Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

bismark

   In pozele de mai sus este si sortul meu stup normal cu cat de 1/2,dar in fotografiile de mai jos poti sa ma tai nu inteleg ce rost are corpul mai mare decit catul chiar daca este tot 1/1,poate vrei sa faci o maternitate pentru varooa*(recte profesorul online)si ca sa poti extrage fagurii cu varooa fara sa umbli in baza?.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sorinma

Eu banuiesc ca sunt cutii pentru pavilion(au un singur  maner,gaura de aerisire mai deosebita...)Alonja ai poate a fost proiectata sa poti da sirop fara sa ridici catul.Este doar o deductie personala,cine stie ce gogomanie oi fi spus  :D
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Stupul a fost executat la comanda si gusturile clientului nu se discuta  :razz:

pharaonu75

Romikele, ai grija sa nu te dea profu Ursu in judecata, pe motiv ca stupul tau prea se aseamana cu al lui! =)) =))

E in stare sa faca asta, desi imi descriai cum lucrezi cu acest stup cu mult timp inainte ca proful sa scoata pe piata ladoaca "bio".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Nu e stupul meu, dar va fi, cu cat 1/2 redus  :wink2:
Are in plus fata de proiectul meu acea aerisire foarte utila si eficienta. In plus, poti "trage cu ochiul" la ce se intampla prin stup fara sa deranjezi fetele...
Acest stup poate fi doar pentru varianta de max. 2 in 1 (cu mininucleu in caz de intentie de a inlocui matca).

orbanstefan64


romikele

Fara fund AV, pe pavilion cu rafturi eficienta lui e neglijabila.
In schimb, fundul va fi detasabil.

tassevasi

  Bravo , aveti un ciine  deosebit  de  frumos .
  Acum  5-6 ani am avut si eu unul pe care  vecinii din prea multa  prostie si invidie  probabil , i-a dat sa manince  un cozonac  si a  mai pus intr-o sacosa inca 4  pe  care ia pus intr-o uluca pe interior la mine ,iar ciinele  a mincat  5 cozonaci .(Ii stricase  si nu au crescut )
  Va  dati seama cum s-a  facut ?
  Nu credeam ca voi plinge dupa un animal  si sa sufar  asa de mult .
  Aveti  grija  sa nu se ingrase  daca sta la bloc .
   Inca odata sa va traiasca .

orbanstefan64

ii si frumos si ii si inteligent !
sa traiasca si sa te apere de dusmani  :hi: :hi: :hi:

jonny_it

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 25, 2013, 07:59:39 PM
ii si frumos si ii si inteligent !
sa traiasca si sa te apere de dusmani  :hi: :hi: :hi:

Frumosi si inteligenti da!!

.. dar cam slab cu aparatul de dusmani, adica daca zice "cutu cutu" fara sa tipe la el foarte probabil ca o sa fie foarte bun prieten si cu hotii; al meu asa este  :rotfl:

orbanstefan64

acum.......el saracu cam stie ce stapin are il apara cre ca si in functie de ...... =)) =)) =))

romikele

El de felul lui e jucaus, dar nu recomand nimanui sa-l enerveze... a demonstrat deja de ce in stare  :)

cipik

Sunt docili dar cu o personalitate foarte puternica. O intrebare: Cum trece peste veri noastre caniculare? Sanatate maxima
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

romikele

Cu ajutorul aerului conditionat a trecut acceptabil peste a doua vara din viata sa.

cipik

La clima noastra numai cu asa ceva poate rezista. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/