Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Eu nu am incercat deoarece am ochiul rutinat in stuparie si stiu ce merge si ce nu.

  Acum daca tu esti inginer si zici ca intai proiectul trebuie transpus in practica de ce nu-ti dotezi pavilionul cu astfel de cutii ?  Sau pun altfel problema : daca intr-un an de acum incolo imi arati in Romania 10 stupini de peste 50 de familii cu astfel de cutii  eu iti dotez pavilionul gratis cu astfel de cutii.

D006

  Sau daca nu vrei sa risti la tine cu acest stup doneaza ceva bani domnului profesor si va risca el :

[youtube=640,385]http://www.youtube.com/watch?v=yz9AvffAfBk[/youtube]

gheco

Citat din: gheco din Iulie 13, 2010, 11:09:17 AM
Ce parere aveti despre tipul de stup prezentat de prof. Ursu de la Bacau?
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=stup_ursu
Poate este mai dificil de construit, dar inclin sa cred ca are si avantaje.

Am pus o intrebare si am primit raspunsuri pro si contra. Uneori chiar afirmatii patimase care nu cred ca isi au rostul. Si pe mine m-a deranjat faptul ca prof. Ursu solicita ajutor material (probabil in prima faza) pentru realizarea proiectelor sale pe care le considera ca singurele care ar rezolva pozitiv toate neajunsurile.  Ulterior am vazut ca a facut si filmele ce si le-a propus si cutiile pentru un pavilion.
Ca este complicat de realizat stupul prof. Ursu pentru tamplarii amatori (nu toti stuparii care isi fac cutiile sunt tamplari profesionisti), dar principial consider foarte important sa ai acces la rama oarba fara sa deranjezi familia. In momentul in care scoti o rama din cuib trebuie sa ridici catul (la stupii verticali). Pentru familia de albine este acelasi lucru ca atunci cand cineva ti-ar rascoli casa. Este necesar timp si munca pentru a reface ordinea (si stim foarte bine ca sunt ordonate).
Cat despre nucleul de langa familie doar atat: Pretul unei matci primavara este cel putin dublu. De ce oare?
Toate cele bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: gheco din August 11, 2010, 05:07:36 PM
Citat din: gheco din Iulie 13, 2010, 11:09:17 AM
Ce parere aveti despre tipul de stup prezentat de prof. Ursu de la Bacau?
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=stup_ursu
Poate este mai dificil de construit, dar inclin sa cred ca are si avantaje.

Am pus o intrebare si am primit raspunsuri pro si contra. Uneori chiar afirmatii patimase care nu cred ca isi au rostul. Si pe mine m-a deranjat faptul ca prof. Ursu solicita ajutor material (probabil in prima faza) pentru realizarea proiectelor sale pe care le considera ca singurele care ar rezolva pozitiv toate neajunsurile.  Ulterior am vazut ca a facut si filmele ce si le-a propus si cutiile pentru un pavilion.
Ca este complicat de realizat stupul prof. Ursu pentru tamplarii amatori (nu toti stuparii care isi fac cutiile sunt tamplari profesionisti), dar principial consider foarte important sa ai acces la rama oarba fara sa deranjezi familia. In momentul in care scoti o rama din cuib trebuie sa ridici catul (la stupii verticali). Pentru familia de albine este acelasi lucru ca atunci cand cineva ti-ar rascoli casa. Este necesar timp si munca pentru a reface ordinea (si stim foarte bine ca sunt ordonate).
Cat despre nucleul de langa familie doar atat: Pretul unei matci primavara este cel putin dublu. De ce oare?
Toate cele bune.
Corectez: in loc de "stupul prof. Ursu" sa citim "stupul cu rama oarba perpendiculara si  nucleu".
Sper sa fie bine asa si sa auzim si alte pareri.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

bucovineanu

#79
Inainte de a discuta daca stupul prezentat de prof Ursu este sau nu util in lupta contra varoa trebuie sa vedem daca  insasi rama claditoare are vreun rol in aceasta lupta.
Folosesc rama claditoare ca oglinda interna a stupului si obligatoriu atunci cand pun foi la crescut. Atunci cand pe larvele de pe aceasta rama gasim paraziti infestarea este deja puternica si vedem  albine care nu pot zbura in fata stupului. Daca nu gasim paraziti pe larvele de trantori nu trebuie sa credem ca am scapat definitiv de ei.
Faptul ca rama claditoare si fundul cu plasa au vreun rol in lupta cu parazitii si pot mentine infestarea cu varoa la un nivel acceptabil nu este demonstrat. Nu trebuie sa ne bazam pe ele, ci trebuie sa facem tratamentele corect.

D006

Aici contrazic.
Studiile stintifice facute au aratat ca rama claditoare reduce infestatia de varroa radical.
Da, niciodata nu se va scapa de varroa complect la fel cu purici vor fi intotdeauna pe caini si pisici.
Pana si la albinele genetic adaptate la varroa se va gasi 1-3 % varroa dar albina singura reduce infestatia.
Pt multi suna bizar dar tratamentele chimice impotriva la varroa sunt cauza infestari si mai mari spun studiile deoarece varroa se modifica si se adapteaza pt a supravietui si in conditiile de toxicitate la care este expusa.
E la fel ca si la copii.
Cu cat ii protejam si medicam mai mult cu atat devin mai bolnaviciosi.
Observatiile si parerea mea.

bucovineanu

S-or fi facut studii in legatura cu diminuarea infestarii cu paraziti prin folosirea ramei claditoare, dar acest lucru nu ma poate convinge ca pot sa renunt la tratamentele clasice. Nu sunt adeptul folosirii in exces a produselor chimice, dar atata timp cat nu a aparut ceva care sa le inlocuiasca cu succes nu ma pot lipsi de ele. In primavara am facut tratament prin sondaj si nu a cazut nimic. Acum am facut un nou sondaj si au cazut foarte putini. Daca tratamentele din toamna sunt facute corect nu e nevoie de tratamentele din primavara. Dar discutia ar trebui continuata la alt topic.

