Utilitatea puietului tardiv

Creat de andrei_calinescu, August 27, 2010, 06:19:50 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: sfantul spiridon din Octombrie 12, 2010, 11:27:24 PM
pai nu am cuvinte
acum puiet!
oare numai la reginele lui valter...
sa vezi cum incep al peria deacusi pentru la anul

sefu...
asta nu e reclama, deoarece nu numai de la reginele lui valter am puiet
am chiar si regine rosii sau verzi, care inca ponteaza (adica pun oua , nu spun poante  :wink2: ), dar am pus o pozica cu fata de la valter, deoarece ma gandeam sa nu ii fie dor de ea si doar am vrut sa i-o arat... (matca...)
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sfantul spiridon

ale mele sunt portocalii...aici e buba....si+au redus bugetul  :)de oua
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheco

Citat din: FlorinI din Octombrie 13, 2010, 09:04:53 AM
Citat din: sfantul spiridon din Octombrie 12, 2010, 11:27:24 PM
pai nu am cuvinte
acum puiet!
oare numai la reginele lui valter...
sa vezi cum incep al peria deacusi pentru la anul

sefu...
asta nu e reclama, deoarece nu numai de la reginele lui valter am puiet
am chiar si regine rosii sau verzi, care inca ponteaza (adica pun oua , nu spun poante  :wink2: ), dar am pus o pozica cu fata de la valter, deoarece ma gandeam sa nu ii fie dor de ea si doar am vrut sa i-o arat... (matca...)
Nu are Valter nevoie de reclama. Si-o face singur prin ceea ce produce.
Mi-a placut lipsa de agresivitate la albinele lui Valter. Am cateva familii care daca nu au cules composteaza pe cineva. Si vreau la vara sa renunt la matcile respective si sa iau de la Valter.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

filip

A nu se face confuzie intre o matca de anul asta si una mai in varsta.
Matcile tinere ponteaza pana in toamna mai tarziu cele mai in varsta reduc ponta mai repede.Asta nu inseamna ca nu-s bune.
Eu am si albine mai agresive dar recordiste dar si blande si productive.Principala mea preocupare e cantitatea de miere acumulata restul nu conteaza sunt imun la venin :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gheco

Imun sunt si eu, dar mai sunt si altii prin preajma si nu stii ce se poate intampla.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Bătrânul

Bavo  FlorinI ! Atit pentru albine cit si pentru aparat. In locul tau pina este zbor masiv si puiet NU AS RESTRINGE ! Poti avea surprize adica albine peste diafragma care mor....la racirea vremii :nod:

tassevasi

Eu am inceput cu tratamentul din octombrie ,ca nu mai am puiet si tu Florine ne faci demonstratie ,cit de tare iesti , zona favorabila,temperaturi deasemenea ,totul super ptr stuparit.
  Bravo si felicitari Florine  ! :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: tassevasi din Octombrie 13, 2010, 08:58:58 PM
Eu am inceput cu tratamentul din octombrie ,ca nu mai am puiet si tu Florine ne faci demonstratie ,cit de tare iesti , zona favorabila,temperaturi deasemenea ,totul super ptr stuparit.
  Bravo si felicitari Florine  ! :hi: :hi:

multumesc de gandurile bune si incurajari
daca ar fi sa fiu putin rautacios, desi nu vreau sa supar colegii fe forum, asi putea sa specific ca pe langa toata avantajele enumerate, mai am unul pe care il consider primordial: stupul de poliuretan

cred ca singurul caruia trebuie sa-i multumesc .... este Dumnezeu
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: FlorinI din Octombrie 13, 2010, 09:41:06 PM
stupul de poliuretan
cred ca singurul caruia trebuie sa-i multumesc .... este Dumnezeu

Adica la tine la biserica se dau stupi de poliuretan???

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Octombrie 13, 2010, 10:39:50 PM
Citat din: FlorinI din Octombrie 13, 2010, 09:41:06 PM
stupul de poliuretan
cred ca singurul caruia trebuie sa-i multumesc .... este Dumnezeu

Adica la tine la biserica se dau stupi de poliuretan???

GRESIT!
nu se dau   ...   se primesc

eu eram doar popa
deci...
primesc de pomana de la fiecare enorias cate o componenta a acestora si ii asamblez

:rotfl: :rotfl:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Intentionam sa ma bag si eu in seama dar vad ca mi-a luat-o inainte Florin!
Andrei, daca in America preotii chiar ajuta populatia saraca, in Romania preotii nu stiu cum sa ia cat mai mult de la oameni, indiferent de starea materiala a acestora, iar de dat nu dau enoriasilor decat... M...pardon...sfaturi (despre cum sa contribuie la bunastarea bisericii/preotilor)! :mad:
Dar p-astia nu ii vede nimeni, toti comenteaza de Baselu'!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  De la una ajungem la alta ... ce are puietul tardiv cu preotii !   :nono: Sa stii ca din banii adunati de Biserica Ortodoxa de fac multe lucruri bune si sunt ajutati multi oameni numai ca Biserica Nationala nu se lauda cu actele de binefacere . La mine in parohie noi enoriasii cu stare materiala consistenta dam bani pentru a se organiza pomul de Craciun unde se ofera cadouri la copii nevoiasi din parohie. Crezi ca vreo televiziune ar prezenta o astfel de stire ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 14, 2010, 07:42:15 PM
in Romania preotii nu stiu cum sa ia cat mai mult de la oameni, indiferent de starea materiala a acestora, iar de dat nu dau enoriasilor decat... M...pardon...sfaturi (despre cum sa contribuie la bunastarea bisericii/preotilor)! :mad:
Dar p-astia nu ii vede nimeni, toti comenteaza de Baselu'!
Reprezentanti Dumnezeiesti au imunitate in fatza oamenilor naivi si chiar si a legi cateodata.
Am avut un coleg de liceu, Matei din Paulesti, care fugea de munca si sa facut politist si dupa aia preot ca era mai avantajos mia zis el.

justy

ca tot veni vorba de munca! si de fofilare! sunt si popi care muncesc, sunt si unii care n-au treaba cu popia, asa cum sunt in toate categoriile sociale! insa eu am cunoscut multi, chiar si popi stupari care chiar muncesc si sunt gospodari!