ca ar trebui sa mai punem (unii dintre noi) mana pe cartile de apicultura si apoi sa emitem pretentii de.....apicultori. Mai este unul pe aici pe forum care habar nu are de aceasta minunata indeletnicire dar intoxica netul cu toate experientele lui...fantasmagonice. Fereasca Domnul  nu cumva sa se trezeasca la poarta cu vreun incepator care  i-a urmat sfaturile din filmuletele facute si i-au murit albinele...... =)) Nu cred ca ai vrea sa ajungi in postura asta....stimate domn!!!   Apropo..... scuze daca am deranjat pe cineva....... =)) =)) =))

Bătrânul

Sint de acord cu Dulcofruct. NU SINT DE ACORD CU PRETUL ! Se importa la 1 leu si se vinde cu 4.  Zaharul costa tot atit , sau chiar mai putin cumparat en gros .  NU SE COMPARA 1 kg de zahar ( se transforma in 1 kg miere ) cu 1 kg dulcofruct. Nu fiti "hapsini " si vindeti la dublu adica la 2 lei si zic si eu ca e bine. Pina atunci ZAHAR fratilori ca apa aveti si voi.  =D> =D> =D>