care ar fi cutiea ideala pentru pavilion

Creat de ionelzarnescu, Martie 06, 2016, 06:11:52 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

La latime de 2 metri nu poti pune decat verticali. Acum depinde de tine cum ii vrei : pat cald/rece. In functie de asta faci lazi de 12 sau de 10 rame. Avantaj la 10 rame intra mai multi stupi (dezavantaj pat rece la transport), avantaj la 12 rame (poti alege cum le asezi, inclusiv pat cald - cand stau mai bine la transport).
Succes!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ionelzarnescu

multumesc frumos pentru ideile date[atept si alte sfaturi] multumesc
ionel

apivasmob

Citat din: romikele din Martie 07, 2016, 07:57:14 AM
Citat din: apivasmob din Martie 07, 2016, 05:56:33 AM
16 rame in pat cald(+cat 1/2)
Nu merge!
La 16 rame cutia ar avea 650 mm, la doua randuri ar fi 1300, plus doua grosimi de perete, ramane un culoar de sub 70 cm, prea mic pentru a putea lucra lejer.
Acel interval trebuie sa fie obligatoriu mai mare decat lungimea lazii, plus o toleranta de cam 20... 30 cm.
Se pleaca de la scaderea din latimea interioara a 90... 100cm intervalul de acces/lucru, diferenta impartita la 2 ne da lungimea lazii, din care scazi 5 cm doua grosimi de perete si ce ramane imparti la 38 (latimea in mm a ramei, cu toleranta) si afli numarul de rame maxim pe care il poate avea lada.
Lucra in afara pavilionului :) :hi:,dar ii ramane 5 cm de trecut dar nu este nevoie sa-l scoata pe tot pe interval dse fiecare data
Sanatate tuturor apicultorilor

xvader

eu am pavilion cu cutii pe 10 rame, cat 1/1...normal , in pat rece.
e super ok cand lucrezi cu un singur tip de rama...chiar daca caturile sunt un pic cam grele.
are avantajul ca poti sa lasi stupii si fara sa stai toata ziua cu mana in ei.
tu oricum fa cum crezi tu ca ti-e tie bine.
bafta si butoaie pline

marian sima

Pe pavilion orizontalul de 20 de rame este cel mai eficient,nu dai cat jos ,daca muti cuibul in spate nu mai este nici o diferenta de productivitate intre vertical si orizontal,dai podisorul la o parte atata cat umbli in stup,pe cand la verticali la randul 3 trebuie sa te urci pe ceva ca sa ajungi sa lucrezi in ei.

dorindafi

cel mai eficient 20r in pavilion
de circa 6/7 ani ma intilnesc cam cu aceasi stupari in pastoral la salcim 2
si am vazut modul de lucru in mai multe feluri dar cel mai usor este cel pe care lam spus
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2016, 07:36:56 PM
cel mai eficient 20r in pavilion


Dar nu ai selectionata  mierea  ca la  cei cu 1- 2 caturi 1/2 pe verticali 10 -12r.
Daca  ai  nevoie de 2  caturi,  mai pui unul  si ai linistit  familia.

romikele

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2016, 07:36:56 PM
cel mai eficient 20r in pavilion
Da, ar merge, dar numai pe un singur rand... ori pe dreapta, ori pe stanga... pavilionul este lat de doar 2 metri !!!

Florin_Dan

Multietajat pe doua randuri,cate 3 corpuri pe stup.Eu asa am si sunt multumit

ionelzarnescu

multumesc mult pentru ideile date, mai astept si altele; salutari la toata lumea.
ionel