cerinte analiza miere pentru export

Creat de Miere Sorin, Iunie 18, 2012, 09:30:38 AM

« precedentul - următorul »

Miere Sorin

Salut,

Am luat contactul cu un supplier din germania care cumpara miere in cantitati foarte mari.
Va rog sa ma ajutati cu cerintele acestui supplier.Unde se poate face aceste analize.

Type of honey (area of production and flora)
Confirm if the honey is homogenised and if so how many drums per lot
Maximum moisture guaranteed – should be 18%
Maximum colour guaranteed to be stated in Pfund reading in mm.
Maximum HMF guaranteed – must be max 10 mg/kg
Mini Pollen Content for Linden and Acacia as well as F/G Ratio for Acacia
Aici este emailul de la supplier
"With the new crop soon upon us, I hope that we can cooperate together and I look forward to receiving your offers for whatever honey you have to sell.  I currently have several enquiries for Acacia, Rape and Polyflora and Linden and I wonder if you can update me with whatever honey you wish to sell for delivery June/July and August."

Contactul supplierului
Best Regards - Albert Sapiano
Tel  : 44-1622-764929 / 671350
Fax : 44-1622-671349
Mobile: 44 7860 115189
Mail: [email protected]
Web Page : www.sapimiel.com


Multumesc!


Sorin Miere




marian sima

Salut.Am un prieten care cunoaste un apicultor ,acesta da mierea la nemti dar neamtul face contract cu tine pentru minim 2 tone,neamtul aduce butoaiele,trebuie sa ai rampa ,camera de depozitare placata cu faianta si gresie.
Daca nu te grabesti am sa-l pun pe acest prieten sa ia legatura cu prietenul lui care are legatura cu nemti.
Numai traduce-mi si mie acele analize ca sa stiu ce sa-l intreb.

tzepeshgr

Traducerea din engleza ar veni cam asa:

tipul de miere (zona de productie si flora)
confirma daca mierea este omogenizata si, daca da, cate canistre (drums inseamna tobe, cilindri, canistre, butoiase - nu stiu la ce-a vrut omul sa se refere acolo) pe lot.
Umiditatea maxima garantata - ar trebui sa fie 18%
Culoarea maxima garantata sa fie stabilita in pfunzi (din cate stiu este varianta germana pentru englezescul pound=454 g) in mm.
HMF maxim garantat - trebuie sa fie maxim 10mg/kg
Continutul minim de polen pentru tei si salcam precum si raportul F/G pentru salcam.

Mai vreti si traducerea mesajului "supplierului"? Eu credeam ca dvs. veti fi furnizorul si el va fi clientul. :D
"Știu că sunt prost. Dar când mă uit în jur, prind curaj."  Ion Creanga