Cum reorganizam cuibul la iesirea din iarna?

Creat de NiKoN, Februarie 20, 2012, 08:48:37 AM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Cum reorganizam cuibul la iesirea din iarna? Care sunt cele mai frecvente situatii critice si cum le indreptam? Va multumesc cu anticipatie si sunt numai ochi si ochi!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dorindafi

cam devreme cu intrebarea asta
ashteapta sa treaca zapada,sa vina caldura shi se va rezolva  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

#2
   Uita-te pe filmuletul asta, poate este destul de explicit.


http://www.youtube.com/watch?v=WFMTMBSZ4a0&feature=related
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

NiKoN

D-le Jenica, chiar ma pregateam sa postez acest clip ca punct de plecare al discutiilor :D. Intr-adevar, este la obiect si asa voi  proceda in martie. Va multumesc!
P.S. Mie imi lipseste aceasta perioada din experienta cu stupii, intrucat i-am primit in jurul datei de 1 mai 2011.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

filip

jenica67,
Foarte frumoasa lectia de apicultura.
Pentru incepatori,puteti strange mai mult cuibul.
Cine are experienta prefera un cuib mai largit datorita numarului de fam de albine si a timpului necesar.
Cu cat cuibul e mai strans cu atat dezvoltarea e mai explosiva.
Felicitari inca odata jenica67!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bismark

      Vine,vine primavara asa ca luati aminte de la Jenica. Vad ca mergi cu corpuri normale unul de ouat si unul de productie la fel si eu m-am hotarit sa lucrez find posibila schimbarea mai deasa a ramelor invechite (prea negre).Prin acest procedeu si rama oarba si citeva gauri in fund am reusit sa am un procent mic de varooa,pe care cu un tratament normal cu varachet forte ii pot tine sub control. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

filip

Am un pariu pus,sper sa-l castig.
Am 6 roi facuti in august tarziu,intrati in iarna pe 3 rame.Pus o punga de miere de salcam deasupra ramelor.Folie folosita atat ca diafragma cat si peste cuib.
Apa pentru puiet o asigura folia.Cine are folie eu zic ca are de castigat acum.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jenica67

            Doua precizari, filmuletul nu este al meu, l-am pus ca mi-a placut cum procedeaza. Eu am strans cuibul si am diafragme etanse, cu polestiren in interior, si peste fasi de scandura de grosime cca 8mm si etansari cu guma lateral. La familii multe, nu se lucra ca atunci cand ai cateva familii si nu ai experienta, sau nu iti permiti, sa le iernezi lejer si sa pierzi vre-o una.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cili

Mulţumiri pentru filmuleţ , începatorii (eu) au ce învăţa !

jonny_it

Citat din: cili din Februarie 28, 2012, 06:47:41 PM
Mulţumiri pentru filmuleţ , începatorii (eu) au ce învăţa !

Asta cu mutatul ramelor cu puiet mai mult deranjeaza albinele. Credeti ca matca si albinele nu stiu cat sa se extinda astfel incat sa nu raceasca puietul?
Frectie la picior de lemn  :)

Nea Costica din Buzau

Va salut pe toti!! :hi:,multumesc Jenica pt film, la mine se incarca foarte greu, postasem inaintea  lui Jonny, dar mi-a dat eroare si am revenit cu alta postare in care trebuie sa spun ca sunt de acord cu el [ cu Jonny], dar nu si cu abordarea nediplomatica a postarii si aici ma refer la ultima propozitie. Eu am vrut sa ma refer doar la faptul ca tanarul stupar[ mult respect pt el] nu a respectat o regula [a uitat si nimeni din ,,asistenta''nu i-a atras atentia, cu toate ca a inclus-o in operatia generala], si anume, nu a localizat matca pe fagure cum ii zice el pt a o putea proteja.
Sa fiti iubiti!!! Cu drag C.B   :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

jonny_it

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 28, 2012, 08:06:44 PM
Va salut pe toti!! :hi:,multumesc Jenica pt film, la mine se incarca foarte greu, postasem inaintea  lui Jonny, dar mi-a dat eroare si am revenit cu alta postare in care trebuie sa spun ca sunt de acord cu el [ cu Jonny], dar nu si cu abordarea nediplomatica a postarii si aici ma refer la ultima propozitie. Eu am vrut sa ma refer doar la faptul ca tanarul stupar[ mult respect pt el] nu a respectat o regula [a uitat si nimeni din ,,asistenta''nu i-a atras atentia, cu toate ca a inclus-o in operatia generala], si anume, nu a localizat matca pe fagure cum ii zice el pt a o putea proteja.
Sa fiti iubiti!!! Cu drag C.B   :hi:

Asa is eu putin mai direct  ^:)^
Totusi la ce folosea daca localiza matca pe fagure; si la ce foloseste sa muti puietul capacit in exterior si cel necapacit in interior, cand tot puietul are nevoie de aceeasi temperatura pentru dezvoltare? Nu vorbim de o spargere a cuibului sau alta lucrare, pur si simplu se plimba niste puiet. Poate nu vad eu esentialul si smecheria din aceasta lucrare.  :hi:

jonny_it

Oricum se vede ca apicultorul din film are ceva stupi, deci nu este un amator.  =D>

jenica67

      Are cca 250 de stupi, daca nu ma insel. Pe mai multe locatii. Poate unii mai vor sa vada, si altii sa aiba sa critice.

http://www.youtube.com/watch?v=DwmoAwrl6c4&feature=related
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

orbanstefan64