Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

maximus

cristi,eu am toti stupii pe 8 rame de mult timp,ani buni.acesta e sistemul meu integral,singurul dealtfel.

lucian avram

Citat din: maximuscristi,eu am toti stupii pe 8 rame de mult timp,ani buni.acesta e sistemul meu integral,singurul dealtfel.
nu cred ca e o problema , se modifica dimensiunile la placa activa , in rest cred ca raman toate la fel ! :hi:

D006

când vă hotarâți la prețuri , gândițivă și la unele variante de schimb grile contra venin sau altele nu toți avem banii pt.grile mă gândesc că au un preț destul de mărișor

CRISTI M

Cat de amarat esti tu , Daniele ! :rotfl:  :rotfl:
Am luat in calcul si aceasta varianta . :hi:

crombra

De cate ori se poate folosi o folie de plutex astfel incat veninul sa nu fie contaminat?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: CRISTI MCat de amarat esti tu , Daniele ! :rotfl:  :rotfl:
Am luat in calcul si aceasta varianta . :hi:
eeeeeeehheeeeeeeeee
habar nai cât de amărât, necăjit și supărat sunt :nod:
ia să pui variantele ălea că de nu 1 oră fac până la tine

CRISTI M


milu56


CRISTI M

Citat din: crombraDe cate ori se poate folosi o folie de plutex astfel incat veninul sa nu fie contaminat?
Au fost cazuri in care la prima folosire flutexul a fost propolizat in procent de peste 30%
( deci a fost folosit 1 zi )
In majoritatea cazurilor plutexul este folosit la 15-25 colectari

bucovineanu

Cred ca propolizarea depinde de rasa si de perioada din an in care se recolteaza veninul. In partea a doua a verii vor propoliza mai rapid.

D006

Sa  facem cateva precizari importante :::

    Nu uitati ca veninul este o OTRAVA ( zis popular) cand il recoltam dupa sticla trebuie sa avem grija sa nu intre in contact cu pielea noastra si mai ales cu ochii , buzele sau nasul ca altfel , in citez pe nea Gica , ti se inoada mucii si lacrimile sub barba.   :nono:
  Doamna Cornelia a facut o precizare foarte importanta : mai multi apicultori din ZALAU si MURES au falsificat veninul cu faina sau albus de ou .  Nu incercati asa ceva , se vede la analize !!
  PRETUL VENINULUI ESTE DAT DE CANTITATEA DE PROTEINA CONTINUTA

milu56


CRISTI M

Citat din: milu56Cam complicat cu veninul.
Si cand mananci este complicat , ca trebuie sa mesteci si dupa sa mai si inghiti . :nod:

D006

Un subiect interesant si nou pt mine.
Am facut ceva cautari si am gasit cate ceva la acest subiect dar nu stiu cat e de bine sa adug si eu la topicul tau.

milu56

Citat din: CRISTI M
Citat din: milu56Cam complicat cu veninul.
Si cand mananci este complicat , ca trebuie sa mesteci si dupa sa mai si inghiti . :nod:
Corect,dar fata de alte produse.