Care este solutia ?

Creat de Ursul circotas, August 03, 2010, 07:35:52 PM

« precedentul - următorul »

Ursul circotas

Am primit o solicitare de la Gabriela. Cum se poate rezolva un asemenea caz?  Gabriela1
Newbie

Mesaje postate: 0
Karma: +0/-0

(Niciun subiect)
« Trimis la: Ursul circotas : Azi la 07:12:11 »
« Aţi transmis mai departe sau aţi răspuns la acest mesaj. » RăspundeCitatŞtergeBuna ziua. Eu va inteleg ca toti iubiti albinele, ca de fapt nici eu nu am nimic cu ele...am si eu catei, gaini, curcani, rate, etc etc, dar le tin la mine in curte pe toate. Iubesc animalele, nu am nimic cu ele, dar vreau sa va spun ca nu mai pot trai nici eu si nici vecinii mei. Ei au scris o scrisoare si au trimis-o pe undeva dar fara rezultat. Eu l-am chemat pe vecin si am vb cu el dar fara rezultat nici eu. Mi-a zis ca trebuie sa demonstrez ca sint ale lui. Prin urmare, am un vecin la circa 100 de metri care are cam 100 de stupi si ii tine mereu acolo in curte. La mine am o piscina si vreau sa va zic ca nu pot intra in apa. Copii mi-au fost muscati de mai multe ori, inclusiv eu. Traim cu frica de albine pt ca sint mii. Vin la mine si beau apa de pe unde apuca, inclusiv din piscina. Am ajuns sa fug la mine in curte. Unde mai punem ca verisorul meu care este nasul fetei mele nu poate veni vara de frica albinelor... a stat in coma si era sa moara, e alergic. As vrea sa ma sfatuiti ce as putea sa fac ca sa pot trai in curte la mine. Legal poate tine in localitate 100 de stupi? Multumesc mult
Fericire va doresc !

filip

Acum sa discutam logic:
Nu toate albinele din cei 100 stupi aduc apa in stupi din curtea cetatenei ori din piscina.
Probabilitatea de a fi intepat de o albina e mare chiar daca nu ai stupi in apropiere,depinde ce mananci si cat esti de dulce.Consumand fructe ori dulciuri si lasand neglijent acestea prin curte atrag albinile si viespii Orice atac asupra albinelor se lasa in general cu o intepatura.
Trebuie sa gaseasca o cale de a se intelege.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55


Nu este adevarat ,totul este o poveste nascocita pe fondul invidiei ,a uri ,s-au are altceva la baza ,eu am 100 de stupi in gradina la nici 50 m de casa ,la capatul rindurilor de stupi am avut o piscina de 4x6 m unde faceau copii bae niciun caz de intepaturi de albine zilnic gaseam 2-3 albine inecate dar nu din cauza ca mergeau sa bea apa ,mai stiu multi apicultori care tin stupii foarte aproape de casa si nu au probleme ,asa ca nu va faceti griji ,acolo e altceva .

D006

Ceva nu e in regula aici.
Am albine la 2m de casa si nu inteapa pe nimeni.
Eu banuiesc ca prin port, cu containerele au ajuns si acolo albine africanizate.
Cam asa sa intamplat si aici in porturile comerciale.
O analiza genetica ar explic aasta.
Oricum este inadmisibil ca albinele cuiva sa terorizeze vecini dupacum se explica aici.
De asemenea este inadmisibil 100 de famili in zona rezidentiala.
Aici legea zice ca nu ai voie sa deranjezi vecini si asta acopera ORICE.
Daca e totusi Estul Salbatic ........ sunt si metode de exterminare a albinelor din curtea dorita.

apicultor.md

aici as vrea sa zic si eu ceva....
am circa 50 famili de albine care le tin acasa eu primesc antepaturi numai daca le deranjez cu ceva (cand fac revizii)
an schimb vecinii sant antepeti mereu an deosebi primavara (cand se fac lucrari an grdini )
dar din fericire nu am ajuns la neplaceri ..santem foarte uniti ca vecini..

