Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: italianu din Aprilie 21, 2014, 11:54:24 PM
No hai că am mai invatat ceva:,,puietul varos se datoreaza largiri necontrolate a cuibului" si daca n-am fii noii ,,apicultori" ,albinele nu ar stii cind sa-si largeasca cuibului :bravo:!

Mai apicultorilor,nu mai cautati acul in carul cu fîn, salam s.a.m.d. io am inteles la 1700km ,voi nici daca...,dar de: ,,nu este orb,mai orb decit cel care nu vrea sa vada!

Oooo salutare Italiene,Che fai?
Puieteul varos se poate manifesta in mai multe cazuri.
Daca ai o perioada cu temperaturi ridicate si brusc se schimba vremea cu timp rece si umiditate atmosferica apare puietul varos.

El apare preponderent la matcile galbene cu putere mare de ponta,le matcile inchise la culoare apare mai razlet.

Dar la voi la Italiano vero cred ca nu e problema cu puietul varos. :)

silefak

asta cu tinerea cuibului strins primavara este cea mai mare greseala pe care o fac apicultorii,  matca trebuie sa aiba rame la dispozitie pentru ouat si in caz de frig albina singura se stringe
pe orizontalii mei cu un timp mai rau decat la dragos am acum o medie de 7-8 rame de puiet si cel putin 15 rame in fiecare stup iar iarna au fost pe 9-10 rame ... eu nu credeam ca la jumate de aprilie poate cineva sa mai tina un stup pe 6 rame (poate doar proful online)
mentionez ca primul zbor anul acesta l-am avut la inceputul lui martie si nu am stimulat absolut cu nimic , toti stupii se bazeaza pe rezervele de miere de anul trecut

italianu

Mariane,puietul varos e o boala micotica(ascosphera apis)si ,nu apare daca nu-i infectata familia.
Eram in Ro si aveam carpatine si erau familii care aveau(le-am dat si Micocidin ) ,dar pina nu le schimbi matca nu le trece,poti sa le faci ce vrei!(si nu prin botca din acel stup)
Daca vrei sa o eradichezi tre sa-i dai matca imperecheata !
Ce spui tu se numeste ,,puiet racit",dar e alta mincare de peste,nu e o boala!


P.s. de facut as face mai mult da' tre sa ma-ntind cit ma tine plapuma! :D
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

marian sima

Ai dreptate,m-am dus cu gandul in alta parte.
Am avut si eu puiet varos,la un stup am avut o super-matca si la un moment dat am facut doi roi din acea familie.

Urmasele acelei matci ii semanau mamei ,au umplut repede lazile cu albina insa la un moment dat a aparut puiet varos la unul din cei doi stupi,la putin timp a aparut si la celalalt.

Culmea la stupul din care proveneau nu a fost probleme.

Am zis sa urmaresc manifestarea ,cu toate ca da afara la greu puiet pe urdinis la acei stupi nu s-a diminuat populatia ,matcile pontau la greu,insa acei stupi in acel an au strans miere decat pentru ei.
In anul 2 am schimbat matcile si totul a revenit la normal.
Treaba e ca mi-a fost frica sa mai trag urmase din acea matca.
Mai greu te intalnesti cu asemenea exemplare,dezvolta stupul de ziceai ca ceilalti stupi bateau pasul pe loc.

paul1

HRISTOS A INVIAT !!!
Dragoshelu' imi pare rau ca datorita vremii nu ai reusit sa ai familiile de albine dezvoltate asa cum ti-ai dorit !
Numai ca, intreb si eu, daca ai atata crescatura de ceara pe leaturile superioare, nu era mai indicat sa largesti cuiburile cu cate o rama, cand situatia o impunea ??? Nu cred ca te-ai temut tu de puiet racit, ca doar stiai exact momentul in care familiile cereau rama ! :nono:
In alta ordine de idei, nu era mai OK sa fi scos stupii din adapost pana acum ??? Ma gandesc ca, data fiind temperatura mai ridicata din adapost, albinele sa fi fost pacalite si sa fi zburat si pe vreme nefavorabila in mod natural zborului, pierzandu-se astfel unele albine !
LE ... stiind din filmuletele tale cum aratau familiile la inceputul iernii, stiind ca ai inceput sa le stimulezi din 20 ianuarie, datorita temperaturii din adapost, mi se pare cam naspa dezvoltarea asta anevoioasa ! Undeva, ceva ... n-a functionat !
LE2 ... recuperezi tu, nu ma indoiesc de acest lucru ! :hi: :hi: :hi:

