DECONTARE PNA

Creat de Dragosh Ivan, Noiembrie 16, 2015, 08:14:55 PM

« precedentul - următorul »

Dragosh Ivan

  Buna seara! Va supun atentiei urmatoarea problema.
Am  accesat pna dar de la plata s-au  eliminate 2 facturi, una cu 70 de lazi pe motiv ca procesul verbal de distrugere al lazilor deteriorare a fost intocmit  cu 3 zile inainte de control care s-a efectuat de pe o zi pe alta, si a doua factura cu 46 de roi o fost eliminata pentru ca roi au fost unificati cu data cand au fost cumparati conform caietului de stupina.
Cum sa procedez in situatia aceasta??? Mentionez ca detin 230 de familii, inregistrate anarz si ca prima instiintare de la aca a controlului Apia a fost ca au eliminat o lada deoarece 30 % din 230 inseamna 69 de lazi nu 70 cum am facturat lucru perfect adevarat, iar  vineri cand au virat banii surpriza au decontat doar medicamentele si matcile.
Va multumesc!

romikele

1. Factura de lazi putea fi facuta si pe 230 de bucati.
Cel care intocmeste dosarele din partea asociatiei are datoria de a trece ca decontabile doar 30 de procente, adica 69 de bucati.
Daca acest lucru nu s-a facut, atunci inspectorul APIA are aceasta posibilitate, dar factura este perfect valabila si nu exista motiv de scoatere de la plata doar pentru acest lucru, se scot de la plata doar lazile care depasesc procentul de 30%.

2. Roii pot fi unificati la data achizitiei sau dupa, dar nu inainte.
Cereti celor de la APIA sa va arate care este temeiul legal pentru care nu e voie sa se faca unificarea in acceasi zi cu achizitia!

Daca doar acestea sunt motivele pentru care nu vi s-au decontat facturile respective, faceti contestatie, puteti merge chiar in instanta, deoarece este un abuz.In concluzie, cei de la asociatie nu va reprezinta interesele asa cum ar trebui, iar cei de la APIA sunt cel putin superficiali!
Repet, asta DOAR in cazul in care nu exista si alte motive reiesite in urma controlului!!!

Rog un moderator sa mute postarile de mai sus dupa ACEST POST!



Dragosh Ivan

Raspunsul oficial este ca d-na director a verificat si iata motivarea:

"Buna ziua,
Va transmitem raspuns la solicitarea dvs.

In urma controlului pe teren se exclude de la plata factura nr.8443799/15.07.2015,pentru achizitia a 70 de stupi de  catre I.I. IVAN IONUT RARES,deoarece la data controlului stupii uzati nu se aflau pe teren ,acestia au fost distrusi inainte de control.Se elimina facura nr.064/15.07.2015 pentru achizitia de 46 de roiuri,de catre I.I.IVAN IONUT RARES, deoarece nu au fost identificati pe teren ,acestia au fost unificati in data achizitiei de 15.07.2015 ,conform inscrisurilor din miscarea efectivelor de albine din carnetul de stupina."

concluzia e revoltatoare in conditiile in care plata s-a facut  cu ordin bancar eliminadu-se orice speculatii "de frauda sau mici intelegeri"
inca o data va multumesc si o sa ma adesez organelor competente!!!!


viorel55

In Ghidul solicitantului scrie:
       "Este obligatoriu ca forma asociativa sa depuna la sediul APIA Central,numai dupa ce a efectuat platile catre toti apicultorii,urmatoarul set de documente:
       - .......
      - ........
      -copii ale proceselor- verbale de distrugere a stupilor uzati incheiate intre reprezentantul formei asociative si apicultorii,beneficiari ai sprijinului...."

Noi am distrus stupii uzati numai dupa ce s-a incheiat p.v. de control al APIA,deci lazile puteau fi vazute si de echipa de control.
In ceea ce priveste folosirea roilor la intarirea familiilor de albine cred ca APIA nu are dreptate.

romikele

Daca referitor la lazile de stupi excluderea de la plata a facturii a fost corecta, deoarece se stipuleaza foarte clar ca stupii uzati se vor distruge NUMAI dupa efectuarea controlului de catre inspectorul APIA, in ce priveste roii, e vorba de o eroare, asa ca puteti contesta DOAR refuzul la plata facturii de achizitie a acelor roi.