gudas valentin

Salutari ursulica,la 100m nu aveti nici o lege de partea Dv nici la 5 m de casa,ograda dv,dar cu o vb buna se fac minuni,roagal pe stuparul respectiv sa asigure apa necesara albinelor lui in adapatoare,si vecinul meu sa plans de acelasi lucru,dar nici poveste ca lar fi alergat prin curte,asigurand apa in stupina primavara devreme,si la fiecare intoarcere din pastoral(in acea noapte cand se soseste)vecinul a zis ca nu mai am albine  :)dar viespi il mai deranjau.
BUN,albina nu inteapa decat in apropierea stupinei,(instincul de aparare,fata de ursi  :razz: ) la 100 de metri nu inteapa decat daca e stramtorata sau prinsa sau calci descult pe ea.chiar nu inteapa,nu are motiv verificati nu aveti instalat vreun roi prin preajma casei.
Poate confundati viespi cu albinele ca,cei de la Televiziuni.



                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

  Valy are dreptete. Albinele noastre nu ataca asa, din senin, la asa mare distanta de stup. Sa nu se uite ca albina care inteapa moare. Cat e de mica, are o intelepciune a ei si nu se jertfeste fara un motiv serios. In preajma stupului, apara familia, dar la asa distanta nu se manifesta acest comportament. Conteaza si cat de agresive albine ai. De asemenea albinele stresate dupa un transport sau deranjate puternic (lazi rasturnate, stare de furtisag, vibratii si zgomote puternice, atac insemnat de pasari care consuma albine etc) pot sa devina mai agresive. Eu cred ca albinele vin la apa in curtea respectivei Gabriela. Inteapa fie daca sunt accidental calcate sau stranse, fie daca sunt atacate de oameni cu intentia de a le alunga. Trebuie sa se stie ca o albina nu poate fi intimidata sau speriata, ea raspunde cand se simte atacata.
  Respectivul stupar ar trebui sa asigure apa permanent la albine, iar daca are un soi agresiv, sa il schimbe ca sa nu aiba permanente conflicte cu vecinii. Doamna ar trebui sa cumpere 1-2 stupi si cred ca isi va schimba atitudinea fata de albine, ca eu cred ca atitudinea dansei este si una subiectiva.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Buna ziua. Va dati mari cu totii, dar as vrea sa va vad pe voi daca ati fi nevoiti sa traiti cu mii de albine pe linga voi si sa va fie frica sa trceti pe linga ele. m-au intepat si luind apa. ce trebuie sa fac oare la mine in curte? sa stau atenta la fiecare pas pe care il fac? e absurd. azi am sa fac poze si am sa va arat cum e si dupa aceea mai vb. cit in piscina, eu culeg cam 50 de albine pe ora. ca sa poata sta baiatul in piscina il pazesc si culeg fiecare albina care pica, pt ca innotind l-au intepat.

filip

Citat din: Gabriela1 din August 04, 2010, 09:53:27 AM
Buna ziua. Va dati mari cu totii, dar as vrea sa va vad pe voi daca ati fi nevoiti sa traiti cu mii de albine pe linga voi si sa va fie frica sa trceti pe linga ele. m-au intepat si luind apa. ce trebuie sa fac oare la mine in curte? sa stau atenta la fiecare pas pe care il fac? e absurd. azi am sa fac poze si am sa va arat cum e si dupa aceea mai vb. cit in piscina, eu culeg cam 50 de albine pe ora. ca sa poata sta baiatul in piscina il pazesc si culeg fiecare albina care pica, pt ca innotind l-au intepat.
Doamna Gabriela 1,de regula albinele cara apa in care se gasesc si minerale ori sare.Daca culegeti 50 de albine pe ora eu cred ca folositi ceva solutii prin care atrageti albinele spre piscina.De unde luati apa,sper ca nu sunt albine si in fantana?
Ce putem noi face?
Explicam motivele care ar sta la baza avalansei de albine in curtea dumneavoastra,restul ne depaseste.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ar fi buna ideea ca un apicultor local de pe forum sa mearga sa vada care este situatie.
Eu stiu ca la albine le place apa cu clorina.

gudas valentin

Nu vorbiti ca sunt multe 100 fam in localitate,problema e ca nu a asigurat apa in stupina.
Doamna,tineti piscina goala''uscata'' 5-6 zile sa nu mai aiba de unde cara sacagitele (albinele) apa si se vor muta intr-o noua locatie,dupa ,veti vedea ca nu veti mai avea probleme,VA ASIGUR.


