Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: prisecarul din Iulie 19, 2010, 11:40:15 AM
contradictiile, in sensul bun al cuvantului, duc la progres!
sunt convins ca acest model de stup are viitor, insa mai trebuie "lucrat"la el!
totdeauna noul este primit cu reticenta, insa timpul are ultimul cuvant!

Subscriu la aceste afirmatii si viitoarele 10 cutii le voi face in aceasta ideie tocmai pentru a vedea cum functioneaza si ce rezultate se obtin.
Oricum am constatat ca un cuib de 10 rame este prea mic pentru locatia in care am stupii.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristian87

Citat din: romikele din Iulie 18, 2010, 06:23:44 PM
Cu siguranţă ţi-a scăpat un amănunt. Fundul este dublu, prin acea dublură se creează tunelul de comunicare a nucleului cu exteriorul.
Eu aş fi folosit un tunel în cuib, peste care puneam o ramă 3/4. Mă rog, idei sunt, cine să le pună în aplicare nu prea... :wink: :nod:

asta mi se pare chiar o complicare fara rost. decat sa fac toate lazile cu fund dublu mai bine fac cu acelasi material 2o de nuclee de imperechere pluc ca fac pariu ca voi pierde mult mai putine la zborul de imperechere.
Acum inteleg de ce a fost nevoit dom profesor sa vanda un pavilion
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Anul trecut Maximus ne-a prezentat tipul sau de stup , la acea vreme m-am contrat rau cu el dar omul a scris o carte pe respectiva  tema precum a si raspuns la toate intrebarile .
  In cazul Ursu omul nu vine in direct cu lamuriri , in consecinta nici nu mai are rost sa vin cu intrebari si observatii.
  Sa dea Dumnezeu ca in apicultura mondiala sa se vorbeasca mai mult de numele  Ursu decat de numele Dadant.

D006

  In urma cu doua  saptamani aici mai multi novici erau morti dupa domnul Ursu ...  cand acest mare stupar si fiul sau au vazut ca mai sunt si "batrani" pe forum au lasat ciocul mic si  au disparut . Acest lucru ma face sa cred ca acest domn Ursu urmarea doar sa faca un ban la viteza si nici de cum sa faca un schimb de experienta real .

  Intamplator am gasit in biblioteca cartea " Albinaritul pentru incepatori" scrisa  de Franz Lampeitl in 1982 !!! si cumparata de mine in 2005. La paginile 103 , 125 si altele apare acest sistem de stup. Sa nu spuna Ursu ca a inventat acest stup inainte de 1982 ...  :rotfl:


Cateva poze :

D006

  Acesta este defectul meu , am un simt suplimentar cu care detectez vrajeala si oamenii care una scriu si alta gandesc. In viata mea nu voi fi de acord cu prostia si hotia , daca le ignor si tac este ca si cum as fi de acord cu ele.

Daca as spune ca a inventat apa calda tot ar fi o chestie dar aici putem zice ca a inventat cana cu toarta pe stanga.  :nod:

D006

  Cinstit mi se parea sa se prezinte personal si sa ne propuna o varianta de stup dar fara aroganta ca a descoperit "America " sau venea si ne spunea ca are de vandut un pavilion si un brevet. Sunt adeptul abordarilor directe si nu a vrajelii de cartier .  Omul acesta este precum firma aceia care cica a facut brandul de tara cu frunza.  :rotfl:  Un ochi experimentat observa in filmele dansului o groaza de bazaconii dar nu am nici timp nici chef sa comentez acum filmele , poate la iarna.

crisbee

toti avem dreptul sa inventam apa calda intr un fel sau altul( sau cel putin sa o descoperim, fiecare in domeniul sau) consider ca cei ca ursu sau dragos nu pot sa ne aduca decat beneficii noua incepatorilor, care ar trebui sa avem numai ochi si urechi si sa invatam din experienta lor.ca o parere personala nu cred ca prof. ursu ar avea interese ascunse. si ca un raspuns la o postare mai veche imi permit sa spun ca o seama dintre noi au centura neagra si la"taste" si in alte domenii, inclusiv in domeniul in care se acorda aceasta distinctie pe bune.nu vreau sa provoc pe nimeni, respect veteranii acestui forum.consider ca mai am multe de invatat in domeniul apicol, dar ma supara agresivitatea unora care se cred"martiri" ai sistemului, dar musca in stanga si in dreapta. fara suparare.(daca se poate). :hi:

D006

  Ramane cum am stabilit : acel tip de stup nu este inventat de Ursu ci de un neamt.

  Trecem la stupul automat sau la cel rotativ ?

 

Bătrânul

Tot respectul meu pentru prof. URSU ! Astept lectiile de toamna. A descoperii  inseamna ca exita dar nu a fost pus in valoare. Asta incearca sa faca cu multa bunavointa.Chiar si pentru mine lectiile prof. Ursu inseamna o reconfirmare ! Asteptam continuarea Dle profesor. :hi:

stefan1

 v Si eu apreciez straduinta prof. Ursu de a impartasi din experienta dansului cu albinele. Putem sa nu fim de acord cu toate ideile dumnealui, insa e o tema de gandire pentru fiecare.
  Liftul acela pentru stupii din pavilion imi pare o realizare interesanta si utila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apicultor.md

Am vazut pe youtube ca P.Ursu a mai inventat si un teasc mare pentru ceara 200lt
dar asa ceva foloseau parintii mei prin anii 90
TOTUL ESTE COPIAT  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

sfantul spiridon

da,
am avut o zi grea si poate asta se va vedea...
cred ca dragos are dreptate si punct
un alt lucru care nu mi-a placut la domnul prof. ursu este lauda...poate am eu o idee exagerata despre munca, o idee cavalereasca sau poate e doar prea tarziu acum
un alt aspect....aceasta durere a domnului ca nu poate inregistra materialul video si pentru asta a vandut un pavilion
imi place modul pedagogic si calmitatea dumnealui dar educatia apicola a fiecaruia nu poate fi data de un singur apicultor cum de multe ori da impresia ca si-ar dori "domnul nostru"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  Cand mi-am exprimat o parere critica la adresa domnului Ursu multi s-au inflamat si au sarit pe mine. Dar timpul imi da dreptate , omul a vazut ca nu-i merge pe forumuri si a  "fugit cu coada intre picioare " .   :rotfl:  Cica de ce nu are ursul coada ?  :hi:

D006

Citat din: romikele din August 10, 2010, 07:24:57 PM
Ca de cele mai multe ori, se ocoleste cu intentie esentialul.
Restul e pierdere de timp si energie...

  Ai  dreptate ! acel model de stup este o pierdere de timp si energie .
  Romi tu esti inginer si ar trebui sa fii mai pragmatic , orice inventie pe lumea asta are rolul sa usureze munca omului , acel model de stup cu fel si fel de intortocheli nu aduce decat complicatii pentru un stupar.
  Cand treci de 200 de familii intelegi cu adevarat ce inseamna standardizare si simplificarea manoperei. Mie unul mi- e asa de greu ca lucrez cu cutii de 10 si de 12 rame...

D006