un sfat

Creat de dodo79, Septembrie 22, 2013, 10:53:43 AM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 09:04:48 PM
asa am lasat ptr iernat.a doua poza este cu roiul pe 5 rame,urmat de 3 rame pline cu miere si unacu putina miere.
a treia poza este cu roiul mai mare fara diafragma.are miere pe toate ramele.nu am pus diafragma ptr ca trebuie sa mai tai din ea.unul din leaturile de pe laterale (care sustine ramele) este mai lat si nu permite sa intre diafragma.sus in cat am rezerva de miere,3 rame de 3/4 pline.
astept pareri
sanatate

La prima poza. De ce mai tii catul la vremea asta pe cuib? strange cuibul cat mai bine iar ramele, daca in cuib are miere destula si vad ca ai,  pune-le la pastrare.Iti vom fi de mare folos in martie cand va apare puietul. In rest mi se pare OK. Nu inteleg totusi de ce nu ai strans cuiburile pana acum. Nu ai diafragme sau ce se intampla? Stima si respect!!!









dodo79

Nu am avut timp.catul il pot pastra unde este?.nu am loc de depozitare si am miere in el.si capacita si necapacita.daca nu il pot pastra pe el ce sa fac cu cele 3 rame de miere?

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 09:34:54 PM
Nu am avut timp.catul il pot pastra unde este?.nu am loc de depozitare si am miere in el.si capacita si necapacita.daca nu il pot pastra pe el ce sa fac cu cele 3 rame de miere?

Nu poti lasa catul pe cuib si nu iti trebuie mare spatiu de depozitare la cate rame ai acolo. Cauta o cutie ceva de marimea ramelor si punele acolo cu frunza de nuc printre si pe rame. Cele cu miere necapacita punele (cate una) dupa diafragma pt ca sa o traga in cuib. Stima si respect!!!

dodo79

am inteles acum.mersi
sanatate

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 10:06:14 PM
am inteles acum.mersi
sanatate
Cu multa placere oricand. Sper din tot sufletul sa pot ajunge la targ la Sighisoara. Nu promit nimic. Stima si respect!!!

apivasmob

Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 09:04:48 PM
asa am lasat ptr iernat.a doua poza este cu roiul pe 5 rame,urmat de 3 rame pline cu miere si unacu putina miere.
a treia poza este cu roiul mai mare fara diafragma.are miere pe toate ramele.nu am pus diafragma ptr ca trebuie sa mai tai din ea.unul din leaturile de pe laterale (care sustine ramele) este mai lat si nu permite sa intre diafragma.sus in cat am rezerva de miere,3 rame de 3/4 pline.
astept pareri
sanatate
In poza 2 ai o rama de anul asta si se va comporta ca o diafragma, mut-o la perete daca este cu miere daca-i goala doua afara ca se vede din poza ca ghemul sa format pe ramele din stg.pana la ea.

Sanatate tuturor apicultorilor

dodo79

mersi apivasmob.a 5 rama este noua  si este diafragma.daca te referi la a treia rama ,intradevar este de anul acesta si este cu miere.sa inteleg ca va trebui sa o mut pe una din partile laterale?
sanatate

cipik

Salut. Ramele noi nu retin caldura ca si cele din care au iesit un an de zile generatii de albine. in caz de nevoie se poate lasa in cuib dar pe laterale.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dodo79


SPYKAL

Salutare prietene. Bine ai revenit! Stima si respect!!!

dodo79

bine v-am regasit.
sanatate

dodo79

dupa cum am promis lui SPYCAL vin si pozele
prima e cu roiul pe 5 rame.ar trebui sa o pun pe 4?celelalte rame de dupa diafragma am sa le scot dupa ce le curata.
a doua e cu roiul pe 8 rame inainte de manevre :)).am scos rama din anul acesta din mijloc si am puso in lateral acum arata ca in poza 3.
in poza 4 si 5 sunt urmarile dupa razboi.

dodo79

dupa ce am vb cu tine SPYCAL am pus putin otet si putina miere in capcana.uite ce a iesit.inainte erau doar muste.
iata si rezerva de miere si cum am asezat-o.

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 20, 2013, 09:00:28 PM
dupa cum am promis lui SPYCAL vin si pozele
prima e cu roiul pe 5 rame.ar trebui sa o pun pe 4?celelalte rame de dupa diafragma am sa le scot dupa ce le curata.
a doua e cu roiul pe 8 rame inainte de manevre :)).am scos rama din anul acesta din mijloc si am puso in lateral acum arata ca in poza 3.
in poza 4 si 5 sunt urmarile dupa razboi.
La primul roi poti sa mai scoti o rama,  la cel pe 8 rame eu zic sa mai scoti cel putin una sau chiar doua. Ce este pe soclu sunt albine moarte din lupta cu viespile? Stima si respect!!!

PARINTELE

Salut,
o intrebare,frunzele de nuc pentru ce sunt?