De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Ceva nu e in regula cu stupii aia asa mici. E mult de munca si contraproductiv. Mai bine ii unifica. Sau ii face stupi cu doua matci si cat de stransura comun. Ar face mai multa miere...
Asa cum e trebuie sa stoarca toate ramele si cele din cuib. Treaba lor dar manopera e mare si nu vad tehnica buna in ce fac ei.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone


tinumaftei

#1172
Citat din: Kiwi Bee din Martie 02, 2016, 12:14:25 PM
O familie de stupari din Vietnam care fac pastoral timp the 10 luni pe an. Ei detin 3000 de familii fara caturi - nu au caturi doar o cutie/familie.
Trateaza contra varroa de mai multe ori pe an cu acid formic si inca ceva deal lor local. Au stupine de 250-500 de colonii cu cite un stupar sau doi dar tot timpul se afla cineva acolo pt ca sint si hoti iar mierea sau polenul sau ceara valoreaza mai mult decit un stup. Cel mai mult culeg miere de la pomii de cauciuc.
Productia anuala este de minim 80kg/stup(asta fiind media la 3000 de stupi) - nu este prea mult dar cred ca este de vina si densitatea de stupi in zona/stupina(ei merg in paduri si nu la culturi de rapitza, FS).

https://www.youtube.com/watch?v=6X65Duw8QJg&feature=youtu.be
Dupa cum i-am vazut lucrand pe acestia nu m-ar mira ca in cativa ani sa se inventeze o combina de recoltat miere!!
In rest impresia a fost de... crima si pedeapsa.
Daca astia scot 80 de kg/ familie de cate ori ii iau la mana pe an? De cel putin 10 - 20 ori!!!!

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde


tassevasi


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi


MARIUS_bc


Kiwi Bee

Citat din: mosunick din Martie 02, 2016, 12:39:28 PM
Ceva nu e in regula cu stupii aia asa mici. E mult de munca si contraproductiv. Mai bine ii unifica. Sau ii face stupi cu doua matci si cat de stransura comun. Ar face mai multa miere...
Asa cum e trebuie sa stoarca toate ramele si cele din cuib. Treaba lor dar manopera e mare si nu vad tehnica buna in ce fac ei.

Asa am crezut si eu la inceput si pt noi cu o alta mentalitate si alte tehnici se pare foarte ciudat modul lor de lucru. Tinarul vietnamez a mai mentionat ca in trecut si altii au incercat sal convinga pe tatal lui(cred ca americani) ca sa foloseasca cel putin un cat dar acesta ia spus baiatului sau ca nu este convenabil financiar. Se pare ca tinarul nu are prea mare cuvint, caci tatal lui este seful. Si eu cred ca folosind alte tehnici ar putea sa faca treba mai buna dar sa tinem cont ca vietnamezii nu sint prea inalti si cu umerii lati ca sati ridice la caturi toata ziua(...si acum sa vizi ca cineva ami va posta un film aici sami arate ca exista si vietnamezi cit usa..... =))  ).
In ani mai buni ating si 270-280 de tone de miere de la cele 3000 de familii. Nu stiu cit sai conste angajatii, dar la stors intotdeauna au locali, temporari, doar cei 1 sau 2 per stupina sint angajatii permanenti.
Cind ajung in pastoral intro zona acolo gasesc imediat forta de munca pt atit timp cit stau acolo. Imaginazati ca te duci in RO la rapita si ati iei din primul sat de luinga lanul de rapita 2 ajutori platiti de tine. Cind ai terminat cu rapita pleci la salcim la 300km mai departe si acolo procedezi la fel cu alti 2 ajutori si tot asa pina se termina serzonul si ajungi acasa pe vatra.

Cel mai important este ca nu au reguli de joc in domeniul apicol. Anul trewcut inca se primea in Vietman, 2.60USD iar de anul acesta doar 1.60USD. Tinarul explica situatia precum pina anul trecut SUA cumpara mierea de la ei dar sa gasit la analize prea mult zahar(vorbesc la nivel national in Vietman) si americanii nu mai vor miere de la ei, astfel ca pretul a scazut mult.