D006

Citat din: paul1 din Aprilie 22, 2014, 06:26:50 PM
In alta ordine de idei, nu era mai OK sa fi scos stupii din adapost pana acum ??? Ma gandesc ca, data fiind temperatura mai ridicata din adapost, albinele sa fi fost pacalite si sa fi zburat si pe vreme nefavorabila in mod natural zborului, pierzandu-se astfel unele albine !

Este ca și cum ai spune unui stupar care are stupii pe pavilion sa dea stupii jos pe motivele invocate de tine. Paule pentru ca tot nu ne aude nimeni iti spun ca am si familii care bubuie de albina dar nu vreau sa fac filmele publice deoarece le dă borșul pe nas la anonimi.

  In altă ordine de idei ii rog pe domnii italianu ,silefak si cel cu fasolea să vina ca filme din stupinile dănsilor si sa prezinte activitatea lor apicola . Pt. ca e usor sa stai cu coatele pe gard si sa-ti dai cu părerea despre activitatea altuia mai ales cand faci acest lucru la umbra anonimatului. 
   Stati linistiti ca nu mor caii cand vor căinii !

PACO

Citat din: silefak din Aprilie 22, 2014, 01:11:36 PM
asta cu tinerea cuibului strins primavara este cea mai mare greseala pe care o fac apicultorii,  matca trebuie sa aiba rame la dispozitie pentru ouat si in caz de frig albina singura se stringe
pe orizontalii mei cu un timp mai rau decat la dragos am acum o medie de 7-8 rame de puiet si cel putin 15 rame in fiecare stup iar iarna au fost pe 9-10 rame ... eu nu credeam ca la jumate de aprilie poate cineva sa mai tina un stup pe 6 rame (poate doar proful online)
mentionez ca primul zbor anul acesta l-am avut la inceputul lui martie si nu am stimulat absolut cu nimic , toti stupii se bazeaza pe rezervele de miere de anul trecut


  De unde naiba ai tu 7-8 rame de puiet  ? Tu ori ai matci corcite cu Supermen ori nu stii cate celule de puiet are o rama Dadant.
   
   

Marius-ursulakhe

Citat din: marian sima din Aprilie 22, 2014, 04:01:13 PM
Ai dreptate,m-am dus cu gandul in alta parte.
Am avut si eu puiet varos,la un stup am avut o super-matca si la un moment dat am facut doi roi din acea familie.

Urmasele acelei matci ii semanau mamei ,au umplut repede lazile cu albina insa la un moment dat a aparut puiet varos la unul din cei doi stupi,la putin timp a aparut si la celalalt.

Culmea la stupul din care proveneau nu a fost probleme.

Am zis sa urmaresc manifestarea ,cu toate ca da afara la greu puiet pe urdinis la acei stupi nu s-a diminuat populatia ,matcile pontau la greu,insa acei stupi in acel an au strans miere decat pentru ei.
In anul 2 am schimbat matcile si totul a revenit la normal.
Treaba e ca mi-a fost frica sa mai trag urmase din acea matca.
Mai greu te intalnesti cu asemenea exemplare,dezvolta stupul de ziceai ca ceilalti stupi bateau pasul pe loc.
Mariane problema la acei doi roi la care a aparut puietul varos poate fi de la trantori cu care sau inperecheat matcile cine stie din ce familii au provenit
Eu daca as fii in locul tau as mai face un roi si anul acesta din acea matca super buna si as incerca sa duc matca la inperechere la o distanta de 10-15 km sa vad daca se mai manifesta si matca de anu acesta asa

dodo79

Citat din: PACO din Aprilie 22, 2014, 07:55:52 PM

  De unde naiba ai tu 7-8 rame de puiet  ? Tu ori ai matci corcite cu Supermen ori nu stii cate celule de puiet are o rama Dadant.
   
