Disparitia albinelor

Creat de milu56, Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae


Eugen B

Ms. asta ma gandeam si eu. Daca pozele sunt recente nu prea e in regula

mircea_tm_gt

poate fi o cauza si a nosemei ceranae...tratati preventiv toamna si primavara cu NOZEVIT!

cucubau

Citat din: mircea_tm_gt din Decembrie 14, 2015, 09:23:43 PM
poate fi o cauza si a nosemei ceranae...tratati preventiv toamna si primavara cu NOZEVIT!
De ce nu si cu apa de ploaie , are acelas efect si este gratis ! :nod:

cornelioandanciu

Zilele trecute ma aflam prin Franta, ascultam la radio ce spuneau atat agricultorii , cat si apicultorii, in privinta neoniocotinoidelor, fiecare aparandu-si interesele .
Un apicultor francez era de parere ca acest CCD a aparut odata cu introducerea neonicotinoidelor, acest CCD nu este o boala, este doar efectul acestor neonicotinoide. Si eu subscriu la aceasta idee. Agricultorii nu si nu, ca de vina este varroua, ca apicultorii nu fac corect tratamentele, etc.
    Totusi nu cred ca apicultorii profesionisti din SUA si din Franta nu au facut corect aceste tratamente, si eu am intuit acelasi lucru, acest CCD nu este altceva decat efectul neonicotinoidelor. Acestea au remanenta in sol, deci chiar daca cultura agricola dispare , peste un an, cand sa zicem ca apare flora spontana acolo, aceasta este contaminata cu neonicotinoide.
  In concluzie, sint sanse mari ca acest CCD sa fie cauzat de neonicotinoide !
Va salut.

dorindafi

Citat din: milu56 din Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM
La un vecin am vazut de vreo 10 zile cum a ramas stupul fara albine doar fagurii cu puiet 12 stupi au ramas fara albine si ieri am gasit si la mine 30 stupi cara acum 3 zile erau in regula pe 6 -7 rame ocupat de albine iar acum fagurii cu miere si puiet dar fara albine.E destul de grav, o sa duc albine la analiza ceea ce nu rezolva problema,mai e cineva cu aceasta problema?
2014 depopulare in doua etape cu distanta de 40/50 zile intre ele
prima data la salcim apoi la poliflora inainte de plecarea la munte
inainte de disparitie era cuibul pe 12r plin si catul de 1/2
dupa plecarea lor a ramas albina pe 8/9r fara sa fie gasita moarta albina in stup ori in fata lui

parerea mea e ca lipsa culesului lea epuizat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

Citat din: cornelioandanciu din Iunie 11, 2016, 07:14:40 PM
Zilele trecute ma aflam prin Franta, ascultam la radio ce spuneau atat agricultorii , cat si apicultorii, in privinta neoniocotinoidelor, fiecare aparandu-si interesele .
Un apicultor francez era de parere ca acest CCD a aparut odata cu introducerea neonicotinoidelor, acest CCD nu este o boala, este doar efectul acestor neonicotinoide. Si eu subscriu la aceasta idee. Agricultorii nu si nu, ca de vina este varroua, ca apicultorii nu fac corect tratamentele, etc.
    Totusi nu cred ca apicultorii profesionisti din SUA si din Franta nu au facut corect aceste tratamente, si eu am intuit acelasi lucru, acest CCD nu este altceva decat efectul neonicotinoidelor. Acestea au remanenta in sol, deci chiar daca cultura agricola dispare , peste un an, cand sa zicem ca apare flora spontana acolo, aceasta este contaminata cu neonicotinoide.
  In concluzie, sint sanse mari ca acest CCD sa fie cauzat de neonicotinoide !

Dimineata asta am tras cu urechea la TV la "Viata satului" sau "Ferma", nu stiu cum ii spunea emisiunii. Vorbea de un fermier care cultiva peste 400 ha de floarea-soarelui si spune ca anul asta a renuntat sa mai trateze samanta (de pe aproape toata suprafata) cu insecticide, aplicand numai fungicide. Asta tocmai pentru ca anii trecuti i se plangeau stuparii ca le mor albinele. Arata ca cultura se dezvolta bine, la fel ca la vecinii care au folosit samanta tratata. Precautiile pe care le-a luat (contra atacurilor de 'ratisoara' au fost o semanare ceva mai timpurie si rotatia culturilor. Eu zic ca si remanenta in sol a neonicotinoidelor din anii trecuti au protejat cultura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#37
  Un documentar nemtesc interesant, despre reducerea alarmanta a populatiilor de insecte, ca urmare a modului gresit cum omul intelege sa lupte contra daunatorilor. Se vorbeste si de neonicotinoide si se prezinta experimente serioase care dovedesc influenta devastatoare a acestora pentru albine, dar si pentru alte insecte.
S-au facut observatii pe bondari, dovedind cu camere de luat vederi cum neonicotinoidele afecteaza capacitatea lor de orientare si diminuarea randamentului culegatoarelor. Si cu albine marcate s-a facut un experiment interesant. In acelasi loc, la distanta de stupul din experiment s-a administrat la albine marcate cu o culoare miere normala, iar albinelor marcate cu alta culoare, miere cu un procent de neoniconoide asemanator cu cel din nectarul florilor tratate. S-a constatat ca albinele care au luat miere naturala s-au intors in totalitate la stup, pe cand celelalte au avut nevoie de mai mult timp sa se intoarca iar unele nici nu s-au mai intors. S-au facut si experiente de laborator. S-a constatat ca albinelor care li s-a administrat hrana cu un anumit pesticid li s-a redus frecventa batailor inimii. Daca in mod normal acesta este de 220-240 pulsatii/minut, dupa ce mananca hrana cu pesticide numarul de pulsatii scade cu cca 50 de batai. La bondari s-a dovedit cum cei care sunt afectati de neonicotinoide au dereglari ale traseelor pe care se deplaseaza in timpul culesului. In mod normal atat albinele cat si bondarii stiu sa gaseasca drumurile cele mai eficiente intre cele cateva zeci sau sute de flori pe care le viziteaza. Un om, doar prin calcule matematice complicate ar putea gasi aceste trasee economice pe care albinele le gasesc instinctiv. Cele afectate de neonicotinoide insa nu mai gasesc alele trasee, incat munca lor este mai ineficienta si cantitatea de nectar stransa este mai redusa, ceea ce se reflecta in productii.



  Clipul are si traducere in romana, dar cu lipsuri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)


stefan1

#39
"Cred ca putina lume stie ca un studiu din Germania, facut pe o perioada de 27 de ani, in care s-au facut masuratori privind masa insectelor zburatoare, atentie, din zone protejate, departe de agricultura, a constatat ca in 27 de ani masa totala a acestor insecte a scazut cu 75%. Este o informatie care ar trebui sa ne dea cosmaruri."

  Va dati seama ce inseamna asta? Adica mai sunt 25% din insectele care erau acum 27 de ani!! Ca sa se schimbe aceasta tendinta catastrofala trebuie facut ceva urgent. Daca chiar in zone protejate s-a intamplat asta, inseamna ca este un mecanism prin care pesticidele administrate intr-un loc intra in circuitul atmosferic si infesteaza zone mult mai extinse. De fapt am citit ca s-au gasit urme de neonicotinoide in probe de plante si animale din tari unde nu s-au aplicat niciodata.
  Chiar la mine am un recipient deschis unde gaseam in fiecare zi inecate zeci de insecte, pe unele le fotografiam. In ultimii 2-3 ani rar cand mai gasesc cate una.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)