de unde cumparam fagurii....

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:15:05 PM

« precedentul - următorul »

xvader

si eu am folosit anul trecut faguri de la apikon si au fost ok; anul asta am mai luat si faguri de la apikon, dar vreau sa iau si din alte parti ca sa fac comparatie.
oricum am fost mai multumit de ei decat de cei facuti de aca, la combinat

nicu84

fagurii de la bistrita lasa de dorit?

MirceaCalin

Am găsit şi eu zilele trecute din întâmplare site-ul Apikon şi am rămas extrem de mirat de preţul afişat !
În timp ce două firme apicole din Cluj-N. vând foiţa (de Bistriţa) cu 42 lei/kg, Apikon vinde la 30 lei/kg !!??
Am văzut mai sus cuvinte de apreciere la adresa clujenilor; ar mai avea cineva de adăugat ceva ?
http://www.faguri-ceara.ro/faguri_artificiali.html

dany 1

Salutare!
Sezonul  apicol  se  apropie  cu  pasi  repezi ceea  ce  ineamna  ca  subiectul  acestui  toic  revine  de  actualitate motiv  pt  care  revin si  eu cu aceasi  intrebare  . CE  PARERE  AVETI  DE  FAGURII  DE  LA APIKON?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

jean_dobrita

Citat din: dany 1 din Februarie 27, 2015, 01:30:08 PM
Salutare!
Sezonul  apicol  se  apropie  cu  pasi  repezi ceea  ce  ineamna  ca  subiectul  acestui  toic  revine  de  actualitate motiv  pt  care  revin si  eu cu aceasi  intrebare  . CE  PARERE  AVETI  DE  FAGURII  DE  LA APIKON?

Am folosit anul trecut vreo 15 kg si sunt casanti daca nu lucrezi cu ei la peste 20 de grade..in rest daca ai cules o sa-i creasca..

bionut

Si eu am folosit anul trecut. Ii cladeste frumos, am avut doar probleme cu niste rame cu prima sarma prea jos, si s-a indoit foita in jos de la caldura. In rest miros frumos si albina ii cladeste. Nu am alt termen de comparatie cum am folosit dor de la Apikon.

cipik

Citat din: jean_dobrita din Februarie 27, 2015, 01:35:08 PM
Citat din: dany 1 din Februarie 27, 2015, 01:30:08 PM
Salutare!
Sezonul  apicol  se  apropie  cu  pasi  repezi ceea  ce  ineamna  ca  subiectul  acestui  toic  revine  de  actualitate motiv  pt  care  revin si  eu cu aceasi  intrebare  . CE  PARERE  AVETI  DE  FAGURII  DE  LA APIKON?

Am folosit anul trecut vreo 15 kg si sunt casanti daca nu lucrezi cu ei la peste 20 de grade..in rest daca ai cules o sa-i creasca..


De la târgul de la Campina am luat faguri de la Boca, la prima vedere sunt flexibili.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bionut


bucovineanu

Citat din: cipik din Februarie 27, 2015, 09:31:35 PM
De la târgul de la Campina am luat faguri de la Boca, la prima vedere sunt flexibili.
Cu cat sunt mai flexibili cu atata contin mai putina ceara.

oroles

Cei de la Boca au si un aspect uleios. Sper ca nu au bagat seu, cunoscut fiind ca adaosul de seu in ceara este o metoda de falsificare a cerii. Cu toate acestea albinele ii cladesc foarte bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Februarie 27, 2015, 09:49:01 PM
Citat din: cipik din Februarie 27, 2015, 09:31:35 PM
De la târgul de la Campina am luat faguri de la Boca, la prima vedere sunt flexibili.
Cu cat sunt mai flexibili cu atata contin mai putina ceara.

Bucovineanu are dreptate,dar trebuie luat in calcul si temperatura in momentul aprecierii
Eu am luat faguri de la Boca de vreo 5 ani si nu am probleme ---anul trecut am fost nevoit sa cumpar 10 kg de la Apiluk ---faguri sarbesti --- 80 % au cazut din cauza caldurii ---miros urat ,probabil cu seu amestecati

dany 1

Din  cate vad nu  sunt  problem  cu  fagurii  de la  APILUK.  Am  vazut  ca  au  un  pret  bun ...........sper  sa  fie  buni  sa  nu  cada  de  pe  rama  din  cauza  caldurii  cum  am  mai  patit cu  alti faguri.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bionut

Va referiti la Apikon sau fac si aia de la Apiluk faguri?

dany 1

Scuze , am gandit una si am scris alta. LA  APIKON MA REFEREAM
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bionut

M-am gandit eu. Nu am ce sa reprosez fagurilor Apikon, la banii astia sunt foarte buni. Nu imi permiteam sa cumpar altii mai renumiti in momentul ala, astia m-au salvat.