cum ierneaza la mine

Creat de maximus, Ianuarie 08, 2008, 09:22:09 PM

« precedentul - următorul »

maximus

azi am fost in vizita pe la roii facuti anu trecut care sant mai slabuti si  nu au puterea familiilor de productie.am desfacut unu si am pozat in interior,pentru ca am promis mai multor persoane ca voi posta poze privind modul meu de iernare.
    asteptand primavara...

maximus

iernare cu sita pe toata suprafata,descoperita,folie deasupra,diafragma in lateral.in rest....aer :nebun:

maximus

aici e unu la care nu am mai avut diafragma,si am pus o rama .daca va uitati bine in fata,printre rame se vede zapada de afara

D006

nea maxime cum de ii iernezi la etaj

maximus

initial ghemul s-a format intre corpuri la inceputul toamnei.pe parcurs avanseaza in sus,dupa miere astfel incat in primavara prima ponta este sus,tocmai din aceasta cauza.asa se dezvolta ME.
    primul roi nu este chiar sus,ghemul este undeva la cateva degete de letul superior,dar au urcat cateva albine cand am deschis.al doilea este sus de tot,a avut mai putine rezerve si il am in observatie din toamna.inainte a batut soarele pe lazi si le-a mai desfacut putin din stransoare.

D006

Ai iernat cumva 2 familii una peste alta ? lucrezi numai cu multietajat ?

maximus

am sa-ti rasund atunci cand vei raspunde si tu la intrebarea mea de la Produsele stupului/miere in sectiuni. :hi:

D006

Zgribulitele mele

D006

frumoasa stupina dar cam inghesuita sa sti ca imi place cu nr la fiecare rind capace colorate  da frumos

D006

lungimea laturii hexagonului e de 40mm. iar adancimea e de 36mm..
Citat din: maximusam sa-ti rasund atunci cand vei raspunde si tu la intrebarea mea de la Produsele stupului/miere in sectiuni. :hi:

maximus

Citat din: dragos2006Ai iernat cumva 2 familii una peste alta ? lucrezi numai cu multietajat ?
nu am iernat 2 familii una peste alta,e doar una pe 2 corpuri,si sant roi.familiile sant mult mai puternice,au ghemul compact ce acopera 80% din rama,poate si mai bine,si au de la 6 rame in sus.lucrez numai pe ME...bafta!! :smile:

maximus

mai trecu un an,e interesant sa marcam momentul
      un roisor :smile:

maximus

mai de-aproape

maximus

tot tacamu'

maximus

si unu mai facut,sa dea bine