D006

Varroa nu se inmulteste in timpul ierni.
Si nici albinele.

cristi-profURSU

Citat din: dragos2006 din Iulie 18, 2010, 03:54:58 PM
  Acum nu stiu cui sa ma adresez lui Cristi Ursu sau domnului prof. Ursu  dar sa zicem ca vorbim cu juniorul ...

Pe forum postez eu in numele lui.

Citat din: dragos2006 din Iulie 18, 2010, 03:54:58 PM
   Tinere iti inteleg inflacararea in exprimare si dragostea pe care i-o porti tatalui tau dar oricare dintre noi avem dreptul la libera exprimare chiar daca opiniile noastre intra in contradictoriu .
  Tin sa-l felicit pe prof. Ursu pentru initiativa de a-si prezenta activitatea pe net dar in acelasi timp iti acord o bila neagra pentru ca din cate am inteles tu nu ti-ai dezvoltat o stupina mai ales ca aveai de la cine invata. Si inca un lucru ciudat , tatal tau este profesor de matematica si nu se descurca pe net ???

Se descurca dar foarte greu pentru ca nu are timp. Asa ca aici incerc sa-l suplinesc eu.

Citat din: dragos2006 din Iulie 18, 2010, 03:54:58 PM
   Acum sa revenim la stupul minune . Fiecare foloseste ce stup vrea e treba lui dar in clipa in care brevetezi un model si incepi sa-i faci reclama trebuie sa vii cu argumente nu cu expresii gen "aruncat cu noroi" , astea tin de mentalitate tipic infantila. ( Tinere iti dau un sfat prietenesc : nu te lua cu mine in taste ca am centura neagra !  :nono: )

Lol ... I'm scared now:)    :rotfl:

cristi-profURSU

Citat din: dragos2006 din Iulie 18, 2010, 04:29:44 PM
Tinere tine minte un lucru pe care eu l-am invatat dupa 25 de ani de stuparie : PAVILIONUL ESTE PENTRU AMATORI .
:rotfl:  e tot ce pot sa comentez

cristi-profURSU

Citat din: romikele din Iulie 18, 2010, 06:23:44 PM
Cu siguranţă ţi-a scăpat un amănunt. Fundul este dublu, prin acea dublură se creează tunelul de comunicare a nucleului cu exteriorul.
Eu aş fi folosit un tunel în cuib, peste care puneam o ramă 3/4. Mă rog, idei sunt, cine să le pună în aplicare nu prea... :wink: :nod:

Avantajul fundului dublu este ca se poate isera o bucata de polistiren care va izola foarte bine stupul in partea de jos. Se lasa liber doar culuarul pe unde merge albina.
Sunt multe filmulete pe http://apicultura-online.blogspot.com care prezinta acest lucru.

cristi-profURSU

Citat din: sfantul spiridon din Iulie 18, 2010, 08:49:35 PM
FILOSOFIA ESTE ARTA DE A VORBI DEGEABA
imi place omul, imi place stupul
o rugaminte...precizeaza dumneata cristi, data cand sunt filmate filmuletele ca nu imi dau seama (daca totul e numai in pavilion)
eu zic sa nu dam cu pietre ca piatra e grea si poate ne rupe mana

Toate filmele cu noul stup in practica sunt de anul acesta. Cum tata lucreaza numai la pavilion, este prezentat doar varianta de pavilion dar daca veti urmari filmele, veti vedea ca tata face si referire la varianta varsata. In toamna aceasta l-au contactat mi multi apicultori si vor lucra la varianta varsata.

cristi-profURSU

Citat din: prisecarul din Iulie 19, 2010, 11:40:15 AM
contradictiile, in sensul bun al cuvantului, duc la progres!
sunt convins ca acest model de stup are viitor, insa mai trebuie "lucrat"la el!
totdeauna noul este primit cu reticenta, insa timpul are ultimul cuvant!

Foarte corect. Totul este in miscare si in evolutie. Timpul este supremul judecator. Ma bucur ca sunt si oameni cu mintea deschisa.

cristi-profURSU

Citat din: cristian87 din Iulie 19, 2010, 01:52:20 PM
Citat din: romikele din Iulie 18, 2010, 06:23:44 PM
Cu siguranţă ţi-a scăpat un amănunt. Fundul este dublu, prin acea dublură se creează tunelul de comunicare a nucleului cu exteriorul.
Eu aş fi folosit un tunel în cuib, peste care puneam o ramă 3/4. Mă rog, idei sunt, cine să le pună în aplicare nu prea... :wink: :nod:

asta mi se pare chiar o complicare fara rost. decat sa fac toate lazile cu fund dublu mai bine fac cu acelasi material 2o de nuclee de imperechere pluc ca fac pariu ca voi pierde mult mai putine la zborul de imperechere.
Acum inteleg de ce a fost nevoit dom profesor sa vanda un pavilion

Aici gresiti si va pripiti. Tata doreste sa vanda un pavilion deoarece nu mai poate face fata singur la 3 pavilioane. Va asigur ca nu este vorba despre pavilionul cu stupul bio.

D006

  Oameni buni ajutati-ma ! Cristi X  m-a invatat sa iernes stupii cu "fundul gol" iar domnul Ursu spune ca pe fundul stupului sa bagam (isera) o bucata de polestiren !!!!  Acum zic si eu ca cetateanul turmentat "eu cu cine votez ??".
   Sa nu uit un aspect , daca nu ma insel domnul Ursu practica apicultura bio ???