Metoda de divizare a unei familii fara introducerea unei matci

Creat de oroles, Aprilie 10, 2013, 08:17:32 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Buna ziua!
Majoritatea apicultorilor cu experienta prezinta o metode de inmultire a familiilor de albine cu matci. Cei mai multi inmultesc familiile de albine astfel dar majoritatea recomanda achizitionarea de matci "selectionate". Pretul mare al matcilor, posibilitatea ca matca vanduta de cineva mie sa fie virgina si alte criterii ma fac sa folosesc o metoda de inmultire fara matca. Stiu ca multi apicultori au o astfel de metoda pe care o folosesc cu succes. Un apicultor batran din zona mea mi-a spus de metoda urmatoare:

Se ia o cutie care se aseaza cat mai departat de stupul ce urmeaza a fi divizat  (stupul A). Se scutura albina toata din stupul A in stupul B (amplasat pe o locatie mai indepartata), inclusiv matca. Majoritatea o sa spuneti ca vibratiile nu sunt bune la matca. Eu cred ca mai multe viratii sufera matca in timpul transportului in pastoral decat dintr-o astfel de operatiune. Lucratoarea se intoarce la vechiul stup unde isi va trage o botca noua. Bineinteles, ca treaba sa fie buna fagurii cu puiet, miere si pastura trebuie impartiti in functie de nevoile stupului A sau B.

Credeti eficienta aceasta metoda? Mai aveti si alte metode?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Problema apare la matca pe care o scoate albina lucrătoare. Este o matcă de salvare care este mai slab calitativ (de obicei merge bine în primul an doar) și în plus timpul pierdut până eclozează + timpul până se împerechează + timpul până iese primul rând de puiet se pierd aproape 2 luni ( timp în care cu o matcă fecundată scoti 3 generații de puiet)

mape 48-petru manea

Citind postarea lui Oreles ma pregateam sa-i raspund,dar citind postarea lui Gheorghevici mi-am dat seama ca nu mai trebuie  ---INCERCATI SA VA PRODUCETI SINGURI MATCI citind documentatia din BIBLIOTECA Apiardeal

Marius-ursulakhe

Dupa mine ca eu sant incepator ,matcile pe care vrei sa le cresti pt tine (selectie ) este bine sa creasca si sa se dezvolte in prezenta matci batrane

oroles

Citat din: mape 48 din Aprilie 10, 2013, 08:37:26 AM
Citind postarea lui Oreles ma pregateam sa-i raspund,dar citind postarea lui Gheorghevici mi-am dat seama ca nu mai trebuie  ---INCERCATI SA VA PRODUCETI SINGURI MATCI citind documentatia din BIBLIOTECA Apiardeal

Fiind in primul an nu prea am cum sa imi cresc singur matcile de care am nevoie. Cat despre durata pana la eclozarea unei matci neselectionate cred ca as putea ajunge la acelasi rezultat daca matca nu este acceptata. Cineva spunea ca aproximativ 50% dintre matcile introduse sunt acceptate!

Poate nu ar strica niste metode de producere a matcilor. Am vazut cum se transvazeaza niste oua in botci artificiale cu o lanteta (sper ca asta e denumirea dispozitivului) dar de aici incolo nu a mai spus nimeni ce se face cu acele oua tranzvazate. Unde se introduc pentru crestere? Cum se imperecheaza matcile cand ecluzioneaza?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Calin Catalin

O metoda buna pentru incepatori, prin care se obtin matci mai bune decat cele de salvare, cred eu ca este roitul : se folosesc botcile unui stup aflat in frigurile roitului.
Daca nu intra singur in friguri, se intareste cu rame cu puiet capacit la eclozionare luate din alte familii, la schimb cu rame cu oua din familia careia dorim sa ii inducem roitul, concomitent cu mentinerea familiei foarte stransa(fara a pune catul).. Familia trage multe botci care pot fi folosite de apicultor impreuna cu rama pe care se afla ele, sau separat, la realizarea nucleelor de imperechere sau a roilor, care, dupa imperecherea tinerelor matci se ajuta cu puiet capacit si rame cu albine de la familiile de baza, pe fondul unei stimulari permanente sau a unui cules continuu din natura.
Avantaje:
- matci foarte bune
- manopera putina
- mentinerea celorlalte familii de baza intr-o stare buna, fara a le depopula excesiv nejustificat
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

jenica67

Fiind in primul an nu prea am cum sa imi cresc singur matcile de care am nevoie. Cat despre durata pana la eclozarea unei matci neselectionate cred ca as putea ajunge la acelasi rezultat daca matca nu este acceptata. Cineva spunea ca aproximativ 50% dintre matcile introduse sunt acceptate!

Poate nu ar strica niste metode de producere a matcilor. Am vazut cum se transvazeaza niste oua in botci artificiale cu o lanteta (sper ca asta e denumirea dispozitivului) dar de aici incolo nu a mai spus nimeni ce se face cu acele oua tranzvazate. Unde se introduc pentru crestere? Cum se imperecheaza matcile cand ecluzioneaza?
[/quote]
Pana acolo ai citit, nu nimeni nu a mai spus.
Daca vrei sa fi ajutat, spune prima data cati stupi ai, ca sa vedem ce avem la dispozitie si cum ti s-a recomandat citeste documentatia din BIBLIOTECA Apiardeal.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Marius-ursulakhe

oroles----ai putea sa te uiti si la filmarile lui Dan Margarit daca intelegi te va ajuta

bucovineanu

Cine a zis de procentul de 50% a reginelor acceptate? Daca se introduc corect procentul este de peste 90%, tinzand spre 100%.

xvader

daca nu stii sa transvazezi..destul de simplu este si cu o cutie nicot...cauta pe net si vei gasi o gramada de metode...e adevarat ca nu toate sunt comode, si nimeni nu-ti ofera o rata de reusita de 100% nici la producere, nici la introducere matci...practica isi spune cuvantul...este pe net si cartea lui Rutner...daca nu o gasesti am descarcat-o eu.