Video & Foto by FlorinI

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Octombrie 24, 2010, 09:59:25 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Porfy66 din Septembrie 28, 2012, 09:45:11 AM
De unde acest cules frumos in septembrie? Ce plante sunt "raspunzatoare" care nectar pe asa seceta?!
Oricum bravo! Or fi stupi din poliuretan de "vina"?  :rotfl:
Spor la extras!
:hi: :hi: :hi:

de la vatra pana la marginea Dunarii sunt  max 1000m, sper de vina sa fie flora spontana de balta, asta in cazul in care stupul de poliuretan nu produce miere fara prezenta florilor. cert este ca fara albine , nu produce, decat fripturi...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: MariusApicultura din Septembrie 28, 2012, 10:00:42 AM
CAte kg de miere ati scos din fiecare stup?
:hi:

din caturi, cca 6 kg din 9 rame 1/2
eu sunt multumit
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

la culesurile tarzii de toamna pe langa flora spontana mai este cules de la fructe ,struguri care miere nu este prea buna nici pentru albine nici pentru om

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mape 48 din Septembrie 28, 2012, 01:43:30 PM
la culesurile tarzii de toamna pe langa flora spontana mai este cules de la fructe ,struguri care miere nu este prea buna nici pentru albine nici pentru om
de ce nu e buna "pentru albine si nici pentru om"?
mierea e parfumata, si putin inchisa la culoare
ca si consistenta, e super groasa, aproape ca pelteaua de gutui
nu stiu din ce este si nici nu sunt dispus sa o arunc. asa ca... e buna  :D
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

eu consider ca mierea care nu este din nectarul florilor nu este de calitate
un exemplu ar mai fi siropul din porumb
este parerea mea --nu am facut analize chimice
cineva spunea  "ce nu le omoara ,le intareste " 

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mape 48 din Septembrie 28, 2012, 02:06:10 PM
eu consider ca mierea care nu este din nectarul florilor nu este de calitate
un exemplu ar mai fi siropul din porumb
este parerea mea --nu am facut analize chimice
cineva spunea  "ce nu le omoara ,le intareste "

multam
sper sa ma (mi-o)"intareasca"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Septembrie 28, 2012, 02:06:10 PM
eu consider ca mierea care nu este din nectarul florilor nu este de calitate ...

Pai mierea de mana nu este din nectarul florilor... si este tare buna! Pentru om! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

da asa este --la mine la campie nu am asa ceva si am uitato  :thanks:

vali773

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Decembrie 25, 2010, 07:13:51 PM
temperatura in stupul de poliuretan in decembrie
filmare pe 25.dec.2010 (zi de craciun la stupina)



Buna ziua. Am și eu o întrebare. Am pus un termometru cu fir într-un  stup și azi 09.11.2012 am în cuib 16 grade , sub capac pe podișor ( unde este amplasat termometrul ) sunt 20 grade iar în aer sunt 8-9 grade. Vi se pare normal ? Este un stup OK ?

stefan1

Citat din: vali773 din Noiembrie 10, 2012, 07:41:53 PM


Buna ziua. Am și eu o întrebare. Am pus un termometru cu fir într-un  stup și azi 09.11.2012 am în cuib 16 grade , sub capac pe podișor ( unde este amplasat termometrul ) sunt 20 grade iar în aer sunt 8-9 grade. Vi se pare normal ? Este un stup OK ?

  Nu se intelege prea bine ce ai spus. Zici ca ai in cuib 16 grade si sub podisor 20. Nu prea poate fi asa, adica in cuib sa fie mai rece decat in afara cuibului, sub podisor. Cuibul este mai mult sau mai putin ca o minge. In acest spatiu al mingii temperatura nu e constanta. Cel mai cald este in mijloc, unde e matca, albinele 'de elita' care sunt pastrate pentru primavara si eventual ceva puiet. Spre marginile ghemului de albine temperatura scade. Imediat sub podisor, acum, cand ghemul e destul de afanat, se ridica aerul cald din ghem si este mai cald. Daca nu mai e puiet in cuib, temperatura in centru nu mai creste mai mult de 24-25 grade, dar poate scadea pana in jur de 15 grade, alternand perioade de activitate si de repaus, pe toata perioada fara puiet. Deci temperaturile de 16 si 20 de grade sunt normale chiar in ghem, daca nu mai e puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vali773

Citat din: stefan1 din Noiembrie 11, 2012, 01:49:23 AM
Citat din: vali773 din Noiembrie 10, 2012, 07:41:53 PM


Buna ziua. Am și eu o întrebare. Am pus un termometru cu fir într-un  stup și azi 09.11.2012 am în cuib 16 grade , sub capac pe podișor ( unde este amplasat termometrul ) sunt 20 grade iar în aer sunt 8-9 grade. Vi se pare normal ? Este un stup OK ?

  Nu se intelege prea bine ce ai spus. Zici ca ai in cuib 16 grade si sub podisor 20. Nu prea poate fi asa, adica in cuib sa fie mai rece decat in afara cuibului, sub podisor. Cuibul este mai mult sau mai putin ca o minge. In acest spatiu al mingii temperatura nu e constanta. Cel mai cald este in mijloc, unde e matca, albinele 'de elita' care sunt pastrate pentru primavara si eventual ceva puiet. Spre marginile ghemului de albine temperatura scade. Imediat sub podisor, acum, cand ghemul e destul de afanat, se ridica aerul cald din ghem si este mai cald. Daca nu mai e puiet in cuib, temperatura in centru nu mai creste mai mult de 24-25 grade, dar poate scadea pana in jur de 15 grade, alternand perioade de activitate si de repaus, pe toata perioada fara puiet. Deci temperaturile de 16 si 20 de grade sunt normale chiar in ghem, daca nu mai e puiet.

Azi am verificat din nou. In cuib sunt 25 de grade și  21 grade sub podișor . In are probabil în jur de 15 ca este soare. Acum am înțeles ca în perioada de repaus în ghemul pot sa fie și 15 grade . Sincer am crezut ca în permanenta sunt in jur de 30-35 grade si o temperatura de 15 grade m-a speriat. Mulțumesc mult de răspuns .

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vali773


cristipep

Stimate domn  Florin-braileanul (FlorinI) se poate sa punem pozele dvs pe situl www.apibio.ro/Videoteca? Se merita sa se bucure toata lumea de ele sunt faine.

gabriel26do

Va salut cu respect.Tare bine va sta langa gratar Domnu Florin.O zi buna.
SunPhoto     YouTube