preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

TDI

Răbdare!
Suntem in plina toamnă! E plin de fructe. Discutam in 30-90 zile.
Eu n-am cumpărat niciodată borcanr cu 0.6, doar cu 0.8 sau mai scump.

thomas

Poliflora se vinde si trebuie asteptat sa vina iarna. Conteaza sa fi si intr-o zona buna comercial totusi, dar conteaza sa va si promovati. Bafta! Si un sfat: nu dati ieftin, de teama ca nu vindeti! Pe piata salcamul e 30-35 si poliflora sub 25 nu-i. Deci..

oroles

Citat din: TDI din Septembrie 23, 2015, 05:01:57 PM
Răbdare!
Suntem in plina toamnă! E plin de fructe. Discutam in 30-90 zile.
Eu n-am cumpărat niciodată borcanr cu 0.6, doar cu 0.8 sau mai scump.

La CCB in spate e plin de borcane. Gasesti la un stand si cu 0.63. Nu au intotdeauna deoarece se dau ca painea calda, fiind cele mai ieftine. Au borcanele puse afara si pretul pe ele. Pretule e trecut cu 3 zecimale. Am luat 300 de borcane, o parte cu 0.80 si o parte cu 0.63. Intr-o zi am gasit doar 2 baxuri (24 de borcane) la acest stand.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

milu56

La fel se vinde mierea,ori o vinzi cu 30,ori cu 20.nu se vinde decat foarte slab dar ce se vinde se vinde si ce nu ramane ca sub 30 eu nu o vand.

tassevasi

Citat din: milu56 din Septembrie 23, 2015, 06:44:06 AM
E normal ca fiecare cu ideile lui pe care le pune si in practica,de pacalit nici nu e vorba,gramajul e gramaj.
fiecare are dreptul sa aiba tipul lui de borcan,in Germania de preferinta sunt borcane de 500 gr.si eu am cumparat 3000 de borcane de 500 gr.care vor merge in Germania.

E bine ca aveti piata asigurata ,nu toti putem vinde in Germania .
Sa va povestesc eu ce am patit  acum vre-o 5 ani , vine la poarta  o persoana din apropiere cu 5 borcane si capace  ,din care 2 erau mai mici cu putin ,poate si el a vazut dar  l-am intrebat  daca pun in borcanele lui si a zis  ca da .
   M-a intrebat  mai intii  cu cit  dau kg si vrea 5 kg de miere  . Pina aici  a fost bine , asteapta la poarta ,pun mierea  repede si vad ca avea 2 capace  ce mirosea putin  a usturoi, ma duc sa i-o dau si-i spun ca miroase 2 capace , a zis  ca nu-i nimic , dar ma roaga sa-l las pina la pensie ca nu prea mai avea bani , sa  rezolvat si cu  asta .
    Acum  ce face omul ia un borcan gol cu capac din acela mare  si mierea mea , merge la un magazin  apropiat , cintareste borcanul gol si vede ca are 320 grame , cintareste si mierea mea  care nu-i mai dadea cele 5 kg  dorite  de el +1,600 borcanele , uitind  ca are 2 mai mici si mai usoare  .
Vine a dua zi de dimineata foarte ofensat, ca eu l-am pacalit, ca el a cerut 5 kg  si eu i-am dat cu 5-600 g mai putin , sa-mi fie rusine  si-mi lasa  cele 5 borcane jos la poarta  si pleaca  .
  Adevarat , am trecut cu greu de  aceasta situatie provocata de el (borcan mai mic si capac murdar) dar am invatat ceva ;   Pun borcanul plin sa atinga capacul de miere , nu mai dau in borcanele altuia ,nu mai las pe datorie decit cu mici exceptii  si decit sa stau un an sa vind 500kg si sa nu ma aleg cu nimic ,mai bine  o vind  angro toata  iau banii la o luna  si rezolv mai multe lucruri .
  Daca asteptam sa vind cu 25-30 lei nu-mi mai luam camion de acum 2-3 ani .
  Asa ca fiecare face cum crede  ca e mai bine .
    Eu am invtat o lectie si de aceia  v-am spus si dvs.
P S  Am cintarit si eu borcanele  si avea dreptate ,i-am spus ca-i las unul gratis si altele ,omul hotarit nu a mai vrut nimic .
  Deci romanul  nu e neamt  sau invers .
   Numai bine .

 

milu56

#170
Nu accept borcan gol in schimb decat borcanele mele cu capac ce are albina pe el si gramajul,modelul care il folosesc eu.
Am vazut si in Germania oamenii aduc borcanele inapoi si primeste mierea mai ieftin cu pretul borcanului dar borcanul in care a primit mierea,toate borcanelle de 500 gr.cu capac din plastic cu filet,asa folosesc ei.

D006

Citat din: milu56 din Septembrie 23, 2015, 10:16:52 PM
La fel se vinde mierea,ori o vinzi cu 30,ori cu 20.nu se vinde decat foarte slab dar ce se vinde se vinde si ce nu ramane ca sub 30 eu nu o vand.
si daca iti raman in fiecare an cam 5 tone nevandute ce faci cu ea ?

milu56

O vand toata cand e pretul bun.

D006

Si cu HMF-ul ce faci ? cheltuielile de depozitare cum le amortizezi ?

milu56

#174
Din rezerva de alti ani.
Amortizarea se face in timp, 5 ani chiar 10 ani.
Apoi un gospodar nu face numai miere de la stupi,eu vand material biologic,polen,pripolis cu miere,si stupi.Numai cine nu vrea nu face bani din apicultura.
Decat sa vand nierea sub pret mai bine vand albine s a....

dinupaltinis

Citat din: Dragos G. din Septembrie 24, 2015, 03:53:28 PM
Si cu HMF-ul ce faci ? cheltuielile de depozitare cum le amortizezi ?

Ai citit ce spune dl.Dobre in privinta asta,si tot mai intrebi.Citez din :Tremot Dobre si Fiii
                                                                                                                                                                                                                                                                     
-,,Ca firma, ne ocupam de achizitie, procesare si 98% din productie o destinam exportului, din anul 1992. In primii 4-5 ani, 50-70% din mierea cumparata provenea din stocuri aflate la apicultori si care avea vechime si de 5-6-7 ani. Aceste cantitati pastrate corespunzator puteau fi exportate.Apicultorii faceau uz de un obicei, pot zice ancestral, si pastrau mierea exact ca si valuta din banca.''
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

milu56


bio

La "supra=productia"  =))  ultimilor ani nu prea se mai apuca sa ramina prea multa miere de la an la an....

...

milu56

Depinde de stupi si zona.
Cand e putina miere si o vinzi si sub pret e normal sa ramai nu numai cu camara goala si cu punga.

Eugen B

Ce mai stiti de pret?
Multi s-au obisnuit sa fie multa miere sau nu imi dai seama care e treaba, dar dupa ultimii 2 ani au cam golit stocul. Asa ca poate cand ne vine mintea la cap o sa obtinem un pret bun.