Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Daca noi barbatii avem ziua noastra in fiecare zi macar si femeile sa aiba doua zile !  : sampanie:

pharaonu75

Pentru 8 aprilie sa-mi dai tu bani de cadouri! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)



Iata motto-ul propus de mine pentru Ziua Barbatului: "Unul pentru toate si toate pentru unul! La multi ani de Ziua Barbatilor!"

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Calinu71

va salut, am si eu o intrebare. Ce facem cu noua lege de impozitare, aveti ideee cam la cit vine pe familie acest impozit? va multumesc.
Să şti să lupţi când vrei să ai
Să nu renunţi când pierzi sau dai
Să fi şi bun şi înţelept
Şi vei găsi drumul cel drept.

D006

  Pana in 25 mai mergi la fisc cu adeverinta de la primarie care atesta cati stupi ai , depui o declaratie si astepti acasa plicul cu decizia de impunere . daca ai sub 50 de colonii de albine nu ai de ce sa-ti griji.

mape 48-petru manea

cum facem daca am 45 stupi ---merg cu adeverinta la fisc imi trimite ca nu am de platit nimic --in vara ii inmultesc si am 60 stupi vine un control si ma amendeaza ca nu am declarat corect

balasbebe

Presupun ca ai un caiet de stupina. Daca vrei treci pe la medicul veterinar, pune stampila. Mai mult ai fisa familiei de albine. Se completeaza la timp si este o baza legala, cu care te poti justifica.

relutu

Pai si toti ''detinatorii'' de familii trebuie sa ducem adeverinta la fisc,chiar daca avem 3,4..... familii?

marius_vfp

parerea mea e ca mai bine mergeti la primaria de care apartineti , si declarati stupii pe rolul agricol acolo sunt trecute mai multe date in fiecare an pe trimestre la inceput si sfarsit de an , acum 2 zile am facut si eu acest lucru.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Citat din: mape 48 din Martie 10, 2013, 11:13:57 AM
cum facem daca am 45 stupi ---merg cu adeverinta la fisc imi trimite ca nu am de platit nimic --in vara ii inmultesc si am 60 stupi vine un control si ma amendeaza ca nu am declarat corect
daca aveai curiozitatea citeai Codul fiscal si intelegeai ca se impoziteaza efectivul existent la 25 mai al fiecaui an . Ca tu in vara te inmultesti e treaba ta , cresterea se va regasi anul urmator ;
  Daca ai 45 colonii de albine iti va veni o decizie pe zero . Nedepunerea declaratiilor  reprezinta contraventie .

gore

Contraventia e putin spus, mai nou de cand s-a modificat Legea 241/2005 privind evaziunea,modificata in 2012, fapta e evaziune fiscala, deci infractiune.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mgelu

#6087
Citat din: dragos2006 din Martie 10, 2013, 05:49:54 PM
...Nedepunerea declaratiilor  reprezinta contraventie .
Extras din Codul Fiscal
ART. 74 Calculul şi plata impozitului aferent veniturilor din activităţi agricole
.
(2) Contribuabilul care desfăşoară o activitate agricolă prevăzută la art. 71  alin. (1) pentru care venitul se determină pe bază de normă de venit are obligaţia de a depune anual o declaraţie la organul fiscal competent, până la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal, pentru anul în curs. În cazul în care activitatea se desfăşoară în cadrul unei asocieri fără personalitate juridică, obligaţia depunerii declaraţiei la organul fiscal competent revine asociatului care răspunde pentru îndeplinirea obligaţiilor asociaţiei faţă de autorităţile publice în cadrul aceluiaşi termen. Anexa declaraţiei depusă de asociatul desemnat va cuprinde şi cota de distribuire ce revine fiecărui membru asociat din venitul impozabil calculat la nivelul asocierii.
(3) Declaraţia prevăzută la alin. (2) nu se depune pentru veniturile prevăzute la art. 72. (ART. 72 Venituri neimpozabile)
sursa:http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2013.htm#cap7

bucovineanu

Rezulta ca cei care au pana la 50 de familii de albine nu trebuie sa depuna declaratie la fisc.

pharaonu75

Citat din: gore din Martie 10, 2013, 07:17:53 PM
Contraventia e putin spus, mai nou de cand s-a modificat Legea 241/2005 privind evaziunea,modificata in 2012, fapta e evaziune fiscala, deci infractiune.

Si se finalizeaza cu o amenda administrativa! Doar nu credeti ca se vor umple puscariile de apicultori care nu si-au declarat roii din anul respectiv, pentru ca daca ar fi asa, ar trebui arestati toti taranii pentru ca nu isi declara cati pui i-a scos clocitoarea/closca, sau cat i-a fatat iepuroaica!
Scapa ei marii corupti cu cate o amenda, sau mai rau, i se prescrie fapta pana sa fie condamnat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube