rama cu puiet

Creat de dragos2006, Februarie 15, 2009, 08:10:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

rama insamintata,de regina  selectionata.

maximus

Citat din: viorelrama insamintata,de regina  selectionata.
o rama ca aceasta la mine inseamna regina fara cap :roll: cine face asemenea selectii?

D006

frumoasa rama
cinste celui ce pastoreste aceea stupina

gudas valentin

Citat din: maximus
Citat din: viorelrama insamintata,de regina  selectionata.
o rama ca aceasta la mine inseamna regina fara cap :roll: cine face asemenea selectii?
Detali,daca se poate.
       valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Da, ceva este anormal la aceasta rama.
Probabil regina nu a avut loc suficient de ouat si a acaparat brusc rama complecta fara sa lase colturile pt pastura si mierea necesara larvelor si puietului.
Banuiesc ca a fost un fagure gol pus in mijlocul unui cuib si o regina tanara.

gudas valentin

Citat din: AndreiRNDa, ceva este anormal la aceasta rama.
Probabil regina nu a avut loc suficient de ouat si a acaparat brusc rama complecta fara sa lase colturile pt pastura si mierea necesara larvelor si puietului.
Banuiesc ca a fost un fagure gol pus in mijlocul unui cuib si o regina tanara.
Cred ca celulele goale e problema,semn de cosangvinizare :roll:
        valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Nici eu nu inteleg afirmatia lui maximus. Eu vad totul in ordine, pentru o anumita perioada din an. Probabil stupul avea si cat si rezervele le-a facut acolo. Un numar de celule goale se gaseste aproape la fiecare fagur, in proportia asta nu este deloc anormal. Poate nu vad eu tot ce trebuie sa vad.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: maximus
Citat din: viorelrama insamintata,de regina  selectionata.
o rama ca aceasta la mine inseamna regina fara cap :roll: cine face asemenea selectii?
Poate  ne  arata  Maximus o rama  cu  puiet,de ce  nu  are  matca  cap?

D006

Citat din: stefan1Nici eu nu inteleg afirmatia lui maximus. Eu vad totul in ordine, pentru o anumita perioada din an. Probabil stupul avea si cat si rezervele le-a facut acolo. Un numar de celule goale se gaseste aproape la fiecare fagur, in proportia asta nu este deloc anormal. Poate nu vad eu tot ce trebuie sa vad.
Puietul este la eclozionare iar culesul a cazut la zero de cca 10 zile.Aceasta situatie apare inainte de salcam din cauza temperaturilor scazute sau vara din cauza secetei si caldurilor mari venite brusc.Rama este din centrul cuibului.Totul este normal dupa cum spune si Stefan1.
Viorel,te voi cauta pentru detalii.
Restul sunt carcoteli.Va rog sa le tratati la Minimus.
Sa ai cules cu matci din astea :nod:

D006

Am uitat sa precizez,pe rama din foto sunt 8-9000 de albine la eclozionare.Felicitari Viorel

D006

"regina fara cap" se obtine prin mutatii genetice. prima mutatie se face cu un cap de furnica, iar a doua cu un cap de bacterie. asa ca expresia este gresita. cu o astfel de matca sa stiti ca nu puteti sa faceti apicultura bio, in rest merge.   :rotfl:  :rotfl:
"rama insamintata,de regina  selectionata. "
viorel da-i inainte ca si astea fac miere. pana o sa le vedem pe cele cu cap cred ca vom imbatranii.