Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Esti amabil sa ne prezinti si noua peretii dubli ai pavilionului?
Poate fi o sursa de inspiratie pentru cei care acum isi proiecteaza sau construiesc un pavilion! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: MAPE 48 din Noiembrie 20, 2010, 04:15:49 PM
Ideia este  : stupi cu pereti dubli.Eu am un pavilion cu pereti dubli spre exterior.Avantaje: formeaza un microclimat pe tot timpul anului.Dezavantaje:zborul de curatire greoi.

  Ne bucuram de noii useri care incep sa posteze, in cazul asta D-nul MAPE 48. Din doua cuvinte se vede ca are experienta cu stupii si asteptam sa o impartaseasca dupa propriul motto:
  "Nu fi rau,
  Lasa-ma sa-nvat si eu!"
      :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi-profURSU

mesaj de la prof. Ioan Ursu transmis prin Cristi:

Dragilor,

Pentru cei care sunt interesati de Stupul Bio, va anunt ca tocmai am fost anuntat ca TVR INFO il va prezenta in cadrul emisiunii "Info Agricol".

Programul de difuzare pe care l-am primit este urmatorul:

Joi 27 Ianuarie 2011 de la 14:30 pe TVR INFO
Vineri 28 Ianuarie 2011 de la 15:30 pe TVR INFO
Sambata 29 Ianuarie 2011 de la 17:45 pe TVR INFO
Duminica 30 Ianuarie 2011 de la 12:45 pe TVR INFO

multumesc,
prof. Ioan Ursu

cocobeny

 Un stup dadant care dupa parerea mea este destul de rausit si util, spunetiva si voi parerea, pro si contra...  :nod: :new:


     http://blog.stuparul.ro/
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

D006

  Supertare ! daca ai face si pe 10 rame ai sparge piata !  :bravo:
  La ce banuti se vinde pachetul ?

mape 48-petru manea

Superstup :bravo:
O parere: fanta care permite accasul albinelor la hranitorul pt.sirop sa se poata inchide iarna.
Poate nu am inteles eu si se poate inchide cumva.Daca faci si pt.vanzare cam ce pret are / :hi: :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cocobeny din Februarie 07, 2011, 08:14:19 PM
Un stup dadant care dupa parerea mea este destul de rausit si util, spunetiva si voi parerea, pro si contra...  :nod: :new:


     http://blog.stuparul.ro/

FE LI CI TARI  :bravo:

sper sa faci o afacere
interesanta ideia cu hranitorul
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

soadi

Citat din: MAPE 48 din Februarie 08, 2011, 08:16:11 PM
Superstup :bravo:
O parere: fanta care permite accasul albinelor la hranitorul pt.sirop sa se poata inchide iarna.
Poate nu am inteles eu si se poate inchide cumva.Daca faci si pt.vanzare cam ce pret are / :hi: :hi: :hi:

Incepand de la minutul 3:07  :zzz:, explica si cum se poate inchide acea fanta de acces pe timpul iernii.

cocobeny

#113
Citind comentariile mai jos este specificat si pretul.  :hi:  daca aveti alte intrebari sau comentarii, puteti posta direct pe blog.  :nod:

       http://blog.stuparul.ro/2011/02/stupul-dadant-12-rame-fund-antivarroa-podisor-hranitor.html
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Calin Bondaru

foarte artistic! =D> dar oare asta isi doreste un apicultor? pretul a doi stupi e cat 1 metru cub de scandura de calitate!!! si de unde faci 10 stupi garantat!parerea mea!
^:)^

D006

  pretul o fi cu TVA sau fara ?

cocobeny

Pretul este cu TVA si cu factura cine doreste, cine nu este mai ieftin scazind tv-aul.
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

260 RON cu reducere 5% deci fara reducere =70 EURO aproximativ. :lol:

milu56

Citat din: dragos2006 din Februarie 07, 2011, 08:43:03 PM
  Supertare ! daca ai face si pe 10 rame ai sparge piata !  :bravo:
  La ce banuti se vinde pachetul ?
Dl.doctor Dragos,ce model de stup si pe cate rame este mai preferat?Am vazut ca lucrezi cu mai multe modele.

D006

  Omul cat traieste experimenteaza , observa si invata. Pentru expolatarea industriala voi merge pe vertical pe 10 rame Dadant si  cat ME si 1/2.
  Urmeaza sa experimentez stupul Ware dar numai ca hobby.
  Pe viitor ( 5 ani) un ME pe 8 rame .
  dar acum clar voi merge pe dadant cu 10 rame.