Stupi bezmeticiti

Creat de cristipep, Iunie 30, 2012, 07:02:07 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Anul asta am avut 3 familii care s-au bezmeticit, insa le-am prins pe toate la inceput cand abia erau cateva oua de albina. 2 au primit botci si una o matca virgina tocmai iesita dintr-o botca, unsa bine cu miere si dat drumul pe rame. Ieri la un control toate matcile erau bine mersi si faceau concurenta albinelor outoare. De saptamana viitoare incep sa le ajut cu puiet capacit.

POSTASUL

am dat la o fam fara matca si bineinteles fara oua , o rama cu oua proasopete;m siau tras botci  pe o parte si pe cealalta a ramei!! [in jur de 16-17] , astazi sau inplinit 16 zile de atunci si la control surpriza ; [nu am vazut nici o matca  sau nu sa lasat vazuta] si restul botcilror roase , absolut toate !!! sa mai am rabdare ;; e deja tarziu  ??.......sa fii iesit si a ros botcile ??!! ma gandesc sa nu se besmeticeasca !! a trecut cam mult timp de cand e fara matca ..
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

cristipep

Sa le dai o rama cu puiet capacit, larva si oua si vezi in 2-3 zile ce au facut.......daca trag botci iar sau nu.

Marius-ursulakhe

citeste aici sa vezi poate te ajuta ceva
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5343.0
bafta fi rabdare  pt ca experienta iti va fi de folos

cristipep

Deci dragilor , am reusit sa fac dintr-o familie bezmetica o familie frumoasa puternica cu matca tanara si productiva, asa ca cei care vor sa arunce albina bezmetica mai bine mi-o trimite mie platesc eu transportul.

bucovineanu

Acea familie areregina care depune oua?

cristipep

Am specificat ca are o matca tanara si productiva.

apivasmob

M-am chinuit si eu cateva saptamani anul acesta cu doi roi care se bezmeticira la inceput.
Eu i-am scuturat de mai multe ori si introdus botci gata coapte si rame cu oua si larve pana cand am reusit. Acum sunt bine si se dezvolta.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristipep

E o mare greseala cu scuturatu asta de albine.

bucovineanu

Daca ai reusit cu o familie nu inseamna ca e general valabil. Apicultura nu e matematica si familiile nu se comporta la fel.. Pentru a nu avea probleme, trebuie sa avem grija ca familiile sa sa nu ajunga in aceasta situatie, sa nu se bezmeticeasca. Orice "boala" e mai usor de prevenit decat de tratat.

cristipep

Este in general valabil, spune asta din experienta un batran stupar nu eu ..........dar in fine fiecare face cum crede.

Obombo

Citat din: cristipep din Iulie 23, 2012, 04:51:51 PM
E o mare greseala cu scuturatu asta de albine.
Nu este nici o greseala, in majoritatea cazurilor este singurul mod de a recupera o familie bezmetica iar in unele cazuri nici macar scuturatul, de unul singur, nu ajuta. Nu vreau sa contrazic nici un "batran stupar", dar eu vorbesc din experienta mea. In general, orice familie bezmetica poate fi recuperata, intrebarea este: convine, din punct de vedere economic?
Citat din: cristipep din Iulie 22, 2012, 07:51:21 PM
... asa ca cei care vor sa arunce albina bezmetica ...
Nu prea am inteles chestia asta cu aruncatul. Cine si unde arunca albinele bezmetice