Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Multumim lui Dumnezeu,dar inca nu a ajuns in nordul Italiei desi ma astept la asa ceva,nu sunt pesimist ,ci realist deci ma pregatesc sa-i dau un calduros binevenit si acestui dusman, deja ne-am obisnuit cu acesti "prieteni"" al albinelor noastre,in fiecare an mai apare cate unul la orizont-asta e!
combaterea reala a acestui coleopter,  -metoda edy:

preventiv

1. -combatere bio,
ca toti coleopterii si acestia aethina tumida au ca dusmani naturali . vulpile, aricii,tassi,ciorile(nu cele vopsite),gaze,furmicile,gainile de curte,deci avand in stupina cat mai multi arici,gaini si formici este un avantaj enorm reducand numarul adultilor de 20-30%.
-acesti coleopteri ies din pamant anul infestarii in luna Mai 15 zile mai devreme sau mai tarziu in functie de climasi de temperatura externa.
-in fiecare dimineata cand incep sa iasa acesti coleopteri din pamant se stranf toate frunzele,ierburile uscate si se ard imediat cu o ulterioara reducere a numarului acestora,
2.-combatere chimica
asezarea sub stupi de capcane tip Freeman cu diatomaceous earth , si de capcane in interiorul stupilor cu uleiuri minerale,
in cazul atacului masiv mutarea stupinei intr-un loc necontaminat si tratarea vatrei stupinei atacate cu permetrina 40%, ararea solului la 25 cm de adancime si dezinfectarea acestuia,
in cazul in care coleopterul se gaseste deja in multi stupi ,scuturarea albinelor facand roiuri la pachet ,toate ramele cuibului fiind introduse in camere frigo la 0-4 grade Celsius timp de 70 de ore pentru a omora toate stadiile larvale al acestui coleopter. Ramele cu puiet sau vec hi se vor arde ,lasand doar cele de culoare deschisa.
Deci ,inainte de a ne arde stupii cu albine asa cum s-a facut in sudul Italiei incercam aceste metode ,cu siguranta ele functioneaza,insa din comoditate este mai usor sa ardem,fara sa rezolvam prea mult.Americanii si alte natii unde ei convietuiesc si cu acest colepter nu au si-au ars coloniile,si au gasist sistemul potrivit sa-i reduca efectele negative,unele descrise mai sus.

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

filip

@edy,
citesc cu interes postarea ta.
Am fost criticat odata de un apicultor incepator.
"Nenea Filip"am vazut oua de furnici pe podisoare in primavata in stupina ta.Datorita temperaturii crescute circa o luna furnicile cresc generatii pe podisorul stupului apoi coboara pe sol.
Eu nu am luptat cu starpirea furnicilor in stupina,am considerat ca sunt sanitarii stupului.
O familie puternica face fata furnicilor.
Uneori trebuie sa revizuim invataturile citite din carti ori spatiul virtual si sa revenim si sa folosim natura cu sanitarii ei in folosul nostru.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

edy

Asa este, va asigur ca atunci cand imi deplasez o parte din stupi in paduri ,in locuri cu umbra si cu umezeala sunt stupi care sunt plini de furnici la exterior,mii de furnici ,cand deschid acele familii nu se vede nici una la interior,acele familii puternice traiesc in simbioza cu furnicile,si sunt foarte sanatoase, chai as putea sustine teoria ca produc si mai multa miere,chiar daca albinele sunt putin mai nervoase ,desigur asta nu inseamna ca trebuie sa ne turman in stupi mosiroi de furnici,este o observatie  si o realitate.
Furnicile sunt nu numai sanitarii stupului dar a intregului mediu, efectele lor pozitive sunt extrem de multe, si ori de cate ori am incercat sa le evit am inteles ca de fapt nu faceam altceva decat sa limitez sistemul complex de aparare al familiei de albine.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

filip

Multumesc pentru confirmare!
Ierbicidarea si uleiul ars ori alte tampenii in preajma stupilor fac mai mult rau decat furnicile........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

edy

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pharaonu75

Citat din: edy din Decembrie 08, 2014, 06:10:30 PM
-la popularea unui mare numar de nuclee NU SE FOLOSESTE APA doar CO2 ,apa se foloseste in cazuri de urgenta,spre exempliu cand s-a terminat gazul sau cand dorim sa populam un numar mic de nuclee;
-in momentul popularii se introduce o botca matura de 10 zile si niciodata o matca vergina ;
-nuclee se tin la racoare timp de 36-40 de ore dupa care se transporta in locurile de imperechere,
-dupa 12 zile se recolteaza eventualele matci imperecheate si se introduce imediat o alta botca matura de 10 zile plus serbet in hranitor.
Si asa ciclu de productielse repeta, este foarte simplu si eficient si deci nu trebuie sa trecem de zeci de ori pentru a da de mancare sau introduce matca,etc, la un ciclu se fac toate operatiile  necesare pentru a eficientiza munca .

Si albinele din nucleu accepta acea botca, desi au oua si puiet capacit/necapacit?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Ignatov Andrei

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 09, 2015, 10:56:57 PM
Citat din: edy din Decembrie 08, 2014, 06:10:30 PM
-la popularea unui mare numar de nuclee NU SE FOLOSESTE APA doar CO2 ,apa se foloseste in cazuri de urgenta,spre exempliu cand s-a terminat gazul sau cand dorim sa populam un numar mic de nuclee;
-in momentul popularii se introduce o botca matura de 10 zile si niciodata o matca vergina ;
-nuclee se tin la racoare timp de 36-40 de ore dupa care se transporta in locurile de imperechere,
-dupa 12 zile se recolteaza eventualele matci imperecheate si se introduce imediat o alta botca matura de 10 zile plus serbet in hranitor.
Si asa ciclu de productielse repeta, este foarte simplu si eficient si deci nu trebuie sa trecem de zeci de ori pentru a da de mancare sau introduce matca,etc, la un ciclu se fac toate operatiile  necesare pentru a eficientiza munca .

