Gheorghita Constantin

Creat de gheco, Decembrie 09, 2009, 11:15:38 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

#150
  Frumoasa treaba, felicitari!
  Daca poti, spune-ne de unde ai procurat colofoniul si la ce pret.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Parafina 0723346309
Colofoniu 0744263797
Preturile nu le mai stiu.
Colofoniu poate fi inlocuit cu rasina de brad. Incepe sezonul de recoltare.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristi ciuc

Am înţeles de pe forum că un înlocuitor de colofoniu ar putea fi răşina de pin supusă unui proces de fierbere.
Îmi propun să achiziţionez aceste resurse din mediul natural, pentru că există, atât în zona mea, dar şi în alte regiuni, din abundenţă.
Ingenios recipientul de fierbere.
Există multe idei şi cred că trebuie să le fim recunoscători acelor persoane care oferă informaţii apicole utile în mod benevol.
O cuva de fierbere aş vrea să o realizez după modelul expus de d-nul Gheorghiţă, care ne-a prezentat o posibilitate de a conserva lăzile stupilor, folosind cantităţi limitate de materiale.

gheco

Citat din: cristi ciuc din Martie 24, 2011, 06:45:23 PM
Am înţeles de pe forum că un înlocuitor de colofoniu ar putea fi răşina de pin supusă unui proces de fierbere.
Îmi propun să achiziţionez aceste resurse din mediul natural, pentru că există, atât în zona mea, dar şi în alte regiuni, din abundenţă.
Ingenios recipientul de fierbere.
....

Prin fierberea rasinii se elimin terebentina si se obtine colofoniu. Operatiunea se executa in aer liber.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Nu am mai postat de ceva timp. Nu pentru ca nu am avut ce sa spun. Nu am avut timp. Astazi fiind sarbatoare am facu ceva poze.
Au inflorit corcodusii.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Iata stupul construit de mine si pe care vreau sa-l folosesc pe mai departe in stupina: MER ( multietajat redus)
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Fund cu plasa si subar pentru tratamente cu varachet, picioare reglabile
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Colector de polen activ - inactiv, cuib cu rame 1/1, 1/2R (2-3 corpuri), caturi pentru miere pe sortimente, podisor si capac.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

#158
Activitate in stupina: albinele nu eu.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Poate vi s-a mai spus, insa nu ma pot abtine: FELICITARI!
Lucru bine facut, cu simt de raspundere, care incanta ochiul!
Si pentru ca spuneati ca vreti sa folositi acest sistem de stupi de acum inainte, eu va urez sa o faceti inca vreo 50 de ani... dupa care sa treceti la alt sistem! :wink2: :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

eu cel putin am rabdare acesti 50 de ani si o sa sponzorizez schimbarea sistemului :rotfl: :rotfl:
               :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

tassevasi

 Foarte frumos ,......bravo,totul de calitate super ,se vede finisaj  si lucru de meserias .
  Va doresc sanatate si numai bine  :hi: :hi:

teo

totul e perfect  bine lucrat si gindit  nu prea intelec sistemul  cu colectorul de polen as dori niste explicati mai amanutite daca se poate

gheco

Citat din: teo din Aprilie 25, 2011, 10:22:35 PM
totul e perfect  bine lucrat si gindit  nu prea intelec sistemul  cu colectorul de polen as dori niste explicati mai amanutite daca se poate
Colectorul de polen nu este inca verificat in practica. O voi face zilele acestea si voi posta toata procedura. Placa activa poate fi miscata folosind cele doua holsuruburi pentru a bloca urdinisul si atunci albinele trec prin placa activa iar polenu cade in sertaras. Cand nu vrem sa colectam polen impingem rama cu placa activa si albinele circula liber. Voi reveni si cu alte poze.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

adi-m

Domnule Constantin tin sa va multumesc pentru semintele de evodia  trimise . Au fost plantate in ghivece nutritve si au rasarit in proportie de 80% pana acum. Sper sa rasara si restul  :thanks: