Tratamente

Creat de dan sebastian, Iulie 26, 2019, 05:27:48 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74


serban

    Mi-a plăcut prezentarea. In mod special mi-a plăcut metoda cu șervețelul. Ce este glicerina și unde se găsește de cumpărat?

stefanescu

Eu am cumparat glicerina de la o farmacie.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Closcutz

Nu se vorbește nimic despre faptul că sublimarea acidului oxalic este foarte toxică pentru om și necesită măsuri de protecție serioase! Iarăși am înțeles că sublimarea trebuie făcută pe vreme mai umeda, pe rouă.

dan sebastian

Si eu vreau sa folosesc glicerina pe suport de filtru de aer auto. O sa fac un film. Insa nu sunt decis la concxentratie. O sa folosesc jumate de kg de oxalic, 1 gk glicerina. Iar am dubii daca sa folosesc si apa sau nu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Sunt 2 tipuri de glicerina, din petrol (PE - petroleum) sau vegetala. Eu am cumparat de la o farmacie umana. Am cerut sa nu fie boraxata. Simpla sa fie. Habar nu am de care este. Insa daca se foloseste pt uman sper sa nu faca rau la albine. Am dat intre 33 - 40 lei per kg de glicerina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Eu am găsit de cumpărat glicerină vegetală. Nu îmi mai amintesc cat a costat , dar parca nu a fost scumpă. Am comandat-o de la un magazin online.

NYK74

Am găsit pe e-chimicale.ro,glicerinã vegetalã,la 80 ron cu transport inclus,5 kg la bidon de plastic.Nu am reușit sã fac și tratamente cu ea,dar urmeazã.

stefanescu

Acidul oxalic sub forma de vapori este foarte toxic. 
Limita maxima de toxicitate este de 2 mg/ metru cub de aer (fata de 18.8 mg/ metru cub in cazul acidului formic); pentru o familie se folosesc 2 gr prin metoda de vaporizare  (2 gr = 2000 mg) adica la vaporizarea unui stup se pot aduce la limita maxima de toxicitate 2000 metrii cubi de aer. 
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

hur

ultimul tratament,dar nu cel din urma , l-am facut cu mitak. pana acum le-am pus doar varostop la o parte din ei, la ceilalti au fost facute tratamente la 7 zile cu varachet. la astia trei situatia e rea spre grava. la unul a cazut doar vreo 120 de paduchi la al doilea mai multi ,nu i-am numarat.la al treilea m-a apucat groaza, 6-7 /cmp. e si cel mai populat stup , inca mai sunt albine in cat. ori nu am pus destule ori nu au fost bune benzile. dar mai sigur nu au fost destule.
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

dan sebastian

A folosit cineva medicamentul turcesc Ba-tick pe baza de flumetrina ? Daca da, cum l-a administrat si ce efecte a observat ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Eu am cumpărat bidonul dar pana la urma în toamna am folosit varostop. Voi mai testa. Se amesteca cu ulei și se pun sipculite în solutie. Trag fiecare cam 1,5 -2 ml. Cica ar fi foarte eficienta dacă alternezi cu alte tratamente.

tassevasi

Eu am folosit Dane cu  efecte  f  bune .
 Se pune 0,37-04 ml solutie / familie si 3 ml de ulei alimentar intr-un bidonel  se amesteca  foarte bine ,apoi aceasta solutie se pune intr-un vas mai mare( peste sipculite  din lemn , 200mm lumgime -20mm latime si 1,5mm grosime , Eu am pus intr-un bidon de 5 l , am amestecat  f bine . Se lasa o zi sa se inpregneze , apoi se pune la zvintat la soare , dupa aceia se pune in stup cite 2-3 sipculite in functie de stup. 
 Numai bine. 

mape 48-petru manea

Si eu am facut 2 trat.cu BA-TICK (prin bunavointa lui Tasevasi) unul in martie si unul dupa f.s.efect fb.Cei mai putini varooa spre deloc din ultimi 10-15 ani .       MULTUMESC VASILE