Si albinele din nucleu accepta acea botca, desi au oua si puiet capacit/necapacit?

Ati intalnit cazuri cand albinele n-au acceptat botca ?!?
Eu zic ca se confunda cu ELIMINAREA (in acea botca se afla ceva aproape mort, din vina apicultorului)!!!
Nu exista botci neacceptate !!!

dan sebastian

Furnicile sunt de multe feluri. Indiferent de care ar fi nu mi le doresc e langa stupi. Am unele negre, mari de cara albina singura. Nici nu o mai cioparteste. Intra si pe urdinis. Daca s-ar ocupa de cele moarte din fata stupului nu mi-as bate capu cu ele. Beleaua e ca sunt daunatori. Am avut roiuri pe care le-au decimat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Eu anul trecut faceam roiuri asa: Scuturam toata albina dintr-un stup intr-un stup nou. Lucratoarea se intorcea pe pozitia ei, la vechiul stup. Regina ramanea in stupul initail. Am dat o rama cu botca cu tot de la alt stup lucratoarelor din noul roi, fara albina aferenta. Cu toate ca ramasesera numai lucratoare si mai aveau ceva oua au preferat sa imi distruga botca si sa isi creasca ele regina de salvare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ignatov Andrei

Citat din: oroles din Ianuarie 10, 2015, 08:41:56 AM
Cu toate ca ramasesera numai lucratoare si mai aveau ceva oua au preferat sa imi distruga botca si sa isi creasca ele regina de salvare.

Sa nu mai spui asa ceva !
Oroles, tu ai vatamat ce era in botca iar albinele au eliminat !!!

Am recoltat zeci de mii de matci de pe puiet alb si am plasat imediat o botca matura !
In majoritatea cazurilor am avut 100% botci eclozionate !

Nu intotdeauna botca roasa pe lateral inseamna si eliminare. Se intalnesc foarte multe cazuri cand albinele elibereaza matca pe lateral deoarece, din diferite motive, nu se poate realiza eclozionarea prin varful botcii !!!

oroles

Am gresit! Am vrut sa zic ca ramasese numai doica. Se stie ca doica este mai binevoitoare decat lucratoarea. Botcile nu le-am scuturat ci le-am periat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

edy

Metoda descrisa este valabila pe data de 8 dic. 2014 de mine este potrivita in special pentru nucleele mici tip Apidea si mijlocii, unde cantitatea de albina nu este mare,deci cand introducem imediat o botca matuta de 10 zile ea nu va fi niciodata distrusa de albinele gazda,doar in cazul in care exista deja o matca imperecheata sau vergina in interiorul nucleului pe care din greseala nu am vazut-o.
In cazul nucleelor mari pe rama Dadant,Langstroth sau rama de cat si acest procedeu se poate aplica foarte bine fara a astepta ore,ore,-dar in acesta situatie botca matura va fi protejata de la baza ei pana pe la jumatate de o folie de aluminio,in acest fel albinele nu o pot roade .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dupa cum am scris aceasta metoda este foarte eficienta in cazul miilor de nuclee de imperechere,unde ciclul de productie este continuu si cu cat mai putine faze, se lucreaza cu numere mari si totul trebuie sa fie simplificat la maxim,ca dealtfel si in cazul gestiunii unui numar mare de famillii de albine gestite de un singur apicultor.De fapt acesta este tot secretul daca vrem sa gestim un numar mare de colonii ca si in cazul meu, simplificarea la maxim a metodelor noastre de ingrijire si intretinere a familiilor de albine si sper ca intr-o zi imi veti da dreptate.
exemplu: am sa va traduc din italiana un articol pe care l-am scris anul trecut intr-o revista de apicultura italiana de unde se va invata ceva extraordinar de util in acest sens.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marian sima

Presarati sare fina pe furnici ,pe cele mici le omoara pe cele mari le alunga.

Si e ecologica. :)

edy

de abia acum va pot spune ca va traduc cum spunea cineva mai demult.

Revista de apicultura italiana(una din ele) L"apicoltore italiano, n.3-aprile 2014,pag.23-24
titlul original: "La sciamatura naturale:un metodo efficace per evitarla" by edy
         tradus:"Roirea naturala: o metode eficace pentru a o evita"by edy

"In literatura de specialitate s-a scris mult despre acest argument si se va mai scrie inca deoarece roirea naturala face parte integranta din viata albinelor.In apicultura practica acest capitol face parte din gestiunea de firma si din capitolul "selectiunea albinelor".De fapt ,rasele comerciale de albine ce se intretin in toata lumea sunt predispuse sa roiasca:cateva mai mult,cateva mai putin,in stransa relatie cu habitatul lor si resursele nectaro-polenifere. Sunt deci apicultorii acei care pot imbunatati caracteristicile genetice ale albinelor printr-o continua si serioasa selectiune,stiind foarte bine ca selectiunea nu poate elimina in mod definitiv predispozitia albinelor la roire ,deoarece aceasta trasatura a fost "implantata" in codul lor genetic milioane si milioane de ani in urma,ca unica strada pentru supravietuirii familiei de albine.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy