" Reducerile Gigantice Emag ( Black Fryday )" O mare tapa ?

Creat de Kov iulian, Noiembrie 25, 2011, 07:36:39 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#15
Eu am luat un storcator de fructe de la flanco pentru ai mei la 125.99 de lei care la gorenje la mama lui costa 210 lei

http://www.gorenje.ro/electrocasnice_mici/storcator_de_fructe?c=384784

La emag tot 125.99 era dar nu am mai prins sa vandut tot stocul

http://www.emag.ro/storcator-de-fructe-si-legume-gorenje-jc450w-450-w-1-5-l-jc450w-bf12/pd/EW54KBBBM/


Cu ocazia acestui eveniment mi-am mai luat si niste celule solare http://prutix.ro/accesorii_solare/celule_fotovoltaice/Celule_fotovoltaice_1.8W

De mult timp eram cu ochi pe acel site, daca inainte era 7 lei celula , au crescut la 8 lei ca sa para mai mare reducerea in jos la 3 lei pe bucata .


( azi dimineata erau 3 lei acum in timp ce aduc aceasta adaugire am vazut ca au crescut la 6 lei pretul, nui bai am luat ramburs daca nu e 3 lei pe bucata cum am comandat  nu ridic coletul , il trimit inapoi )

Kov iulian

#16
Ce parere aveti despre reducerile ( nereduse ) de Black Friday din acest an ?
Au astia cu magazinele o foame de bani de au fost in stare sa faca in avans evenimentul Black Friday cu o saptamana inainte data normala.
Din cate se pare foarte multe preturi au fost umflate in ultima saptamana pentru ca apoi sa revina la normal acum(chipurile au fost reduse )
Singurele chestii care intradevar au fost reduse pe emag au fost o masina de spalat no name de la 900  la 500 lei  si o tableta tot noname de la 300 la 100 lei in rest totul a fost o mare minciuna.


Apropo preturile reduse pe bune de acum din magazinele din romania sunt identice cu preturile nereduse de pe magazinele online de peste hotare.

De exemplu Un SSD de 60 GB in magazinele online  din romania e 250-260 de lei iar peste hotare acelasi hardisc e 210 lei
( probabil din cauza porcariei de tva 24 % din romania sunt asa scumpe )
Daca iei valoare peste 110 lei ai transportul gratuit de la mama naibi pana in romania.
Pe magazinele online romaneste trebuie sa iei in valoare de 90 de lei ca sa iti acorde transport gratuit cateva zeci-sute de km .


kamy


feerary

Strategia cu scumpirea inainte de reduceri, ii veche. Inainte sa apara curentul Black F. se proceda astfel, doar ca unii erau mai abili si mareau pretul din timp ca sa nu se observe atat de usor "reducerea"(aici ii chestia de management). La fel se procedeaza si cu buyback 
        Sa nu uitam un lucru : cand cumparam un anume produs dintr-un magazin online, trebuie sa ne gandim si la conditiile de garantie! In cazul de fata, in caz de defect, taxele de transport sunt suportate de client (pot fi si exceptii dar nu cunosc cazuri). Daca cumparam de la colt, atunci acea firma va suporta cheltuielile.
         In cazul aparatelor frigorifice si masinilor de spalat, service-ul se deplaseaza la domiciliu.
         Cateodata ii mai bine sa dai cu 50-200 de lei mai mult si nu te mai doare capu dupaia.
    BAFTA LA CUMPARATURI!

cristi_vidican

Am impresia că vorbiți pe lângă...
În vară am dat pe un aparat foto Canon 600 de lei. Atunci se afla la promoție, redus cu 100. Îl urmăream de ceva vreme.
Acum, același produs a fost la 400 de lei. E adevărat că atunci mi-au dat un un trepied în valoare de vreo 50 de lei.
Dar, tot e reducere.
Dacă ați văzut prețul la laptopuri, la imprimante, etc, au fost reduceri exact cât se scria.

Eu am cumpărat ceva de black ,,fraierdei" dar nu din ofertă. Nu am găsit ce vreau, așa că am cumpărat din ce nu s-a băgat la ofertă.

Problema e că de multe ori produsele oferite sunt din cele low cost, sau slab calitative.
Din cele adevărate, sunt puține produse, s-au terminat primele.
Am o vagă impresie că anul acesta nu a fost așa de mare entuziasmul. Știu oameni care anul trecut s-au sculat cu noaptea-n cap, iar acum nici nu știau că e BF.

feerary

Aici nu vb de produsele care se afla in destocare, daca cunoasteti termenul! Orice produs nou pe piata are un pret apoi cu trecerea timpului scade in ft de vanzari. In cazut asta am vazut si cu reducere de 15-30 de mil in cazul netbook sony vaio. Laptopu meu a costat 28 mil cand a apartu pe piata dupa o vreme altu era pretu. In cazu dv vb de trend( moda) adica vrei ceva nou, scoti banii, daca nu, astpiti si dai mai putin dar esti demodat :qp:. Strategia se aplica si la imbracaminte, in ft de aspiratoarele pe care le detineti (neveste, partenere) va puteti da seama si de acest lucru.

