Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Culmea e ca la inceput i-am servit cu miere de salcam si cu poliflora . Oamenii au apreciat foarte mult mierea de salcam si au golit borcanul. 

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 07, 2014, 10:52:10 PM
Culmea e ca la inceput i-am servit cu miere de salcam si cu poliflora . Oamenii au apreciat foarte mult mierea de salcam si au golit borcanul.

Da, au golit borcanul sa aiba in ce sa toarne vinul... :bravo:

.... si eu tot asa as fi facut daca nu aveai vaza de flori ca ala este "paharutzul" meu preferat .... =))

D006

Azi albinele au zburat puternic , toate au raspuns "prezent" la inventar. De maine incep impachetarea cuiburilor.

oroles

Cate grade ati avut domnle, ca la mine au fost 3.5 si nici picior de albina pe afara. Soare a fost un pic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

La umbra 11 iar la padok 19 .

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2014, 09:38:22 PM
La umbra 11 iar la padok 19 .
Albinele ies si la temperaturi mai mici de 12 grade pnetru zborul de curatire. Am auzit tot felul de legende in functie de rasa. Ati avut experiente cu zboruri de curatire la temperaturi mai scazute?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Eu am zbor de curatire in fiecare luna . De aceasta data nu am vazut albinele prea ocupate cu defecarea , in fapt nu am vazut nici o pata . Cred ca albinele pana acum nici nu au consumat cine stie ce hrana . Mai ocupate erau sa dea iama in niste rame lasate in curte pentru reforma . Maine le pun in curte rame cu miere pentru a completa la loc ce au mancat.

romikele

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2014, 10:00:57 PM
Eu am zbor de curatire in fiecare luna . ...

E mișto să zbori, dar nu te cureți cam rar?  =))

D006

Am zbor de curatire la albine , cred ca se subintelege. Cat priveste persoana mea sper sa ma "curăț" cat mai tarziu .  :wink2:

Bătrânul

Te curat io daca nu-mi trimiti Drapelul Moldovei Mari asa cum ai promis .  :thanks:

D006


pharaonu75

Si la mine au avut astazi un zbor frumos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

Sunteti de invidiat!
In alta ordine de idei m-a amuzat fragmentul in care se vorbea de cadavrele albinelor moarte :razz:.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

Smecheria e ca in aceste zile albinele vor cara cel putin 100 kg. de miere in cuiburi . Pur si simplu isi refac rezervele de la inceputul iernarii.

Florin94

DomnuleDragos in ciuda faptului ca sunteti in zona de munte si in acea zona a Romaniei unde sunt cele mai mari zapezi de fiecare data din cate am observat,aveti si cate un zbor de curatire o data pe luna la mine nu a iesit inca (navodari) au deja doua luni tot sper de 2-3 zile sa iasa dar nu depaseste 6-7 grade astazi se anunta 9 grade cu soare vedem ce o fi ,cu toate ca la o localitate la 20 de km tot pe malul marii Tuzla albinele ies la zbor , sunteti norocos dar cred ca norocul si-l face si omul cu mana lui ,doar dumneavoastra ati stiut sa alegeti vatra de iernare