   
daca ti-as spune ca am 2 stupi (corp 3\4 si cat 3\4) tip ME .unul cu 9 rame capacite in corp si 4(2 capacite, 2 in stadii diferite) in cat plin cu puiet,altu 8 in corp si 3 in cat pline cu puiet ma crezi ?
si eu m-am speriat putin cand am vazut catul.credeam ca au blocat cuibul.

happy

Citat din: silefak din Aprilie 22, 2014, 01:11:36 PM
asta cu tinerea cuibului strins primavara este cea mai mare greseala pe care o fac apicultorii,  matca trebuie sa aiba rame la dispozitie pentru ouat si in caz de frig albina singura se stringe
pe orizontalii mei cu un timp mai rau decat la dragos am acum o medie de 7-8 rame de puiet si cel putin 15 rame in fiecare stup iar iarna au fost pe 9-10 rame ... eu nu credeam ca la jumate de aprilie poate cineva sa mai tina un stup pe 6 rame (poate doar proful online)
mentionez ca primul zbor anul acesta l-am avut la inceputul lui martie si nu am stimulat absolut cu nimic , toti stupii se bazeaza pe rezervele de miere de anul trecut
De curiozitate,cati stupi aveti?Pentru ca sunteti o raritate sa aveti de exemplu 30-40 stupi cu 7-8 rame de puiet la vremea asta cu stupi nestransi.Daca aveti 3-4 stupi va cred.Iar treaba cu 9-10 rame iarna mi se pare trasa de par!! :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

D006

Citat din: dodo79 din Aprilie 22, 2014, 10:46:07 PM
si eu m-am speriat putin cand am vazut catul.credeam ca au blocat cuibul.
Cu ce să blocheze catul ?

italianu

Da' ce ai Dragose,te-ai trezit cu stîngul,sau te-ai picurat pe urzici?
Io nu te-am laudat si nici nu te-am criticat si nu-s nici gelos de ce ai facut tu!
Mai bine citeste inc-o data postarea mea,.....si cugetă!
Cu filmulete ,nu vin ca nu-i place sa ma laud(daca vrei ceva poze am pus pe Stuparitul,da nu multe) !
Numa' bine!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

dodo79

Citat din: dragos2006 din Aprilie 22, 2014, 11:03:56 PM
Citat din: dodo79 din Aprilie 22, 2014, 10:46:07 PM
si eu m-am speriat putin cand am vazut catul.credeam ca au blocat cuibul.
Cu ce să blocheze catul ?
cuibul ,domnule Dragos.am crezut ca l-au blocat cu miere si polen si a urcat sa ponteze in cat.asa am pe un dadant.au umplut 4 rame cu pastura si a urcat in cat sa ponteze.
iar ce spune silefak poate fi adevarat.acel stup care are 9rame+4 cu puiet a fost lasat peste iarna cu 10 rame.nu era asa de puternic dar din diferite motive nu l-am restrans.este posibila si aceasta varianta.parerea mea de incepator este ca un rol foarte important  are matca.
unul restrans pe 5 rame deabia acum are 5 rame cu puiet

D006

#7678
  Eu sunt mai " Toma necredinciosul" , pana nu veniti si cu filme ramane totul la stadiul de poveste .

PS> Dodo , cati stupi ai ?

RazvanTi

Citat din: dodo79 din Aprilie 22, 2014, 10:46:07 PM
daca ti-as spune ca am 2 stupi (corp 3\4 si cat 3\4) tip ME .unul cu 9 rame capacite in corp si 4(2 capacite, 2 in stadii diferite) in cat plin cu puiet,altu 8 in corp si 3 in cat pline cu puiet ma crezi ?
si eu m-am speriat putin cand am vazut catul.credeam ca au blocat cuibul.

nu ai de ce sa te sperii...
ASA este dezvoltata o familie pe ME in momentul asta.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro