primii mei 4 stupi

Creat de bee_lover, Mai 06, 2007, 03:08:15 AM

« precedentul - următorul »

maximus

lover bee,esti tare prietene! ramele e de la fanete? :nebun:

bee_lover

dap maximus.caturile au fost puse dupa 18 mai plus ca la noi nu gasesti salcam decat vreo 2-3 pierduti pe langa o vale si pe care nu le-au cercetat deloc(m-am uitat cand erau inflorite,noaptea era frig),tei cativa copaci plus vreme ploioasa atunci. ramele au inceput sa se umple de acum 2 saptamani cand a inceput caldura. la mine in zona cam tot ce vezi cu ochii sunt dealuri care bineinteles sunt fanete tinute de oamenii din sat plus cred ca e si de la trifoiul alb din acela pitic,ca e plin peste tot :wink: ,lasa ca poate mai prind ceva si la otava si iti arat :wink:

balasbebe

Putin, si de calitate. De regula in magazin, periodic, cand este cules, se departeaza putin ramele una de alta. In momentul  extractiei, se taie cu un cutit partea crescuta si se consuma. Astfel nu mai sacrificam un fagure pentru pofticiosi, iar albinele, la urmatorul cules, vor avea din nou de lucru.

bee_lover

revin cu poze:
au mai bagat ceva miere de la extractie

bee_lover

alta

bee_lover

alta

bee_lover

alta

bee_lover

o rama de puiet la roi cu coronita de miere:

bee_lover

o rama cu puiet la o familie:

bee_lover

sursa de cules pana incepe otava:

bee_lover

alta

bee_lover

un roi din 2008 pe 9 rame:
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/gCawmi-05sM[/youtube]

bee_lover

poze 1 octombrie:
Mai sunt trantori la familiile mai puternice:

bee_lover

am luat jos si caturile...

bee_lover

am montat si grilele pentru soareci plus alte animale nedorite(chitcani,etc).plus o mica din parte castravetii lasati pentru samanta! click pe poze sa le vedeti in format mai mare.