Daca APIA doreste sa vada roii pe teren, trebuie sa precizeze acest lucru inainte de derularea programului, altfel e un abuz!
De ce mama naibii se mai cer copii de pe carnetul de stupina?  :rusine:

Dragosh Ivan

Problema e ca pv de distrugere a fost solicitat la control si atunci l-am completat desi erau stupii uzati acolo. Nici nu sti ce sa mai faci! Inspectorii pareau de buna credinta, ba chiar au sost in control si in anii trecuti. DIN 2013 ACCESEZ PNA SI NU AU MAI FOST PROBLEME. ASTA E ....
....

romikele

Acei inspectori fie sunt ageamii, fie rău intenționați.
Se pare că nu și-au primit "partea" și au acționat astfel.
Nu se poate cere PV de casare la control atât timp cât se prevede ca stupii deteriorați să fie depozitați pentru a fi văzuți.
Casarea se face după efectuarea controlului, în prezența unui reprezentant al asociației.
Dacă alți membri care au prezentat PV de casare, ca și d-stră, au primit banii pentru stupi, sunteți îndreptățiț să faceți contestație, chiar și în instanță în ultima fază.

D006

  Acum sa fim putin si avocatii diavolului , omul nu a putut demonstra nici ca a inlocuit niste lazi vechi nici ca a cumparat roi. Oricum zarurile au fost aruncare si nu se mai poate face nimic. O mare parte din vina o detine si cel de la asociatie care trebuia sa il informeze exact pe aplicant cum se face pt. controlul pe teren.

PS. Para-ndărăt  se dă si cu OP.

viorel55

Citat din: Dragosh Ivan din Noiembrie 16, 2015, 09:19:57 PM
Raspunsul oficial este ca d-na director a verificat si iata motivarea:

"Buna ziua,
Va transmitem raspuns la solicitarea dvs.

In urma controlului pe teren se exclude de la plata factura nr.8443799/15.07.2015,pentru achizitia a 70 de stupi de  catre I.I. IVAN IONUT RARES,deoarece la data controlului stupii uzati nu se aflau pe teren ,acestia au fost distrusi inainte de control.Se elimina facura nr.064/15.07.2015 pentru achizitia de 46 de roiuri,de catre I.I.IVAN IONUT RARES, deoarece nu au fost identificati pe teren ,acestia au fost unificati in data achizitiei de 15.07.2015 ,conform inscrisurilor din miscarea efectivelor de albine din carnetul de stupina."

concluzia e revoltatoare in conditiile in care plata s-a facut  cu ordin bancar eliminadu-se orice speculatii "de frauda sau mici intelegeri"
inca o data va multumesc si o sa ma adesez organelor competente!!!!

Totusi ,eu cred ca situatia reala este mult mai complexa decat rezulta din cele doua fraze transmise de APIA

romikele

Am si eu unele semne de intrebare, deoarece experienta personala a relevat o colaborare excelenta cu inspectorii APIA Buzau, dar in alte judete semnalele sunt nepotrivite.
Vina principala o are asociatia, care nu a facut o informare corecta si completa a membrilor solicitanti cu metodologia de verificare in teren.

Dragosh Ivan

buna seara! Astazi am ers la asociatie am facut rost de raportul inspectorilor din data de 28.8.2015 si ce sa vezi este un raport in care mi se aduce la cunostinta ca se va elimina un stup (lucru corect 30%- 69 din cei 70 de stupi) lucru pe care l-a lau la cunostinta telefonic in  31.8.2015 de la seful de asociatie dar la verificarea actelor la asociatie nu a fost prezent decat un inspector din partea APIA (celalalt inspector nu s-a prezentat motive ......), s-a intocmit raportul in 2 exeplare s-a inregistrat, s-a semnat dar foaia cu semnatura de la final +al doilea ex. din raport  au fost luate de  inspector la biroul acestuia ca sa semneze  si colegul si aici se produce surpriza.
Raportul este inapoiat in data de 13.11.2015 dar cu un alt continut insa este pastrata pagina din primul raport cu senaturile (priul raport era nepaginat iar ultimul este paginat mai putin ultima fila cea cu senaturile, raport in care se scot de la plata cele doua facturi integral.
pv de distrugere este din data controlului adica 28.08.2015 semnat de mine si asociatie.
Intrebarea mea este unde depun contestatia pentru ca oficial nu am decat e-mail de la APIA cu raspunsul de mai sus, asociatia recunoaste ca nu au procedat corect cei de la APIA dar nu au nici o solutie teoretic ma sustin dar nu stiu ce sa faca ca pana in prezent nu au ai intalnit asa ceva???? 

romikele

APIA - relatii cu publicul
tel: 021.305.48.02
      021.305.48.00

D006

  Singura solutie este instanta dar trebuie sa te tina buzunarul si nervii.

Dragosh Ivan

Am solicitat in scris o motivatie cu temeiul legal al legislatiei in vigoare care sa la baza refuzului de a deconta valoare facturilor si la Apia  si la asociatie. Sa vedem care o fi?!

D006

  O sa-ti spuna ca orice litigiu se rezolva in instanta.