Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Hai sa fim sinceri si sa recunoastem ca unii la o măna de albine spune ca are un stup ... sub 2000 de albine de albine nu poti spune ca este familie .

PACO


oroles

Citat din: PACO din Ianuarie 30, 2015, 11:43:07 AM
Cam putine 2000 !
Tin minte ca pe la sfarsitul lui iulie anul trecut am intrebat colegii de pe forum ce sa fac cu un nucleu pe o rama 1/1. Colegii mi-au zis sa il stimulez cu zahar, sa ii bag rame la ouat si sa vad ce o sa iasa. Vreau sa zic ca la mijlocul lui august ma hotarasem sa il unesc cu altul mai slab. Am deschis si avea 2 rame pline cu puiet si inca o rama plina cu pastura. Nu am vazut la niciunul o rama asa frumoasa cu pastura. L-am pus intr-o cutie si l-am izolat bine pe lateral si pe deasupra.  Pana acum nu mi-a murit, insa rezervele sunt pe terminate. Parca mi-e mila sa il las in voia naturii mergand pe principiul selectiei naturale. E clar ca aceasta unitate biologica (cred ca are mult peste 2000 de albine) nu va fi poate competitiva anul acesta si oricum nu avea timp sa isi faca rezervele de iernare. Acum cand am bagat turta si l-am deschis am fost impresionat de cantitatea de albina.

Am in schimb unul care chiar daca l-am stimulat nu a crescut deloc. Intentionez, daca iese in primavara sa ii rup un picior si sa ii tai o aripa la matca, poate se va face SL.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Sa-i vezi pe meseriasi cu 2000 de albine comasate intr-un interval si zece rame in lada . Il intrebi pe cat are familia acum si-ti raspunde cu mândrie : " pe 10 rame" .
  Cum altfel va explicati ca la ora actuala sunt "meseriasi" care au mortalitate 100% ??? In luna mai cand trageam de colonii sa fac ceva miere la salcam ei se laudau ca dintr-o familie au facut cate 5 roi ...

D006

exemplku de turta cu formula indoielnica .   " maltrotrioza " ???   :nebun:

oroles

Cantitatea de glucoza este de 37%, deci nu foarte exagerata de vreme ce in miere si poate gasi in proportie de 31%. Chiar si asa poate duce la cristalizarea in rame a turtei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cred ca cine a avut grija de stupi cum trebe are efectivul complet de stupi, acuma peste iarna ca mai pierzi ceva e partea a 2-a. Eu consider ca o familie de albine e in stare de cules. La salcam daca este cules se va vedea cel mai bine cine are familii tari sau nu. Multi au familiile tari doar la FS.

istodorescu vasile

in zona mea in satul vecin, pina la ora actuala mortalitate peste 80 la% din efective. culmea , mereu aceiasi, care an de an  au probleme,iar an de an fac inmultire fara numar, hrana  deficitara   administrata haotic , care daca deschizi vreo discutie pe plan apicol, ei le stiu pe toate.chiar astazi am fost la unul dintre ei sa ma uit daca se mai poate salva ceva,unde din 60 de familii mai sunt in viata 18, care dupa parerea mea vor pieri pina la sfirsitul iernii,indiferent de interventiile facute acum. albine uzate, hrana de proasta calitate, si insuficienta, diaree masiva.

nicomico

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 30, 2015, 07:21:39 PM
in zona mea in satul vecin, pina la ora actuala mortalitate peste 80 la% din efective. culmea , mereu aceiasi, care an de an  au probleme,iar an de an fac inmultire fara numar, hrana  deficitara   administrata haotic , care daca deschizi vreo discutie pe plan apicol, ei le stiu pe toate.chiar astazi am fost la unul dintre ei sa ma uit daca se mai poate salva ceva,unde din 60 de familii mai sunt in viata 18, care dupa parerea mea vor pieri pina la sfirsitul iernii,indiferent de interventiile facute acum. albine uzate, hrana de proasta calitate, si insuficienta, diaree masiva.

Realitatea este ca multi fac apicultura din dorinta de a castiga.Problema este ca toti cei din jur sufera mai mult sau mai putin.

bogdan moldovean

salve faratilor .Ce parere dati pt 770 g albina moarta la 60 familii la prima curatare din intrarea in iarna Este multa albina moarta sau sunt in carti?

un OM

Cum ai determinat cantitatea de albina moarta? Daca este asa stai foarte bine!

istodorescu vasile

Citat din: bogdan moldovean din Ianuarie 30, 2015, 07:50:32 PM
salve faratilor .Ce parere dati pt 770 g albina moarta la 60 familii la prima curatare din intrarea in iarna Este multa albina moarta sau sunt in carti?
depinde in ce zona sunteti, insa aproape in toata tara albinele au zburat pina recent, si si-au facut curatenie singure curatind fundurile de albine moarte.  de acum incolo mortalitatea se va intensifica, albinele batrine , epuizate fiind odata cu trecera timpului tot mai multe.

bogdan moldovean

zona moldovei iasi albinele nu au iesit decat pe pe 23-24 decembrie atat ...de atunci ioc

oroles

Citat din: bogdan moldovean din Ianuarie 30, 2015, 08:31:12 PM
zona moldovei iasi albinele nu au iesit decat pe pe 23-24 decembrie atat ...de atunci ioc
Si la mine la fel. Nu au mai iesit din 24 decembrie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ignatov Andrei

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2015, 08:56:24 PM
Citat din: bogdan moldovean din Ianuarie 30, 2015, 08:31:12 PM
zona moldovei iasi albinele nu au iesit decat pe pe 23-24 decembrie atat ...de atunci ioc
Si la mine la fel. Nu au mai iesit din 24 decembrie.

N-ar trebui sa va faceti probleme !
Cand trec 4-5 luni fara zbor... da, dar dupa 37 de zile...?!?  :surprised: