Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Situatia la zi

tinumaftei


oroles

#1442
Poate ajuta:

http://youtu.be/-zJaYtiSAfY

De cat e OSB-ul tau? Te-am intrebat de contrafise pe Facebook si ai zis ca pui. Eu nu le vad. Nu vad nici acele coltare de fier de la imbinarile lemnului. :D
Vad ca ai plecat la lucru cu OSB-ul direct. Ai grija ca la vremea asta OSB-ul lucreaza (se curbeaza din cauza umiditatii si diferentei mari de temperaturi intre zi si noapte).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

De Craciun faci un gratar in noua "casa". Nu se pune un carton bituminat intre beci si talpa din lemn a casei? Spor la caciula!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

@oroles, alea sunt pretentii poentru case, care inseamna o cu totul alta structura, cu OSB de minim 12mm.
Sunt si coltare, si contrafise, incep sa se vada  :wink2:
Nici o grija, nu e prima lucrare si celelalte au rezistat de ani buni !

@Cristel, la case e obligatoriu, era bun si aici, dar conditiile in care va functiona permit si lipsa acestuia.
Nimic nu ma impiedica sa slabesc suruburile si sa ridic scheletul pentru a pune asa ceva, dar nu e cazul, marturie stau celelalte lucrari similare.
Am vazut la o dezmembrare a unui perete din lemn o multime de viermi sub cartonul bituminat si nu mi-a placut!  :sad:
Daca era la casa, altele erau pretentiile! Eu nu pun in practica ceva ce nu am probat/testat/realizat anterior!

O parte din ajutoarele mele si faza la acest moment !!!

vulpea

'nene' Romi.,numai de curiozitate :ce grosime zici ca ai la placa ?

romikele

Placa are 14cm, grinzile sunt de 35...40cm inaltime si 20cm latime.

oroles

În poza vad un Heinner (foarte proastă marca), ceva Practyl (bunisoare, după mine), flex Ryobi (e bun, am si eu la fel). Cred ca pendularul este Makita si mai ai si un Stern (cred!).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Decembrie 19, 2016, 10:10:44 PM
În poza vad un Heinner (foarte proastă marca), ceva Practyl (bunisoare, după mine), flex Ryobi (e bun, am si eu la fel). Cred ca pendularul este Makita si mai ai si un Stern (cred!).
Heinnerul primit cadou isi face treaba, fara sa fie suprasolicitat. M-au interesat accesoriile care il insoteau, burghie si biti.
Flexul e Hitachi, foarte bun, fierastraul de masă Metabo profesional - excelent!
Cele doua bormasini cu "guler" rosu sunt SKILL, excelente!
Soricelul albastru deschis e MAKITA, calitate extra!
Sternurile din care lipsesc masina de slefuit si bormasina electrica, si-au scos deja banii inzecit, au fost primele achizitii, cu inca un flex care a decedat.

romikele

Azi vreme potrivnica, cu lapovita foarte apoasa, risc sporit de electrocutare, montat doar cateva contrafise...

bismark

   Ura... mai ai sa-i pui ,,caciula lui Guguta,, si apoi poti lucra in interior nu te mai ploua ca vin ploi.Succes, cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: bismark din Decembrie 20, 2016, 04:05:50 PM
   Ura... mai ai sa-i pui ,,caciula lui Guguta,, si apoi poti lucra in interior nu te mai ploua ca vin ploi.Succes, cu respect
"Căciula lui Guguță" a început să se vadă :D

mape 48-petru manea

Si crestea intr-o zi cat altele intr-o luna

romikele

Creste cate putin in fiecare zi, important e sa nu treaca o zi fara miscare  :smile:

MOTANUL

Din ce vad eu copacul de lângă va trebui in curând toaletat sa facă loc la căciula lui Guguță.

Creste ca fat frumos.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0