merita vazut...daca va plictisiti

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 02:04:33 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Canepa poate avea mai multe intrebuintari, se pot folosii fibrele pentru tesaturi eco , dar in romania e o mica mare problema cu canepa.


Daca cultivi asa ceva in scopuri legale( iti faci o minifabricuta de tesaturi ) e posibil sa tabere pe tine mascati pentru ca zic ca cultivi marijuana .


Nu stiu pe unde am auzit ca la un moment dat a fost o isterie de asta, in care zeci sute de politisti, mascati au inceput sa smulga canepa de pe marginea drumului crezand ca e marijuana  :rotfl: :rotfl: :rotfl:




Inainte pe timpul lui ceasusescu se cultiva canepa, in , si alte fibre acum nu se mai face asta, se importa fibre sintetice din china iar apoi ne miram de ce ne ies tot felul de micoze, alergii pe trup .

Kiwi Bee

Este diferenta intre cinepa si cinepa salbatica. Prima se cultiva pe vremea lui Ceausescu si cred ca se mai cultiva. Dupa cite am inteles din video cea dea doua ar fi acea al care extras(ulei) ar avea afecte medicinale deosebite.

stefan1

  Inainte, in Ardeal fiecare familie cultiva canepa. Erau asanumitele 'canepisti', in pamantul cel mai bun, unde se semana des, ca sa faca fibre fine si era folosita pentru confectionat haine, cearceafuri, stergare, saci etc , cu o durabilitate foarte mare. La toate locurile cu porumb, pe randul de margine si in 'capul locului' se semanau pe langa porumb cuiburi de canepa de samanta. Aceasta crestea mare, avea rolul de a delimita locurile, sa nu se greseasca la cules sa treci la vecin. Se zice ca prezenta canepii protejeaza lanul si de animale, carora nu le place sa intre pe langa canepa. Din canepa asta se recolta multa samanta, care se putea si manca (cu moderatie), dar din care se facea si ulei comestibil, de cea mai buna calitate.
  Am scris undeva, citit dintr-o revista veche de apicultura, ca uleiul de canepa ar proteja mult mai durabil lazile, daca se vopseste cu el. Vorbea acolo de 50 de ani, fata de 4-5 ani cat tine o vopsire cu ulei de in!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nelly88


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee


csabio

Am incercat si eu , cu A....r cred, dar n-am prins nici un roi.
swarm trap in action final moments

pharaonu75

#23
Despre Abejar este vorba?
Nu mai scrie prescurtat, sau cu "..." pentru ca aici nu avem interzis la "reclama".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

csabio


gabriel26do

Referitor la cadoul pentru soacre...merg si eu o statie sii ...idei. am destule. :beer:
SunPhoto     YouTube

csabio


pharaonu75

Este luotator... si inca unul foarte bun! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube