tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

 cam cat a costat remorca?
ati luat-o de gata sau ati facut-o la comanda?
am si eu un logan de 1,6 si m-ar interesa ceva asemanator
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

tassevasi

Este facuta de fostul proprietar ,pt 2 ATV -uri acum 2 ani ,eu am vazut ca-i buna pt carat stupi si nu l-am lasat pina ce nu am luat-o .
M-a costat 2000 lei , mi-a dat-o pt ca mai avea una cu 2 axe si nu mai avea loc in garaj cu ea .
Numai bine  :hi:

mape 48-petru manea

zambeste ,,maine poate fi mai rau ----am glumit.
cam asa swe intampla de obicei la rapita
prognoza spune ca se va incalzi in 6-7 zile --perioada infloriri salcamului
ATENTIE LA ROIRE. :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: MAPE 48 din Mai 06, 2011, 08:57:33 AM
zambeste ,,maine poate fi mai rau ----am glumit.
cam asa swe intampla de obicei la rapita
prognoza spune ca se va incalzi in 6-7 zile --perioada infloriri salcamului
ATENTIE LA ROIRE. :hi: :hi: :hi:

Multumesc domnul MAPE , am fost total nepregatit pt timp mai indelungat de sedere in cimp si daca am prins eu timpul cel mai rau ,ma bucur ,sper sa fie mai bine in continuare .
Sper sa nu am prob de la rapita ,ce sa mai zic de roi -ag ,caruia practic i-a explodat stupii de atita albina ,avind 8 ram de puet ,daca l-ar ajuta timpul ar putea sa faca 2 exteageri la rapita de la 45 stupi .
Toata stima  ,sanatate si numai bine  :hi: :hi:

tassevasi

#34
 Ieri am terminat de confectionat 22 de hranitoare cam cit o rama de 3/4  ,intra 2  l de ichid , le-am etansat numai cu aracet  si vad ca nu curge niciunul  .
  Pozele

PS  Vecinul meu fiind la 75 de ani si ne mai trebuindu-i cutia din imagine ,mi-a daruit-o mie spre reconditionare  si folosinta .
  Este o lada de 24 de rame cu o diafragma la jumatate si cu posibilitatea de a mai pune inca 2 diafragme in spatiile obtinute, deci 4 nuclee . Deja este construita pt asa ceva .
Eu cred ca-i buna pt ca am de lucru nu gluma , deacum incolo .
Numai bine .

mape 48-petru manea

Tasse am vazut hranitoarele si mi-au placut .
Daca pui sirop pentru stimulare si il consuma repede este in regula
Daca nu il consuma cateva zile sau daca pui apa la o familie mutata de pe locul ei si care ramane fara zburatoare
cateva zile  apa va umfla pfl-ul
Trebuie fiert in parafina sau ceara un minut si apoi il scurgi .
Nu se consuma multa ceara si hranitoarele vor fi protejate
Am postat undeva niste poze  cu aceasta operatie facuta de mine  :bzz: :bzz: :bzz: %%- %%- %%- %%- @};- @};- @};- @};-

tassevasi

  Multumesc pt sfatul bun ,asa este, pina acum nu am folosit asa ceva si e bie venita experienta dvs .
Numai bine  :hi:

tassevasi

#37
 Pentru ca nu am mai avut timp sa trec si pe aici ,o fac acum cu o poza cu roiurile de la PH unde le-am facut .
  Sunt  f f multumit de atitudinea varului meu care m-a ajutat  asa de mult .
Nu m-a lasat pina cind nu mi-a aratat matcile si ponta ,apoi a mai pus cite 2 ram cu puet capacit in marea majoritate ,deoparte si dealta  si cite 2 ram cu miere si pastura ,omul mai avea inca 10 matci fecundate in nucleie si inca 7 stupi de unde a mai completat cu puet capacit la ai mei . ( Facuti pe 5 ram)
  Asta ce ramasese acasa ,toti stupii ii avea la tei in nr de 50, super dezvoltati .
Matcile  sunt jumatate galbene ,jum negre ,acum pot sa vad care vor  fi mai bune .
In momentul de fata am 26 bucati , 6 stupi si 20 roiuri si s-ar putea sa mai fac rost de 1 ori 2 .
 
Pina acum costul roiurilor (15 de la PH )  este 1825 lei .
Dca ii mai pun la socoteala si pe cei de acasa  5 (mai slabuti ) = 20 roi la 1825 lei .
  Cum vi se pare ?.  O sa spuneti ,mai vorbim la primavara , asa e , toata cuncentrarea acum asupra lor sa-i fac puternici , deja am inceput cu stimularea pina la fl soar .
Nu am facut poze si desfacuti ,ca ploua astazi , am sa  fac .
  L-am invitat pe prietenul  Flavius sa-i vada , nu de altceva,  dar sa m-a laud si eu . :D
   

mape 48-petru manea

stimulare,stimulare,stimulare-----prin asta ai 2 avantaje   1--roii vor deveni familii pana in toamna,  -- 2  formarea rezervelor pt.iarna in timp,nu toamna cand pentru completarea rezervelor se uzeaza albina care va ierna :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

tassevasi

 Toata stima domnul MAPE, multumesc  pt sfat ,chiar de aseara am inceput cu stimularea
deocamdata  fac sirop invertit  1/1 dar cred ca ar merge si 1,5 apa /1z. ca au nevoe si de apa multa si ceai de multe plante .
  Aveti pe linga dvs un ""banatean "" care va solicita ajutorul , un om cumsecade ce are nevoe  de sfaturi  competente si ajutor ,cum dvs sunte-ti  in prajma sigur il ve-ti sprijinii.
Numai bine va doresc  si multa sanatate .

bucovineanu

Nu e bine ca siropul sa fie prea diluat, 1\1 e numai bun. Ele oricum il prelucreaza si scot apa. Si atata timp cat e cald si pot zbura isi procura din natura apa de care au nevoie pentru cresterea puietului.

tassevasi

 Multumesc domn Bucovinenu ,1/1 am facut ,mai dau inca o saptamina apoi mergem la fl s  cu ei ,ca sa-i dezvolt cit pot , daca ne ajuta timpul .
  Sanatate va doresc si numai bine ,toata stima .

tassevasi

 Pentru ca am gasit aceste imagini interesante  , am sa le pun pe pagina mea sa nu ocup alt spatiu , poate ajuta cuiva .
Numai bine .

http://www.thehoneygatherers.com/html/photolibrary1.html

http://www.thehoneygatherers.com/html/photolibrary2.html

mape 48-petru manea

frumoase imagini---multumesc :hi: :hi: :hi:

tassevasi

#44
  Va multumesc domnul romikele (nu prea ma descurc prea bine cu PC-ul)

Pentru ca am facut citeva poze  cu roii mei pe 5 ram achizitionati de la PH, va pot spune ca sunt  f f multumit , deja mi-au acoperit o ram complet cu puiet (ouata),am introdus inca una la crescut + ouat si am sa plec pe 7 ram la fl s.  saptamina aceasta,pina joi.

  Si pentru ca am pus si o freza  in functie ,am realizat pe fiecare leat superior al ramei  (deja asamblata ,pt protejare completa a degetelor) o scobitura de 15mm pe toata lungimea ramei , pt  stimulari ,intra 60mlg sirop ,daca pun 10 asemenea ram nici nu mai am nevoe de hranitor de cap mica.
  Numai bine va doresc .
 
   PS   Prima poza  facuta joi , a doua astazi  la alt roi ,mai pe inourat dar merge .