popik50

Cristi, ideea e ca reducerile nu sunt chiar asa de mari si profitabile precum spun. Reduc de exemplu un mouse cu 60%, o tastatura cu 44% si chiar am gasit si anumite monitoare reduse cu 40% dar in 15-20 minute era stocul epuizat. Daca tot vrei sa fi in capul listei de ce nu reduci de exemplu o Tableta Google Nexus 7 II cu 50 % . Aaaa...pai ce se cauta nu intra la reduceri astazi . La Emag era undeva pe la 1190 ron si acum cateva zile la promotie era 1090 . Am crezut ca astazi va fi undeva pe la 800 ron...dar nu a fost . De ce? Pentru ca sunt cautate si ce rost are sa le mai reduc pretul...cam asta e. Am cautat si pe alte site-uri dar nimic. Dim punctul meu de vedere cei de la Emag fac intradevar ceva reduceri dar sunt si alte magazine care mai mult vorbesc.
Treaba e ca vanzarile merg si asta e bine...vad ca si colegii sunt putini pe forum la ora asta. Probabil sunt la cumparaturi :lol:

Eu asteptam ca si la anunturi apicole sa fie ceva reduceri dar n-am gasit asa ceva. De ce oare???? :)

popik50


Kov iulian

Citat din: popik50 din Noiembrie 22, 2013, 04:20:26 PM
Eu asteptam ca si la anunturi apicole sa fie ceva reduceri dar n-am gasit asa ceva. De ce oare???? :)

Chiar asa pe cand un Black Friday  si pentru utliajele si maruntisurile apicole?  :D :D :D :D

mihai.vr

Citat din: feerary din Noiembrie 22, 2013, 02:43:32 PM

        Sa nu uitam un lucru : cand cumparam un anume produs dintr-un magazin online, trebuie sa ne gandim si la conditiile de garantie! In cazul de fata, in caz de defect, taxele de transport sunt suportate de client (pot fi si exceptii dar nu cunosc cazuri). Daca cumparam de la colt, atunci acea firma va suporta cheltuielile.

In cazul garantiilor, la Emag.ro transportul in ambele directii este suportat de Emag. Deci nu ai de pierdut, dar la majoritatea magazinelor online transportul in suporti tu ca si client, cel putin intro directie.

Kov iulian

#25
Cine zice ca Romanii traiesc prost si au mai putini bani ca restul europeenilor?

Sefii eMag, evoMag si Flanco la iLikeIT ( emisiune difuzata astazi de la 10:30 )

http://stirileprotv.ro/stiri/ilikeit/secretele-vanzarilor-black-friday-vor-fi-dezvaluite-live-greii-emag-evomag-sambata-la-ilikeit.html

[jwp=525,344,image]http://vid1.stirileprotv.ro/2013/11/23/61423139-2.mp4?start=0[/jwp]

[jwp=525,344,image]http://vid1.stirileprotv.ro/2013/11/23/61423132-2.mp4?start=0[/jwp]

CitatFlanco:
- Vanzari de 45 milioane de lei in prima zi de Black Friday, adica 80% din vanzarile de anul trecut.
- Stocuri pentru vanzari de Black Friday in valoare de 85 de milioane de lei.
CitateMag.ro:
- Vanzarea totala, inclusiv la partenerii auto, vineri, 22 noiembrie, a fost de 101 milioane lei.
- In 2012, vanzarile de Black Friday au fost in valoare de aproape 50 milioane de lei

D006

Si eu m-am conformat ... in consecinta am cumparat un laptop si un Windos 8 ... de la E-mag.

cristi_vidican

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 23, 2013, 04:42:15 PM
si un Windos 8 ... de la E-mag.

Tot respectul!
Mai cumpără cineva așa ceva azi?

Prin 2000 un profesor de-al meu a mers la magazin să cumpere licență pentru Microsoft Word. Costa cam 10 milioane pe vremea aia.
Vânzătorul a întrebat detalii legat de facturare pe firmă. Credea că e vorba de ceva firmă. Nu, e pe persoană fizică. vânzătorul s-a uitat la el ciudat, cum de dă atâția bani când l-ar putea folosi gratis piratat.



D006

  Religia mea zice asa : pentru ca cei din jurul tau sa fie cinstiti mai intai tu (adica eu)  trebuie sa fii cinstit !

bio

Anul acesta .....am apucat sa dau comanda pentru :

http://www.emag.ro/televizor-smart-3d-led-sharp-127-cm-full-hd-lc50le650v-lc50le650v-bf13/pd/DBGJJBBBM/

..partea mai nasoala este ca nu au ochelarii 3 D in pachet .. si ai naibii costa in jur de 1,5-2 mil bucata...:(