John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Ioane, nu amana salvarea albinelor din stupul cu triunghi. Era bine sa le stropesti cu un sirop  caldut cu ceai (miere cu ceva ceaiuri) si imediat sa treci la reorganizarea cuibului daca ai cum, punand rame cu miere descapacita partial in partea inferioara (la cat sunt de amortite, nu cred ca mai aveau putere sa descapaceasca sa ajunga la miere) intre doua rame cu albine, eventual urmand sa le treci intr-o camera incalzita ca sa isi revina si sa se organizeze(cu stupul inchis, evident, ca altfel s-ar imprastia prin camera), in final racorind usor camera ca sa intre din nou in ghem. E drept ca ai mortalitate foarte mare acolo, am vazut pe sita destul de multa albina moarta si trebuie vazut care e cauza (nu unesti albina cu alt stup decat daca stii ca nu e boala).
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

JohnSpatari

Citat din: Cristel din Martie 03, 2015, 01:06:38 AM
Ioane, nu amana salvarea albinelor din stupul cu triunghi. Era bine sa le stropesti cu un sirop  caldut cu ceai (miere cu ceva ceaiuri) si imediat sa treci la reorganizarea cuibului daca ai cum, punand rame cu miere descapacita partial in partea inferioara (la cat sunt de amortite, nu cred ca mai aveau putere sa descapaceasca sa ajunga la miere) intre doua rame cu albine, eventual urmand sa le treci intr-o camera incalzita ca sa isi revina si sa se organizeze(cu stupul inchis, evident, ca altfel s-ar imprastia prin camera), in final racorind usor camera ca sa intre din nou in ghem. E drept ca ai mortalitate foarte mare acolo, am vazut pe sita destul de multa albina moarta si trebuie vazut care e cauza (nu unesti albina cu alt stup decat daca stii ca nu e boala).
Sanatate!
Msc pentru sfat,atunci cand am dat ramele erau pe jumatate necapacite adica putea sa mananca usor(daca mai aveau putere)cat despre reorganizat nu am facut ca nu am avut timp,albine foarte putine ramase,nu cred ca vor iesi,deoarece chiar atunci cand am ridicat capacul am crezut ca familia e moarta deja.

Cristel

#198
Daca zici ca erau rame necapacite inseamna ca ti-a fermentat "mierea" data in toamna ... si s-au intoxicat. Intotdeauna e bine ca hranirile de completare sa se faca in perioada calda, sa poata transforma siropul in miere si sa o capaceasca. Daca siropul ramane necapacit, are tendinta sa fermenteze deoarece e higroscopic - absoarbe vaporii de apa din stup/atmosfera - si devine toxic pentru albine, oricat de sanatoase le-ai fi introdus tu la iernare.  La fel se intampla si cu o miere necapacita la timp. Evident ca un alt pericol ar fi sa ramana in stup miere de mana sau de struguri...
Sanatate
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

vioso

Intervin si eu si va spun ca facand hranire toamna familia de albine va avea puiet pana tarziu si nu prea acumuleaza .Eu le dadeam saptamanal cate 2 -3 litri sirop si numai foarte tarziu au inceput sa acumuleze rezerva de iarna .Referitor la tratamentul facut va intreb oare nu s-ar putea face cu un pulverizator pe fiecare rama ?

paul1

Citat din: vioso din Martie 03, 2015, 02:17:26 PM
Intervin si eu si va spun ca facand hranire toamna familia de albine va avea puiet pana tarziu si nu prea acumuleaza .Eu le dadeam saptamanal cate 2 -3 litri sirop si numai foarte tarziu au inceput sa acumuleze rezerva de iarna .
Incearca sa le dai cate 4-5 l de sirop odata la 3 zile la familii si 2-3 l de sirop la roi tot la 3 zile si ... mai vorbim ! Eu le-am dat in august cam 500 l de sirop la 24 de unitati biologice (familii si roi), au acumulat rezerve suficiente, au dezvoltat  puiet suficient pentru a avea albina de iernare si la sfarsitul lui septembrie-inceput de octombrie reginele au incetat ponta!