Citat din: tinumaftei din Martie 03, 2016, 08:50:51 AM
Citat din: Kiwi Bee din Martie 02, 2016, 12:14:25 PM
O familie de stupari din Vietnam care fac pastoral timp the 10 luni pe an. Ei detin 3000 de familii fara caturi - nu au caturi doar o cutie/familie.
Trateaza contra varroa de mai multe ori pe an cu acid formic si inca ceva deal lor local. Au stupine de 250-500 de colonii cu cite un stupar sau doi dar tot timpul se afla cineva acolo pt ca sint si hoti iar mierea sau polenul sau ceara valoreaza mai mult decit un stup. Cel mai mult culeg miere de la pomii de cauciuc.
Productia anuala este de minim 80kg/stup(asta fiind media la 3000 de stupi) - nu este prea mult dar cred ca este de vina si densitatea de stupi in zona/stupina(ei merg in paduri si nu la culturi de rapitza, FS).

https://www.youtube.com/watch?v=6X65Duw8QJg&feature=youtu.be
Dupa cum i-am vazut lucrand pe acestia nu m-ar mira ca in cativa ani sa se inventeze o combina de recoltat miere!!
In rest impresia a fost de... crima si pedeapsa.
Daca astia scot 80 de kg/ familie de cate ori ii iau la mana pe an? De cel putin 10 - 20 ori!!!!

Tinarul vietnamez spune ca incepind din Decembrie-Ianuarie sezonul incepe puternic si se recolteaza miere din doua in doua saptamini. In cele 2 luni cit nu este cules per an stupii se mentin puternici avind in vedere ca vorbim doar de o cutie cit cca. un 3/4 Dadant si mai dau si ei ceva stimulent - o pasta.
Mai tirziu in sezon cind este cules si mai puternic atunci se recolteaza mierea saptaminal. Dupa fiecare recoltare se pune o pasta peste speteaza superioara a fiecarei rame din stup. Ceva facut acasa din faina de soia, polen, ceva miere si mai multe vitamine(au ceva vitamine gata din cometz la ei(contine mai multe feluri de vitamine B) care ajuta/stimuleaza matca sa depuna oua multe si prelungeste viata albinei). Pasta este de o asa consistenta ca nu va curge de pe speteaza superioara a ramei(un cirnatz moale). In a doua jumatate a sezonului au cules foarte abundent si atunci nu pun pasta dupa fiecare extractie.
Mierea se recolteaza de cca 12-13 ori dea lungul celor 10 luni si la recoltarea mierii participa cca 9-12 persoane. Interesant ca dupa Februarie se duc la cafea si acolo culeg si polen(5-6kg/stup) dar au si cules de nectar tot de la cafea. Polenul acela va foi folosit pt pasta.

Pun o poza cu administrarea pastei.

Bistriteanul

Citat din: Kiwi Bee din Martie 02, 2016, 12:14:25 PM
O familie de stupari din Vietnam care fac pastoral timp the 10 luni pe an. Ei detin 3000 de familii fara caturi - nu au caturi doar o cutie/familie.
Trateaza contra varroa de mai multe ori pe an cu acid formic si inca ceva deal lor local. Au stupine de 250-500 de colonii cu cite un stupar sau doi dar tot timpul se afla cineva acolo pt ca sint si hoti iar mierea sau polenul sau ceara valoreaza mai mult decit un stup. Cel mai mult culeg miere de la pomii de cauciuc.
Productia anuala este de minim 80kg/stup(asta fiind media la 3000 de stupi) - nu este prea mult dar cred ca este de vina si densitatea de stupi in zona/stupina(ei merg in paduri si nu la culturi de rapitza, FS).

https://www.youtube.com/watch?v=6X65Duw8QJg&feature=youtu.be

Cele 80 kg le obtin doar prin taierea cu cutitul a celulelor capacite ? Nu am vazut in film sa centrifugheze ramele.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Kov iulian

#1184
Asa se face un electrosoc   =)) =)) =)) =)) =))

Toate clipurile de pe canalul lui doar asa sunt: https://www.youtube.com/user/msadaghd/videos

http://www.youtube.com/watch?v=MiwRwexGyDg