Fara zbor de inperechere

Creat de stupar, August 29, 2010, 03:49:12 PM

« precedentul - următorul »

filip

Exista si cazuri in care matca se imperechiaza in stup,va ponta o perioada dar va fi inlocuita atunci cand timpul o permite.
Am avut si eu 2 exceptii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Cum se poate stabili ca regina s-a fecundat in stup?

filip

Citat din: bucovineanu din Septembrie 01, 2010, 07:17:37 PM
Cum se poate stabili ca regina s-a fecundat in stup?
La mine fenomenul a fost la sfarsitul lunii februarie ,trantori am gasit la o familie puternica.Iar timplu nu permitea sub nici o forma imperecherea afara.
Sa imperechiat a inceput ouatul iar in mai au schimbat-o
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Am gasit undeva concluziile experimentului argentinianului : esec total ! matcile nu au fost bune de nimic.
  Hai ca in curand ajungem la Buckfast  si iar incep controversele.

stefan1

#19
  Am scris undeva despre acel experiment argentinian. Este vorba despre simularea zborului, prin creerea unui contracurent de aer.

   
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

Nu sant un copil de ieri am 63 ani si 28 ani vechime in apicultura.Am atata experienta sa pot aprecia cand si cum este fecundata o matca.
Dl Dragos cat ani ai in apicultura?
Nu mai insist la acest subiect si nu astept nici premiul nobel.
Numai am vrut sa aflu daca cineva a mai avut ocazia sa se intilneasca cu acest fenomen.
Ce am vazut cu ochii mei nu este o minciuna. :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Septembrie 01, 2010, 06:34:52 PM
Citat din: stupar din Septembrie 01, 2010, 01:58:41 PM
1. Credinta consta in lucruri invizibile.
2. In ce vez nu trebuie sa crezi, ca este vezi cu ochii tai.
3. In tainele naturii sant multe secrete care omul inca nu a depistat.
4. Credeti ca daca matca se fecundeaza cu un trator frate ies albine handicapate?
5. Din cauza timpului (ploi si frig)nefavorabil daca are linga matca si trantor prezent in stup se fecundeaza in stup.
1. Albinele nu merg la biserica.
2. Uni vad si sfinti in nori.
3. Primul adevar.
4. Da, ies cu 2 capete si deci 2 trompe.
5. Trantori care nu ies la zbor nu pot fecunda regina spun cei ce se ocupa cu insamantarea artificiala. Trantori se micsoreaza cu varsta.

corecta chestia cu biserica

nu vreau sa credeti ca jignesc pe cineva , indiferent cat de credincios este sau nu este, dar...
se spune  :wink2:

daca vorbesti tu cu Dumnezeu, se numeste credinta,
daca vorbeste Dumnezeu cu tine ... se cheama parkinson

mentionez din nou, ca sa nu fiu interpretatgresit, ca asi jigni pe dl stupar sau pe altcineva
e doar o gluma simpla
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: stupar din Septembrie 02, 2010, 11:40:15 PM
Nu sant un copil de ieri am 63 ani si 28 ani vechime in apicultura.Am atata experienta sa pot aprecia cand si cum este fecundata o matca.
Dl Dragos cat ani ai in apicultura?
Nu mai insist la acest subiect si nu astept nici premiul nobel.
Numai am vrut sa aflu daca cineva a mai avut ocazia sa se intilneasca cu acest fenomen.
Ce am vazut cu ochii mei nu este o minciuna. :hi: :hi:

   Nu sunt un copil de acum doua luni am 37 ani si 25 de ani vechime in apicultura . La varsta de 12 ani am inceput alaturi de tatal meu stuparia cu 2 familii , tatal meu a murit acum 6 ani iar acum eu am 250 de familii iar fratele 170 . Unde mai pui ca in 1991 am absolvit liceul apicol de la Baneasa. In viata mea nu am auzit sau sa citesc ca o matca sa se fecundeze in stup cu proprii trantori.  Luati o carte de reproducerea albinelor si in loc de trantori straini puneti clonele ei si veti vedea ce rezulta. Sa presupunem ca este asa este indicata exterminarea urgenta a respectivei familii.

D006

Citat din: stupar din Septembrie 02, 2010, 11:40:15 PM
Nu sant un copil de ieri am 63 ani si 28 ani vechime in apicultura.Am atata experienta sa pot aprecia cand si cum este fecundata o matca.
Dl Dragos cat ani ai in apicultura?
Numai am vrut sa aflu daca cineva a mai avut ocazia sa se intilneasca cu acest fenomen.
Ce am vazut cu ochii mei nu este o minciuna. :hi: :hi:
Am pus azi dimineata aceasta intrebare lui Tom Glenn si Randy Oliver si am primit deocamdata un raspuns.

Tom & Suki Glenn
No, it is no tpossible. 
If you have a queen that is supposed to be a breeder queen from us and you now have an unmarked queen, then she is a new queen.
Ours always have a clipped wing so you can tell if the tag just fell of one of our breeder queens.
Hope this helps..

stefan1

  Experimental se fac insamantari (artificiale) intre matci cu frati, in ideea de a face linii puternic consanguinizate, folosite apoi la hibridari. Mai interesante sunt insamantari de la trantori frati cu trantorul-tata al matcii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Am profitat de intalnirea de la targ si am intrebat pe multi apicultori despre posibilitatera ca matca sa se imperecheze de la sine in stup cu proprii trantori , raspunsul a fost clar : NU SE POATE !

stupar

Trantorul poate sa fie intrat de la o alta familie.Este stiut ca trantorii se plimba dela un stup la altul.
Pe timp nefavorabil de zbor matca se inperecheaza in stup.
La salcam II si III n-a trecut o zi fara ploaie.Dupa ploie o ora timp frumos nu ajunge sa usuce floare si deja venea alta ploaie.Sa treaca o saptamana fara sa poate sa faca zbor de orientare albinele ca anul curent,nu sa intimplat de 25 de ani,de cand umblu in pastoral in fiecre ani.

Popescu Gheorghe

Nu am gasit aceasta remarca in nici-o bibliografie interna sau straina;clar a fost o clipa prielnica si matca s-a fecundat

D006


Kiwi Bee

Citat din: stefan1 din Septembrie 02, 2010, 01:30:13 AM
  Am scris undeva despre acel experiment argentinian. Este vorba despre simularea zborului, prin creerea unui contracurent de aer.

Doar asi mentiona ca eu asa stiu versiunea asta ca argentinianul a facut inseminarea  intro incapere si nu intro cutie.Sau le-o fin incercat pe ambele????

Matca era prinsa cu o atza sau asa ceva intro incapere cu ventilatie si trintorii liberi sa o inhatze.Eu cel putin asa imi amintesc.Versiunea cu cusca inca nu am citito.