bio

Citat din: paul1 din Martie 03, 2015, 08:11:42 PM
.....
Incearca sa le dai cate 4-5 l de sirop odata la 3 zile la familii si 2-3 l de sirop la roi tot la 3 zile si ... mai vorbim ! Eu le-am dat in august cam 500 l de sirop la 24 de unitati biologice (familii si roi), au acumulat rezerve suficiente, au dezvoltat  puiet suficient pentru a avea albina de iernare si la sfarsitul lui septembrie-inceput de octombrie reginele au incetat ponta!

... Paul ai dat cantitati asa mai la o singura administrare.>??.. Adica 4-5 litrii odata..?? Ce model de hranitor ai..?

paul1

Citat din: bio din Martie 03, 2015, 10:05:04 PM


... Paul ai dat cantitati asa mai la o singura administrare.>??.. Adica 4-5 litrii odata..?? Ce model de hranitor ai..?
Bio ... numai asa am dat,pentru ca am programul foarte incarcat si nu am timp de bibileli.
Am cel mai tare model de hranitor ... punga ! :rotfl: Pungi de 3 kg. din alea la sul, pun aproximativ 1L. de sirop in ele si pun cate 4-5 odata peste rame, practic acoper ramele cu pungi cu sirop. La 3-4 zile, functie de cum am timp sa pregatesc o alta sarja scot pungile ferfenitate si ... repetir.Fac operatiunea asta cam de 4-5 ori functie de cat de uscati (lipsiti de rezerve) sunt stupii. La roi pun cate 2-3 pungi. Aceasta operatiune o fac cu toate ramele in cuib, dupa ce-am dat jos caturile (sa aiba unde sa depoziteze si sa prelucreze),iar la roi mai adaug 1-2 rame mai inchise la culoare pe care le pun la margini . Fac acest lucru de la inceputul lui august si termin pana la sfarsitul lunii. Apoi incep restrangerea, scot cate o rama mai deschisa la culoare din cuib, o zgarii cu furculita pentru a o face atragatoare si o pun deasupra celorlalte rame ramase in cuib Astfel compactez tot siropul transformat in miere pe ramele de iernare realizand totodata si stimularea reginelor pentru continuarea ouatului. Asa fac eu.

bio

..Ahha..Ok...

Am inteles Paul... folosesti pungi .

costelgeorgel

Bine dar nu curge siropul din pungi ????

JohnSpatari

Citat din: costelgeorgel din Martie 08, 2015, 03:40:53 PM
Bine dar nu curge siropul din pungi ????
Eu nu le-am dat sirop si turte,deci nu are cum sa curga.



Cristel

Pasteurizarea la 125 de grade distruge tot ce e bun din miere! Basca faptul ca faci hidroxifurfurol la greu, asa ca aia nu e miere, poti sa o vinzi ca otrava... :)
Hm, blande albine are domnu Cosoi! de avea neam de albine cum aveam eu acum 10 ani, fugeau cu totii ca in povestea Lizucai! Cumparasem un soi de albine de cum te apropiai de stup, cum sareau pe tine in picaj, cate 20 odata! Iti imaginezi cum ar fi fost sa le ridici capacul!  :nudie: ar fi fugit damele si nu ar mai fi avut nevoie de botox :rotfl: Presedintele asociatiei care statea mandru in dreptul urdinisului cred ca ar fi fost ca pomul de Craciun ornat cu varfuri de ac!  =)) 
Mama trebuia sa se duca cu noaptea in cap sa praseasca randurile cultivate cu rosii la 10 m de stupi, altfel ar fi alergat ca fugarita de MIG uri.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

RazvanTi

asa am si eu unul RAAAAU si culmea e ca anul trecut NU a fost...
cand deschizi stupul ies cate 10 15 o data direct dintre rame ca migurile  ))/
il tin sub observatie... daca o tine tot asa ii iau gatul doamnei  :bzz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro