Cum se procedeaza corect?

Creat de johnysibiu, Iunie 01, 2012, 09:27:57 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

Citat din: bee_lover din Iunie 22, 2012, 12:35:33 PM
Da-i 1-2 rame cu oua si stimuleaza cu un pic de sirop, cand au inceput sa traga botci incearca sa-i dai o botca coapta din care sa iasa matca in 1-2-3 zile.
explica si ce este o botca coapta!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

RazvanTi

adica o botca de 10-14 zile.
e si mai inchisa la culoare.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu

M-am gandit si eu la solutia asta. Protejata sau nu?

marian sima

La o botca matura se vede circumferinta capacelului prin care are sa iasa matca,e o botca coapta bine,
botca e bine sa fie data protejata va ecluziona matca si prin dopul de ceara albinele o vor elibera din cusca.

bee_lover


apivasmob

Pana la urma s-a bezmeticit sau nu. Ce solutie ai luat?
Sanatate tuturor apicultorilor

marian sima

Lund in calcul perioada la care a facut roiul si faptul ca a mai adaugat rame cu oua roiul sigur nu sa besmeticit,o schimbare intre pozitia roiurilor schimba populatia de albina a acelui roi mai adaugam o rama cu puiet iesit si nu era nici o problema cu acceptarea unei matci.

pintilied

Citat din: johnysibiu din Iunie 22, 2012, 10:58:13 AM
Multumesc pentru pareri si sfaturi!

Mai am o chestiune sa o ridic.

La ora aceasta, de sfarsit de iunie, ce se poate face cu un asa zis roi pe sase rame (care a rezultat din impartirea in trei a unui stup puternic intrat in friguri) si, care nici acum nu are regina dupa trei incercari sucesive imperechere ratate.

Ruptura s-a produs pe 20 mai (deci acum 30 de zile), virgina s-s pierdut de trei ori.

Daca dau botci neprotejate le roade, daca dau oua le creste.

Albinele fiind batrane nu vor primi o fecundata si sunt pe pragul de besmeticire.

Daca o sa-l unesc cu un roi mi-e frica sa nu-i omoare regina.

Ce solutie recomandati?


                       In decursul vremurilor am observat ca formarea unor roi puternici duce la o imperechere anevoioasa a reginelor.Un roi mai slabut va avea grija mai bine de tinara imparateasa iar aceasta va iesi mai rapid la imperechere.Pe vremuri eram foarte grijuliu cu roii si le dadeam din cind in cind puiet tinar si oua pentru a putea sa-si formeze alta regina in caz de disparitie a noii regine.
                      Pina cind intr-un an am observat ca imediat ce am introdus puietul tinar am gasit o matca tinara moarta la urdinis si trase botci de salvare.Am tinut roiul sub oservatie si am repetat figura la eclozionarea reginei iar fenomenul s-a repetat.De atunci nu mai introduc puiet in roiuri pina cind nu incepe sa eclozioneze puietul depus de regina in functie.
Cit despre roiul pe care il ai fara regina eu propun sa-l pui peste o familie cu matca cu un ziar gaurit intre corpuri.
Nu uita sa pui apa in rame la roi altfel va muri pina se face unirea.De obicei cea mai mare parte a albinei ramine in noua familie si doar o mica parte va zbura la vechiul loc.Pentru aceasta trage stupul cel mai apropiat catre vechiul loc al roiului pentru a primi albina intoarsa.

                                Sa auzim de bine
Nu tot ce zboara,face miere!

cornelioandanciu

 asta chiar ca e o noutate... :uimit:
Va salut.

marian sima

Cind faci un roi il lasi acolo linistit o perioada daca umbli prea des la el pierzi matca .

RazvanTi

pentru imperecherea matcii subscriu!
niciodata mai mult de 2 rame. explicatia data de un "batran" :
cand sunt mai multe rame, are pe unde fugi. fiind mai putine rame e prinsa mai usor si data afara cu japca la imperecheat.
de obicei daca faci un roi cu o botca coapta NU umbli la el mai devreme de 10-14 zile. eventual ridici usor capacul pentru stimulare cu sirop dar NU umbli la rame.
matca tanara e zvelta si pe deasupra foarte sperioasa si poate zbura foarte usor.
o data zburata de pe rama (fara zborul de orientare) NU se va mai intoarce la stup.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Mihai Sergiu

De acord cu dumneavoastra si spun asta pentru ca sunt patit! Asai daca n-am avut rabdare am desfacut ramele sa vad matca s-a speriat si  a zburat si am ramas cu roiul orfan
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

RazvanTi

asta e una din greselile incepatorilor... te mananca in c.r (degete) sa te uiti ce se intampla acolo  :razz:
sau mai bine zis nerabdarea :)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu

Sambata am dat doua rame cu oua proaspete iar astazi, aveam de gand sa administrez o botca coapta, (tocmai sta sa -mi eclozeze o serie noua de regine).

Spre bucuria mea nu numai ca nu s-au apucat de cladit botci ci am gasit oua proaspete, pe ramele nou adaugate dar si pe ramele laterale ,cam de-o palmuta.

Anul asta a fost mai greu cu imperecherea , la unii roi.

Mii de multumiri!