Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

scorpyon 73

ah ce-am facut ? cu ce am gresit?
MERIT ,VREAU SI POT MAI MULT.

romikele

Vă rog să nu faceți gălăgie!
Cățelul la somnul de frumusețe!  =))

bio

Citat din: romikele din Iunie 20, 2014, 10:36:48 PM
Vă rog să nu faceți gălăgie!
Cățelul la somnul de frumusețe!  =))

... catelul doarme .. iar  nea Mihai roboteshte sa mearga Forumul... :bravo:

romikele

#753
Printre picăturile de ploaie proiectăm viitoarea casă de la țară  :)
Până se strâng fondurile, va fi gata și proiectul  =))

Hermannstadt

Hmm, nea' Mihai nu stiu ce sa zic.... nu prea este in regula... pai dormitorul sa fie chiar deasupra la beci domnule ...  =))

Sa va ajute Dumnezeu sa fiti sanatosi si sa vi se indeplineasca visele!

Numai bine!
:hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

romikele

Beciul va fi sub camara si bucatarie, sub dormitor va fi o camera tehnica  :wink2:

Inca n-am finalizat subsolul  :D
N-ar fi rau nici beci sub dormitor... o gaurica pe colt si un furtun ar rezolva multe deplasari periculoase  =))

dodo79

sa va ajute Dumnezeu sa o vedeti terminata.
eu mi-am facut-o doar de 11,5 pe 7,5 tot cu mansarda.urmatoarea nu am sa o fac asa de mare.doar pe un nivel.
intretinerea si incalzirea costa mult in ziua de azi. :hi:

romikele

Mi-a placut mult casa asta:
http://www.roarhitect.ro/modele-proiecte-case/case-mansarda/view/casa-cherciu-proiecte-case-mansarda
... doar ca e din lemn si mai mica decat nevoile familiei.
Plus ca autorizarea de reparatie a celei existente (din chirpici) presupune respectarea minimala a releveului.

dodo79

am facut interiorul complet al unei case din lemn.ma refer la finisaje.
casa era 7,5/7,5 m.structura a fost bine facuta,din lemn uscat.este foarte economica si calduroasa.ca izolatie are 10 cm de vata bazaltica intre structura de lemn,placa osb la exterior si polistiren de 10 cm grosime.pe interior e finisata toata din gips carton.

romikele

Cam la cat s-au ridicat cheltuielile materiale, respectiv manopera la finisaje?
:thanks:

dodo79

casa de 7,5/7,5 ,inaltime 4m pana unde incepe acoperisul.total inaltime7,5-8m.de la placa fundatiei.
construita in 2009.pret total cu finisaje undeva la 140 000.in 2009 pretul materialelor era mult mai mare decat acum la multe produse.
doar scheletul din lemn+acoperisul (tigla Bramac)a fost 60 000 .
ca o idee pot sa va spun ca pretul la pareti despartitori din gipscarton ajunge la 60-70 lei mp(material inclus=profile,vata bazaltica,suruburi,placi de gipscarton+manopera)fara zugraveala.daca se face cu vata minerala(cea in sul) va iesi mai ieftin,dar nu recomand la peretii exteriori
la tavane sau pereti undeva la 45-50 leimp .
manopera difera de la firma la firma ,sau meseriasi.

romikele


dodo79

Citat din: romikele din Iunie 22, 2014, 11:27:35 AM
60.000 lei sau euroi?  :sad:
ron ,daca erau euroi era casa dea gata  :)
am uitat sa mentionez ca acoperisul e simplu intr-o apa.fara iluminatoare.nu este genul aratat de dumneavoastra anterior

romikele

Asa mai merge... daca erau euroi, de banii aia faceam rost si de casa noua, si de inca o nevasta  :rotfl:

dodo79