  Vorba dulce mult aduce.
                        Nu ne dam mari,le iubim ca,dv animalutele de companie.



                   valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

  Acum " sa stam stramb si sa judecam drept " Gabriela are dreptate intr-un fel deoarece nu suporta albinele si e dreptul ei . Eu tin mai mult de 100 de familii de albine in centrul satului dar vara daca nu au cules plec cu ele deoarece nimeni nu se mai apropie ziua de fantana din drum , albina unde s-a invatat la apa nu mai pleaca .
  Respectivul stupar face greseala ca sta cu stupii intr-o zona faca cules , pt. ca stim bine ca albinele daca ar fi avut cules nu mai stateau pe apa. Apicultorul sunt sigur ca nici macar nu a inercat sa dea apa permanent la albine din curtea lui si le-a lasat sa-si aduca de unde pot.
  Solutii : am un cumatru care are in aceiasi curte si stupi si albine si piscina , dar apa este clorinata si nu am vazut nici macar o albina in piscina.

D006

Citat din: dragos2006 din August 05, 2010, 08:17:31 AM
  Acum " sa stam stramb si sa judecam drept " Gabriela are dreptate intr-un fel deoarece nu suporta albinele si e dreptul ei . Eu tin mai mult de 100 de familii de albine in centrul satului dar vara daca nu au cules plec cu ele deoarece nimeni nu se mai apropie ziua de fantana din drum , albina unde s-a invatat la apa nu mai pleaca .
  Respectivul stupar face greseala ca sta cu stupii intr-o zona faca cules , pt. ca stim bine ca albinele daca ar fi avut cules nu mai stateau pe apa. Apicultorul sunt sigur ca nici macar nu a inercat sa dea apa permanent la albine din curtea lui si le-a lasat sa-si aduca de unde pot.
  Solutii : am un cumatru care are in aceiasi curte si stupi si albine si piscina , dar apa este clorinata si nu am vazut nici macar o albina in piscina.

Am fost si am masurat gardul. Are 177 cm. El nu are stupi ci pavilioane. In legge este specificat ca ai voie sa tii citi STUPI vrei dar cu, conditia sa ai un gard de 2 mt. Ce ne facem daca are pavilion si este el inalt de 3 mt??? Chiar si cu un gard de 2 mt tot nu se face nimic. Eu miine merg la DSV sa-l denunt. A mai fost dat afara din oras pe aceeasi problema si s-a mutat la "tara" dar face la fel. Oricum toti vecinii facem plingere. Daca stai sa te gindesti gardul lui, ar trebui sa aiba o inaltime de 4 metri ca sa avem acea inaltime utila de 2mt pt stupul de sus. Va atasez o poza sa vedeti. Mai ales ca el are pavilioanele lipite de gard, deci de drum public si de hotar public. Nu are acei 5 mt macar, sau 2 mt de gard si oricum, precizes, legea vorbeste in mod expres de stupi...

Bătrânul

Dar nu vedeti ca are si steag deasupra? :wink2: Cu aceasta conditie are voie sa tina stupii oriunde  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

D006

  DSV - ul nu are competenta in acest caz , singura solutie este sa va adresati instantei de judecata . A mai existat un proces asemanator unde prin sentinta ramasa definitiva si irevocabila apicultorul a fost obligat ca in perioada 15 martie - 15 octombrie a fiecarui an sa plece din localitate , sau mai bine zis in pastoral , stationarea pe vatra facendu-se doar in perioada de iernare cand albinele nu incomodeaza pe nimeni .
   Din ce vad eu in poze acel pseudostupar ne face tagma de ras deoarece este o prostie ca in lipsa de cules sa tii atati stupi ingramaditi intre case.