Stupi bezmeticiti

Creat de cristipep, Iunie 30, 2012, 07:02:07 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Salutare la toti , am intampinat si eu problema cu bezmeticitu la un roi nu stup roi facut anul asta , acum cateva zile m-am trezit ca am cate 3-4 oua in fagure si matca binenteles lipsa sau nu am vazut-o eu cu taote ca albina isi vede de treaba ventileaza la urdinis...nu este agresiva,se misca normal pe rame, nu are bazaitul de suparere...etc.Astept si eu o parere daca ati intalnit asa ceva.

Multumesc.

relutu

Uita-te atent in toate celulele ai mai multe oua.Eu am am patit anul trecut sa aiba in celule cate 3-4 oua dar erau pe fund nu pe la jumatatea peretelui si aveam si matca prezenta.Cineva mi-a zis ca matcile cand incep sa oua mai scapa mai multe oua.

cristipep

Acelasi raspun am primit si eu dar din pacate nu sunt in stare probabil sa observ matca.Interesant este ca ouale nu sunt pe ,peretii celulei ci  sunt amplasate normal dar nu am specificat un aspec cred eu important , ca, in momentul inca care eu am transportat stupii la asta am gasit ramele cazute si asa au stat o zi intreaga ca nu am avut timp sa ii verific.Totusi cred ca daca nu aveau matca deja trageau botci ca oua aveau.Sper ca matca sa nu fie moarta.Precizez inca o data ca sunt roi facuti la sfarsitul lunii mai ......luati de la cineva o mare teapa consider eu dar nu mai conteaza.Prost e ala care da nu care cere........

cristipep

Am sa postez maine niste poze cam cum arata ramele....bine sa nu va speriati la cat de negre sunt dar.........

relutu

In toate celulele ai multe oua?S-ar putea sa fie matca moarta.Puiet alceva mai au,daca sunt facuti de la sf lui mai nu te-ai mai uitat la ei pana acum?Cum i-ai cumparat facuti cu botci nu ti-a dat cu matca imperecheata?

dorindafi

  :hi: cristipep
albinele nu trag botci daca sunt mai multe oua in celula
daca are ou de trantor n-ai sa vezi matca de acolo . mai degraba trage o botca aiurea dintr-o celula cu pastura
sa mai shti un lucru: shi atunci cand familia e besmetica , albinele nu au comportament diferit de cele cu matca cu unele mici exceptzii
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep

Maine am sa incerc sa le bag o botca sa vad ce comportament au , din mai si pana acum am umblat la ei o data la 3-4 zile ,cumparati au fost de la ....."neamurile proste" sa le zic asa.........

cristipep

Astazi am facut un experiment cu ei ........sper sa am vesti bune peste cateva zile.......dar cum am promis aici gasiti poza cu celulele pline de oua depuse de albina.
Deja se vede cum ridica albinele celulele unde sunt deja larve asta insemnand ca sunt trantori......


timmy

salut,Cristi,o fam,bezmetica iti va da multa bataie de cap .Daca puietul capacit este bombat,este CLAR,nu ai matca .Pt.inlaturarea anomaliei scoti URGENT din lada toate ramele ouate, pui un nou nucleu cu matca inperecheata cu 3-4 rame cladite si scuturi toate albinele care au format roiul bezmetic la o distanta de 30-40m de lada.Albina cu rol de matca se va pirde iar celelalte albine se vor intoarce in stup luindusi rolul in serios,recunoscand matca fara nici o problema.Daca nu au cules s-au provizii suficienta de hrana da-le un hranitor de sirop s-au apiinvert SEARA pt.a nu fi agresive cu noua STAPANA.
Nu incerca sa pui BOTCA ,ca sigur o va rode.Mult succes.

cristipep

Am scos din stupi ramele .....am scuturat albina de pe ele........si am pus o rama cu puiet capacit ...larve si binenteles oua de la un altu sa vad poate trage o botca macar mentionez ca sunt cu ei la floarea soarelui si sper sa isi faca treaba.Singura chestie pe care nu am facut-o este ca rama semanata de ele nu am scoso a ramas in stup....astazi am sa verific sa vad ce sa intamplat.

Adrian Roman

Destul de anevoios de reparat situatia , dar cu sanse 50% poti incerca cu botca protejata in folie de aluminiu. Lasi capatul de eclozare liber. Botca o pui pe o rama cu puiet care tocmai eclozeaza, luata din alta familie. Ramele cu oua de la albine le scuturi mai la distanta, si dai sirop. Poate sa reuseasca.

cristipep

La stadiul asta este posibil sa nu traga botci?

POSTASUL

Am si eu o intrebare !! La cat timp de la orfanizare se bezmeticeste o fam  sau un roi, de albine ????!!!
   :hi:  :hi:  :hi:  :hi: va multumesc   :beer:  :coffee:  :bzz:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

adriann

Daca socotim din momentul din care sunt orfane... si mai au puiet.... undeva cam 3-4 saptamani... depinde de sezon, peste iarna nu o sa se bezmeticeasca

cristipep

Am facut un experiment cu ele ......sper sa mearga.peste 4 zile ma conving.