cum ierneaza la mine

Creat de maximus, Ianuarie 08, 2008, 09:22:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

Eu , familiile  mai  mici ,le  iernez  pe  un  singur  corp .Ce  scop au folosirea  a  doua corpuri in  cazul  dumneavostra?

andrei_salaj

maximus....stiu ca is identice...dar ai si precizat..depinde de pricepere...si asta nu o stiu eu...cum faci sa-si organizeze ghemul intre?sau si-l formeaza acolo din start?k daca cumva si-l formeaza jos...si ii frig...mai poate trece de bariera aia dintre corpuri?asta nu inteleg eu.....nu poti sti sigur daca sunt sau nuh pregatit...fac experimente doar...is tot la stadiul de incepator
te rog lamureste-ma...rugamintea vn de la un simplu incepator...mi-ar fi greu sa gandesc ca u gandesti ca aia de inainte de 89...carora si acum le e frica de concurenta.. :hi:
sa ne auzim de bn..salutari de la SALAj

crombra

Andrei,
Ghemul de iernare are probleme cu deplasarea de pe o rama pe alta numai pe orizontala(in acelasi corp).
De aceea unii apicultori practica gauri in ramele cladite din motive de ajutorare a trecerii de pe o rama pe alta.
Deplasarea pe verticala a ghemului in timpul iernii este mai usoara si se face pe masura ce se consuma hrana. Trecerea de pe un corp pe altul este de asemenea usoara spatiul de 8 mm intre corpuri fiind suficient pentru ca albinele sa poata circula.
De aceea daca ai mancare suficienta sansele ca sa-ti moara familiile de foame sunt mult mai mici la ME sau vertical decat la orizontal.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_salaj

ok..stiu...dar am vazut undv punandu-se problema impartirii ghemului in 2...partea de jos nereusind sa treaca sus si murind..

maximus

Citat din: andrei_salajmi-ar fi greu sa gandesc ca u gandesti ca aia de inainte de 89...carora si acum le e frica de concurenta.. :hi:
sa ne auzim de bn..salutari de la SALAj
prietene,esti copil daca spui asa ceva.
  pe masura ce capeti experienta,orizontul ti se va deschide.imi vei da dreptate peste cativa ani.numai bine

maximus

Citat din: abejaEu , familiile  mai  mici ,le  iernez  pe  un  singur  corp .Ce  scop au folosirea  a  doua corpuri in  cazul  dumneavostra?
aceste lucruri au mai fost discutate  de multe ori.te rog ai bunavointa si scormoneste,vei mai gasi multe alte lucruri interesante pe parcurs.spor!

D006

Va  multumesc,am gasit ,dar unii spun  ca  ar  fi  mortalitatea mai mare  in  orizontal  iar  cartea  zice  ca  ar  fi  in  ME(EU  LUCREZ  CU  LANGSTROTH,DAR  CLIMA  MULT  MAI  BLINDA)

andrei_salaj

hhh....aci m-am prins din prima..cand am vazut articolu' postat..am citit despre asa cv..