Fara zbor de inperechere

Creat de stupar, August 29, 2010, 03:49:12 PM

« precedentul - următorul »

stupar

Am avut prilejul sa vad modul de imprecherii a matcii in nucleu de impercherii.Din cauza timpului ploios matca n-a putut sa zboara .Eu cand am dat sirop la nucleu respctiv am gasit matca lipita de un trantor.Sant curios daca cineva a avut asemenea prilej?
Am si notat data si la o saptamana matca a inceput ponta. :hi:

bucovineanu

Din ce stiu eu reginele nu se imperecheaza in stup ci numai in zbor. Daca nu reuseste sa iasa la zborul de imperechere este omorata de albine sau este trantorita si depune numai oua nefecundate. La3- 4 zile dupa imperechere incepe ponta.

stefan1

  Ce bine dar si ce rau ar fi daca o matca s-ar imperechea in stup. Atunci nu ar mai fi pericolul sa se piarda sau sa o prinda o ploaie sau o pasare sau sa greseasca stupul. Intre minusurile unei asemenea imperecheri, in stup, ar fi lipsa de selectie a trantorilor, eliminand competitia, dar si o crunta consanguinizare, inmultirea fiind intre frati. O asemenea matca ar oua puiet lacunar, din ouale fecundate depuse ar iesi 50% trantori diploizi, larve consumate imediat de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

Deci nu ma credet!Daca pe timp de o saptamana n-au zburat albinele din cauza timpului ploios
matca mea sa fecundat in nucleu.Este posibil si altele sa fi inperechiat tot asa,ca 30 de matci erau in aceas timp,din care 25 au reusit.Eu pe timp de 28 ani de cand stuparesc n-am cumparat matci niciodata.

Popescu Gheorghe

Cum demonstrati ca s-a impertechiat in stup?unde este selectia naturala a trantorilor prin zborul de imperechiere( ceeace este  de necrezut caci marii cercetatori explica modul de imperechiere si depasirea gradului de consacvinitate prin asa zisele L.R.M-uri( grupuri mari de trantori pozitionati la maxim 2 km de stupine,iar cand matca intra in sfera de interactiune  al lor ,feromonul de matca ii atrage;dupa ultimele cercetari imperechierea se face cu atatia trantori cat este nevoie a se umple sacul seminal cu sperma,dupa care apare dopul de blocare de la ultimul trantor,ca semn de imperechiere).Nici insamantarile artificiale nu au dat rezultate foarte bune,deci tot mama natura sau bunul D-zeu a facut asa

D006

  Unde locuiesti frate de la tine a plouat non-stop timp de 7 zile , ori la tine a venit musonul ? Chiar nu a avut in  nici o zi o fereastra de zbor de o ora ?

stupar

In Ardeal a fost poate si mai mult de o saptamana.La salcamul trei la noa locatie a trecut o saptamana fara sa faca zbor de orientare.

ioanardelean55


E totusi posibil asa ceva numai ca noi nu stim exact ce rang de rudenie avea trintorul cu tinara regina ? :rusine: :rusine: :rusine: : sau poate nu erau rudeni!!!!  :nono: :nono: :nono:ci numai un caveler venit in urma mirosului !!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:mai sti ......? :hi: :hi: :hi: :hi:

D006

Nu se imperechiaza matca cu stupi din familia ei si nicidecum in stup.
Trantori care nu zboara nici nu sunt maturi, virili.

