Apicultura in Germania

Creat de stefan1, Decembrie 05, 2008, 11:02:51 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

In Germania sunt in jur de 700000 de familii de albine. Cam jumatate din acestea sunt ingrijite de 4000 de stupari profesionisti sau semiprofesionisti. Sunt cam 75000 de stupari amatori. Productia de miere e cca 20000 t/an, adica 20% in consumul nemitilor. Aprox 90% din mierea germana se vinde direct!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Dar stiati ca Germania este pe primul loc in eoropa in stupine bolnave cu loca ?
Efectiv curge pe urdinis .
Si de acolo au adus in romania multe familii de albine , intr-o asa zisa pepiniera de matci . Matcile modificate genetic .
Sunt apicultori de la noi care stiu acest lucru , de ce oare nu fac " galagie" ?

balasbebe

cei de la institut de mult se lupta cu ei, dar noi nu-i sprijinim de loc.

Guist Ioan

Doamne cate povesti!!
Parca ar fi o remarca gen Omu cu Leptopu de la Antena1.
Auzi ia: "Si de acolo au adus in romania multe familii de albine , intr-o asa zisa pepiniera de matci . Matcile modificate genetic ".
Modificate genetic.Au 7picioare si 5 aripi? Sau fac miere din peturi si pungi de plastic?Ori au acul in loc de trompa? Sau poate iarna culeg si vara se lupta cu mentalitatile comuniste?
Afirmatii care denota nu atat o informare din radio santz cat o dorinta de improscare cu noroi.Intrebarea e cum de unii au atat de mult noroi in preajma?Incat arunca de zor si tot le ajunge pana la gat.
Iar ACA si ICDA merg pe varianta de acum consacrata: Noi nu facem nimic dar ...altii fac numai nebunii si umple lumea de lucruri nocive!! Mama lor de capitalisti si profitori!!
Acrii struguri au fost anul asta in unele zone!! Lamaie nu alta!
iernare dulce :smile:
Sanatate

D006

Citat din: balascei de la institut de mult se lupta cu ei, dar noi nu-i sprijinim de loc.
Nu vin alegerile?Nu ii alegem din nou ?Ce putem face mai mult?

bee_lover

Sincer nu stiu ce e in Germania dar in Ungaria au fost multe cazuri de loca si anul trecut si multi nu s-au mai intors din pastoral datorita unor zvonuri cum ca in zona este loca (au fost bagati in carantina) si daca s-a adeverit diagnosticul stupii au fost arsi si apicultorii despagubiti de stat (nu stiu daca in totalitate sau in procente).

stefan1

Eu am postat stirea mai mult pentru afirmatia ca 90% din mierea nemteasca este vanduta direct. Eu am inteles din asta ca stuparii isi organizeaza si desfacerea, ceea ce - daca-i asa - le mareste serios rentabilitatea si le creste responsabilitatea.
Cat despre loca, si la noi mai ies la suprafata vesti despre stupine bolnave, dar noi suntem invatati cu batista pe tambal. Daca nu se stie inseamna ca nici nu exista.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Citat din: pupemeaDoamne cate povesti!!
Parca ar fi o remarca gen Omu cu Leptopu de la Antena1.
Auzi ia: "Si de acolo au adus in romania multe familii de albine , intr-o asa zisa pepiniera de matci . Matcile modificate genetic ".
Modificate genetic.Au 7picioare si 5 aripi? Sau fac miere din peturi si pungi de plastic?Ori au acul in loc de trompa? Sau poate iarna culeg si vara se lupta cu mentalitatile comuniste?
Afirmatii care denota nu atat o informare din radio santz cat o dorinta de improscare cu noroi.Intrebarea e cum de unii au atat de mult noroi in preajma?Incat arunca de zor si tot le ajunge pana la gat.
Iar ACA si ICDA merg pe varianta de acum consacrata: Noi nu facem nimic dar ...altii fac numai nebunii si umple lumea de lucruri nocive!! Mama lor de capitalisti si profitori!!
Acrii struguri au fost anul asta in unele zone!! Lamaie nu alta!
iernare dulce :smile:
Domnule pupe stiu bine ce vorbesc .
Sa nu spuneti ca tocmai dumneavoastra nu stiati ?
Imi cer scuze daca v-am deranjat cu acest subiect .
Aveti dreptate ca la noi au fost strugurii acrii , ca doar ati vazut la salcam 1 , nu ?
Cu stima si respect CRISTI M

