Stupina lui Stefy din Slobozia

Creat de stefy.costea, Decembrie 24, 2014, 04:46:09 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Am reusit sa fac azi cateva poze nucleilor cu matcile de rezerva.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

aditza_71

Frumos zbor au avut albinutele tale.Din ce zona
esti?

Kov iulian

Citat din: aditza_71 din Decembrie 24, 2014, 10:30:23 PM
Frumos zbor au avut albinutele tale.Din ce zona
esti?

CitatStupina lui Stefy din Slobozia

happy

Asa au zburat si la mine ieri,la tine in padure cred ca este mai bine!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefy.costea

Intr-adevar a fost mai caldut si mai adapost in vatra fixa pe care o am in padurea de pe malul Ialomitei de langa Slobozia.
Ai pastrez colectia mea de matci achizitionate din Spania, Turcia, Moldova, Ucraina, Bulgaria.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

D006

Citat din: stefy.costea din Decembrie 26, 2014, 04:31:40 PM
Ai pastrez colectia mea de matci achizitionate din Spania, Turcia, Moldova, Ucraina, Bulgaria.
Le păstrați in insectar sau preferati "bulionul genetic".

bucovineanu

Aceeasi intrebare am vrut sa pun si eu. La ce ar putea fi oare folosite acele regine? Nu fac altceva decat sa polueze si mai mult rasa locala, atata cat ea mai exista.

bio

... presupun, de fapt cred ca sunt sigur, ca le are matci imperecheate din zonele care le aminteste mai sus.

.. si poate doreste sa vada in decursul a 2-3 ani care din ele iar da o medie mai buna la productie pentru a stii ce matci sa promoveze mai departe... sau naiba stie.

Conu Fanica ... cind m-ai ai timp si de albine, la ce program zilnic ai ???.

. de asta nu te ingrasi.. =))..muncesti si zi si noapte

stefy.costea

Bio, daca imi imprumuti si mie un pic din salba ta s-ar putea sa ma ma mai rotunjesc si eu un pic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Apropos de matci: sunt imperecheate, si sunt de la institute de crcetare sau de la ferme de elita cu mii de familii de albine. Daca trec minim 2 sezoane sigur nu ploeaza ci imbunatatesc liniile locale de albine. Sincer mi-as dori o zona izolata unde sa pot pastra aceste linii nealterate. Din pacate in Romania nu se poate asa ceva!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

D006

Ce faci dumneata in stupina matale e o treaba privata . Numai ca eu si altii multi ca mine nu vrem " sa ne imbunatatim" rasa cu ciori vopsite .
  Va rog ,daca aveti putin timp liber , mergeti la un profesor de biologie si sa va explice cum sta treaba cu genetica .
Albina nu este nici vaca , nici oaie , nici porc , nici gaina . Dacă ar fi fost animal domestic s-ar fi imperecheat in stup dar asa ... ghinionul nostru...

stefy.costea

...................................................................
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

#11
A dat un pic de zapada si pe la Slobozia. Motiv sa fac o vizita vetrei permanente si sa-mi amintesc de zilele toride din vara! : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Scuze, de fapt vroiam sa pun o poza si cu stupii in zapada insa din greseala am pus aceeasi poza de 2 ori.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

bio

Stupii dupa pavilion ii dai jos...??..sau iernezi si ep pavilion ..?

stefy.costea

Multumesc Romikele pt ajutor!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine