Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2012, 09:36:43 PM
  Acum trebuie sa intelegi ca nu putem da pe gusa tot din casa .

  In linii mari am discutat despre MER  si despre obtinerea de regine performante in conditii comerciale.
as fi curios ce parere are d valter de MER

D006

  Conversia este dificila dar rezultatele merita . Trebuie sa incepi cu cateva lazi si sa te dezvolti in timp. Eu vreau sa incep de la anul cu 20 de lazi , el a plecat cu 50 si a avut ceva chinuiala .
  In fapt orice inceput este greu dar se pare ca merita deoarece volumul de munca scade enorm.

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2012, 10:00:05 PM
  Conversia este dificila dar rezultatele merita . Trebuie sa incepi cu cateva lazi si sa te dezvolti in timp. Eu vreau sa incep de la anul cu 20 de lazi , el a plecat cu 50 si a avut ceva chinuiala .
  In fapt orice inceput este greu dar se pare ca merita deoarece volumul de munca scade enorm.
din punctul meu de vedere este cutia perfecta pt romania
eu am renuntat pt ca am prea mult de inlocuit
mi am format un sistem de care sunt multumit

D006

  Voi face o stupina MER  de sine statatoare fara legatura cu prisaca de baza.  Voi incepe cu 20 de cutii in care voi introduce roi la pachet , nu voi volosi nici o rama din stupina clasica . Cred ca va fi stupina pentru batranetea mea.  :)

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 20, 2012, 10:10:39 PM
  Voi face o stupina MER  de sine statatoare fara legatura cu prisaca de baza.  Voi incepe cu 20 de cutii in care voi introduce roi la pachet , nu voi volosi nici o rama din stupina clasica . Cred ca va fi stupina pentru batranetea mea.  :)
eu as vedeao mai degraba pt tineri dornici de performanta
dar este bine sa aiba si batrani de la care sa invete

D006

Cum ar fi sa avem un sfat al batranilor ?

desprealbine

tinand cont ca salariu minim ar trebui sa fie1000 de euro eu as propune ca numai cine castiga peste 12 000 de euro pe an DIN APICULTURA sa intre in acest SFAT

D006

  E normal pt. ca aftfel esti hobby . Noi acum avem nevoie de profesori veritabili care au confirmat si confirma in continuare si nu de semidocti imbobatiti efemer din credulitatea altora.

ioanardelean55


  La batrinete e indicat orizontalu. :hi: :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

oare e mai practic si pt pastoral stupul MER, eu acum detin doar verticali pe 12 rame si caturi 1/2,multumesc ! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

D006

MER e indicat in sistem industrial , in rest orice sistem este bun.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 21, 2012, 06:21:28 PM

  La batrinete e indicat orizontalu. :hi: :hi:

pe orizontal sta batranul stupar?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

 La batranete sper sa am sofer si secretara !  :wink2:

dedu

Minimum de miere cu care a intrat stupina mea in iarna este de 10 kg,cam pana cand credeti ca ajunge aceasta miere?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

desprealbine

Citat din: dedu din Noiembrie 22, 2012, 11:15:30 PM
Minimum de miere cu care a intrat stupina mea in iarna este de 10 kg,cam pana cand credeti ca ajunge aceasta miere?
hai ma dedule ca te am vazut prin jurnal de la primele episoade
este timpul sa te simti barbat
nu este bine sa tii prea mult timp imaginea de copil nestiutor