probleme la iernat

Creat de ceausescu95, Martie 06, 2012, 04:41:06 PM

« precedentul - următorul »

miere dulce

fericitule;la noi a fost azi un frig ca nici eu nu ma induram sa ies din casa nu albinele  :yahoo_cry:

Kiwi Bee

Ceausescule, incurajazati prietenul poate intra si el pe acest forum.

Teoria apiculturii in zilele noastre se invata mai mult de pe net. Cartile sint foarte bune dar pe net ai 1001 de filmulete(adevarat, in diferite limbi) dar ceea ce poti citi in 50 de pagini o vezi intrun filmulet de 20 minute.Si ai despre acelasi lucru mai multe filmulete la dispozitie , fiecare facut in alta stupina de alti apicultori. Binenteless cel mai bine e si cu cartea si cu filmuletele in paralel.
Dupa parerea mea incepatorul primaa data sa invete din toate sursele posibile despre bolile albinelor. O familie sanatoasa face mai multa miere decit una care moare de o boala.

dorindafi

Dupa parerea mea incepatorul primaa data sa invete din toate sursele posibile despre bolile albinelor. O familie sanatoasa face mai multa miere decit una care moare de o boala.

   =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: miere dulce din Martie 15, 2012, 10:27:30 PM
fericitule;la noi a fost azi un frig ca nici eu nu ma induram sa ies din casa nu albinele  :yahoo_cry:
sa stii ca suntem fericiti mai ales ca am pierdut vre-o catva roi din cauza ca aveau mancare pe ramele marginase dar din cauza ca au avut pe ramele din centru cercuri de puiet nu s-au deplasat,iar cu frigul ce-o fost nu am avut curajul sa le deschid, oricum invatatura de minte, Basta!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

  Cataline, nu-ti e mila de ele? Scoate-le gratiile sa poata sa faca liber zborul. Acum nu mai e pericol sa intre soareci in ei, dar pana fac zborul de curatire orice atingere poate declansa defecatia. Deja ai ceva pete de diaree langa gratie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: stefan1 din Martie 18, 2012, 01:13:50 AM
  Cataline, nu-ti e mila de ele? Scoate-le gratiile sa poata sa faca liber zborul. Acum nu mai e pericol sa intre soareci in ei, dar pana fac zborul de curatire orice atingere poate declansa defecatia. Deja ai ceva pete de diaree langa gratie.
sarutmana de obiectie!imediat dupa film le-am dat jos pt ca am vazut ca se chinuia,stiam ca trebuie sa le dau jos gratia,dar cand le-am vazut cum zboara fericite,le-am filmat mai intai,oricum ma duc si astazi la ele sa stau si sa le privesc cum zboara,multumesc inca odata pt obiectie si daca mai vedeti ceva ne-okey :) dati-mi un semn, Pace! si un zbor de curatire cat mai intens sa aibe parte albinutele D-voastra! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

  Si la mine au facut zborul de curatire si de trei zile aduc si polen, cantitati mici ca nu sunt multe surse de polen.
  Anul asta primele albine cu polen au fost in 16 martie. De 30 de ani de cand tin o statistica, doar in 3 ani primul polen a fost adus mai tarziu: in 25.03.1987, in 22.03.1996 si in 21.03 1993. Acei ani apicoli au fost: 1987 foarte bun, 1993 mediu si 1996 peste medie. Sa speram ca si anul asta va fi unul bun, desi am unele retineri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)