stefan1

  Nu am gasit niciunde o marturie despre fecundarea in stup. Ba am avut multe cazuri cu matci care aveau un defect si nu puteau iesi la zbor. Intarziau sa inceapa ouatul, uneori erau fortate sa iasa si cadeau in fata stupului sau se pierdeau, in cazuri mai rare matca incepea intr-un tarziu sa oua, dar oua nefecundate, de trantori.
  Este incredibil ca 7 zile sa nu fie niste intervale cat de scurte bune de zbor. In asemenea 'ferestre' ies si albinele si trantorii si reginele. Sunt cazuri si cand fecundarea matcii se face in zona stupinei, uneori chiar pe durata timpului cat roiul iese din stup si pana se aseaza in pom. Chiar daca ar fi o saptamana fara zbor, matca poate sa-si amane 'nunta' pana cand vremea se indreapta. Am avut intr-o primavara o matca foarte timpurie care a stat peste o luna pana a inceput sa oua, probabil din lipsa de trantori sau de vreme favorabila. In general, daca vremea este foarte rea, imperecherea este incompleta, cu mai putini trantori, si calitatea matcilor este mai scazuta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

Credinta consta in lucruri invizibile.In ce vez nu trebuie sa crezi, ca este vezi cu ochii tai.
In tainele naturii sant multe secrete care omul inca nu a depistat,Sant multi Toma care pana nu vede cu ochii lui, nu crede.
Credeti ca daca matca se fecundeaza cu un trator frate ies albine handicapate?
Din cauza timpului (ploi si frig)nefavorabil daca are linga matca si trantor prezent in stup se fecundeaza in stup.De cate ori arde p.... :hi:

D006

  O sa fac o cerere la comitetul de acordare a premiului Nobel sa vina in Romania sa ia la cunostita cu cea mai mare  revolutie stiintifica din ultimul milion de ani  ; o matca de Apis melifera fecundata de propria clona.
   Asteptam ca in curand in Ardeal in urma acestei revolutii biologice sa apara si primele albine care sa oua puiet de albina lucratoare. Iar dupa aceste revolutii biologice vom inregistra si prima lovitura de stat inregistrata in ultimile sute de milioane de ani in care albinele lucratoare vor rupe jugul monarhic instaurat de regina si vor infiinta democratia originala prin care din luna in luna se va alege o presedinta de stup in locul dictatoarei de matca.
  JOS CU MONARHIA DESPOTICA INSTAURATA DE MATCA !   :rotfl:

D006

Citat din: stupar din Septembrie 01, 2010, 01:58:41 PM
1. Credinta consta in lucruri invizibile.
2. In ce vez nu trebuie sa crezi, ca este vezi cu ochii tai.
3. In tainele naturii sant multe secrete care omul inca nu a depistat.
4. Credeti ca daca matca se fecundeaza cu un trator frate ies albine handicapate?
5. Din cauza timpului (ploi si frig)nefavorabil daca are linga matca si trantor prezent in stup se fecundeaza in stup.
1. Albinele nu merg la biserica.
2. Uni vad si sfinti in nori.
3. Primul adevar.
4. Da, ies cu 2 capete si deci 2 trompe.
5. Trantori care nu ies la zbor nu pot fecunda regina spun cei ce se ocupa cu insamantarea artificiala. Trantori se micsoreaza cu varsta.

filip

Sa nu spui niciodata nu exista asa ceva.
http://www.proapicultura.ro/articole/trantorii_in_lumea_stupului/trantorii_in_lumea_stupului.html
Nu toti ce fac unele afirmatii iesite din comun nu au si dreptate uneori.  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

".Dacă se întâmplă ca împerecherea mătcii să aibă loc în stup, 25% din totalul de puiet ,ce rezultă din ouăle depuse de matca cu pricina, va reprezenta trântori haploizi, adică trântori neviabili. Astfel, instinctual, actul împerecherii are loc înafara stupului.
.Nu cu mult timp în urmă, apicultorul argentinian Ricardo Garcia a reuşit împerecherea mătcii într-o cuşcă(cutie) cu dimensiunile de 80/100cm, echipată cu un ventilator şi un bec, încercandu-se creerea condiţiilor din timpul zborului de imperechere.Această metodă de împerechere asistată permite fecundarea mătcii la un cost mult inferior metodei insămânţării artificiale. "
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Ceea ce a reusit argentineanul e cu totul altceva decat ce se poate intampla intr-un stup.