catel

no vz cristi , ii ca si cu veninul, te-au contrazis multi pana nu le-ai adus poze.
amu da o fuga in germania. lumea nu crede ca s-au facut multe teste pe albine si cele mai multe au fost nereusite. daca ne ridicam la nivelul unui satelit sa vedem mai clar lucrurile in orice domeniu, observam ca majoritate tarilor din UE parca vor sa transforme RO intr-o groapa de gunoi.
parerea mea. ia mai analizati si voi.nu trebuie sa fiti de acord cu mine, dar macar mai cautati.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

ioi si am uitat ceva . am observat ca daca anumiti oameni dau 2-3 raspunsuri pe jumatate gresite, deja aia is nestiutori
daca unii is meseriasi in cateva sute de raspunsuri(subiecte) nu pot gresi?
va respect pe toti si nu vreau sa tin partea cuiva vreodata. pt. mine ar fi mai frumos sa avem toti acelasi ID, ne-am pune mintea la contributie mai mult la fiecare intrebare si la fiecare raspuns.
tot parerea mea
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

"Matcile modificate genetic "
tizule m, hai sa lasam bombele astea funigene pt cei de la aca. cred ca faci totusi o confuzie. poate vorbesti despre clonare. ar fi mai plauzibil. sincer eu nu cred ca s-a ajuns la modificari genetice in regnul animal. asa ca daca ai aregumente asteptam sa ne contrazici, dar nu sub forma "am auzit".

stefan1

Am inteles ca nemtii isi reproseaza ca au restrans prea mult diversitatea genetica, cu urmari nedorite. De ex la Carnica au cateva 'marci': Troiseck, Peschetz, Sklenar sau Balkan. Chiar la aceasta rasa insistau sa inlature albinele care aveau si ceva oranj pe inele, ca mai tarziu sa se dovedeasca genetic ca si aceste exemplare sunt intrinsece rasei. Mai folosesc Buckfast,pe care si ei il invinovatesc de stricare a raselor. Mai nou sunt unii stupari care incearca sa revina la rasa Neagra germana (Apis Mellifera Mellifera). Aceast a fost sistematic inlocuita in perioada nazista dar si postbelica, cu Carnica, pe care o considerau mai productiva si mai blanda. Au constatat ca in anumite zone aceasta nu s-a adaptat bine la clima locala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

CRISTI M

Pentru cristi x
Tizule , daca cineva te cloneaza rezulta 2 cristi x identici , nu ?
Daca te modifica genetic rezulta 2 cristi x total diferiti , nu ?
Cum iti explici aparitia Buckfast ? (cu trompa mai lunga , gusa mai mare , neagresive si cladesc doar unde trebuie ) , CARE E CLONA EI ? :wink:

D006

"Daca te modifica genetic rezulta 2 cristi x total diferiti , nu ?"
nu este adevarat, apare cristi x si cristi m.
"Cum iti explici aparitia Buckfast ? (cu trompa mai lunga , gusa mai mare , neagresive si cladesc doar unde trebuie )"
aparitia buckfast apartine masoneriei care vrea sa aduca dimensiunea albinei la dimensiunea unui elefant. si daca nemtii reusesc primii este nasol. eu zic sa-i punem pe jar pe cei de la baneasa, caci noi romanii nu putem sa fim decat primii.
lasand gluma la o parte eu nu cred ca genetica a reusit sa faca modificari la genomul unei fiinte din regnul animal, fie ea si albina.

CRISTI M

Credeam ca o sa te superi pe mine , .....imi pare bine ca nu ai pus la suflet .
Sa auzim numai de bine