primii mei 4 stupi

Creat de bee_lover, Mai 06, 2007, 03:08:15 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

multumesc de sfaturi si incurajari!   :hi:

bee_lover

Azi am extras cate 1-2 rame de la papadie si fructiferi(cam 3-4 kg de familie).Marul e deja pe terminate.
Iata o poza cu puiet "faianta" .Nu se vede intreaga rama da va asigur ca e de la leat la leat.

gudas valentin

E splendida, aveti grija la roi,eu am cules unul din prun.Tinpul ploios batal vina.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bee_lover

Ieri am verificat toate familiile si inca stau calme,nu am vazut botci acum au si loc de ouat in locul ramelor extrase care le-am bagat inapoi si e si o mica stimulare linsul ramelor.

D006

tot frig este si la voi?

gudas valentin

Ale mele au plecat cu magazia pe ele.Nu pot zice ca nu au avut de lucru.Stupul il am de cativa ani si nu a roit nici o data.Asta-i aramas goala de albine.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bee_lover

si ne-am inmultit :smile:

bee_lover

Lamaita...

bee_lover

rame de la extras miere poliflora,faneata... ca nu mai aveau loc si blocau cuiburile...

bee_lover

ramele sunt de anul acesta de 4.5 cm ... la unele am pus si cate 2-3 rame intregi de anul trecut taiate sa nu fie numa artificiali.

bee_lover

alte poze...

bee_lover

alta

bee_lover

x

stefan1

Da, planta din glastra din fata este melisa denumita si roinita sau lamaita. Nu aveti si in camp deschis? Ati verificat-o la roi? Daca se freaca cu frunze sau varfuri de planta cosnita de roi, uneori se aseaza roiul direct in ea. Si lazile in care se pun roii e bine sa se frece pe interior cu planta zdrobita.
Cat despre stupi, bee_lover, se pare ca anul asta ai avut realizari faine. Felicitari!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

sincer sa va spun au avut o dezvoltare tare slaba plantele.As fi vrut sa pun si in gradina din ghiveci da ma gandeam ca ii mai las sa se dezvolte. Si din ghiveci ma gandesc sa ii mut in gradina mai spre toamna cand se mai domoleste caldura.Cat despre efectul ei asupra roiurilor nu am avut tragere de inima sa rup din ea sa frec cosnita dar va pot spune ca daca se freaca o frunza are un puternic miros de lamaie. Va multumesc pentru felicitari!!!