stupul ideal

Creat de dragos2006, Ianuarie 18, 2009, 06:37:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

care este stupul ideal pt. stationar? nr.de rame

bucovineanu

Va urez bun venit pe forum. Stupul ideal nu exista. Fiecare model de stup are avantaje si dezavantaje.Pentru a obtine rezultate multumitoare e nevoie si de priceperea stuparului care trebuie sa dirijeze astfel dezvoltarea familiilor de albine incat sa valorifice la maxim culesurile din zona.Trebuie ales un stup cu capacitate mare de cel putin 20 de rame.

PricopArthur

Citat din: anghelinacare este stupul ideal pt. stationar? nr.de rame
Bine ati venit.
Stupul ideal e acela pe care il cunosti si cu care esti obisnuit.
Sunt stupari care folosesc 12, maxim 14 rame, si altii nu ajung la catul de sus.
Miere multă şi inimă curată!

D006


D006

Citat din: bucovineanuVa urez bun venit pe forum. Stupul ideal nu exista. Fiecare model de stup are avantaje si dezavantaje.Pentru a obtine rezultate multumitoare e nevoie si de priceperea stuparului care trebuie sa dirijeze astfel dezvoltarea familiilor de albine incat sa valorifice la maxim culesurile din zona.Trebuie ales un stup cu capacitate mare de cel putin 20 de rame.
pt.un incepator sfatul primit este mai dulce ca mierea

D006

Nu exista stup ideal exista familie - matca ideala !
Daca familia este puternica poti pune ramele si intr-o lada de zestre  si tot le va umple cu miere.

D006


Adrian Roman

Practic doar stationar,din motive de serviciu. Am 30 de fam. de productie, plus "pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10. Zona unde locuiesc, la 20 km de Baia Mare, este buna-foarte buna d.p.d.v. melifer: livezi, padure de stejar rosu, rachita capreasca, porumbar, paducel, alun, salcam , faneata, porumb(polen), floarea soarelui, flora spontana( scai, papadie).Folosesc 3 feluri de lazi ptr. fam. de productie: 1)-vertical dublu corp ( 12/12), 10 buc. 2)-Orizontal pe 16 rame in pat cald ( sunt super multumit de rezultate), 10 buc. 3)-Model Viseu-combinatie fericita de orizontal cu vertical: cuib de 14 rame, cu magazie interioara de 1/2, 13 rame, tot 10 buc.A propos de stupul ideal, concluzia mea este ca:-trebuie sa asigure minim 10-12 rame ptr. cuib! Felul in care se asigura locul de depozitare a nectarului, este deja o chestiune de optiune personala.

bucovineanu

Citat din: Adrian RomanPractic doar stationar,din motive de serviciu. Am 30 de fam. de productie, plus "pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10. Zona unde locuiesc, la 20 km de Baia Mare, este buna-foarte buna d.p.d.v. melifer: livezi, padure de stejar rosu, rachita capreasca, porumbar, paducel, alun, salcam , faneata, porumb(polen), floarea soarelui, flora spontana( scai, papadie).Folosesc 3 feluri de lazi ptr. fam. de productie: 1)-vertical dublu corp ( 12/12), 10 buc. 2)-Orizontal pe 16 rame in pat cald ( sunt super multumit de rezultate), 10 buc. 3)-Model Viseu-combinatie fericita de orizontal cu vertical: cuib de 14 rame, cu magazie interioara de 1/2, 13 rame, tot 10 buc.A propos de stupul ideal, concluzia mea este ca:-trebuie sa asigure minim 10-12 rame ptr. cuib! Felul in care se asigura locul de depozitare a nectarului, este deja o chestiune de optiune personala.
Mai intai bun venit pe forum.Cele scrise mai sus sunt foarte adevarate.Nu tipul de stup face productia de miere, ci albinele pe care le avem in acei stupi. Orice model vom avea, daca familiile sunt slabe si in momentul cand ajung sa ocupe 10 rame au cateva zeci de botci pe fiecare rama, nu putem astepta recolta de miere.
Fie care este obisnuit sa lucreze cu un anumit tip de stupi, despre care spune ca ar fi cel mai bun.Totusi orice model vertical este mai aproape de modelul in care albinele traiesc in salbaticie. Si verticalii necesita mai putina munca din partea apicultorului.

Adrian Roman

Ptr.Bucovineanu! Multumesc pentru buna primire, in spirit adevarat colegial de breasla. Sper sa ne intilnim candva sanatosi, sa ne imprietenim. Aveti perfecta dreptate cu verticalii. eu am inceput cu 5 orizontali pe 20, dar dupa doi ani i-am vandut cu familii.Cei 10 pe 16 rame in pat cald, i-am cumparat noi, la 1/2 pret, de la cineva care pleca in Canada. Imi place modul in care albinele delimiteaza zona de stransura mult mai exact de4cat in orizontalii in pat rece. Am avut intre 4-7 rame de la ei, dar bucuria mare a fost la cele 5 fam. care mi-au dat cate 4 rame, ca erau roi artificiali de inceput de aprilie. S-au dezvoltat minunat, am si avut parte de timp f. bun. Am o lada luata de un an, modelul italian cu balconas, pe 12 rame, cu magazii de 1/2. O sa-mi mai fac sa am 10 si din modelul asta, ca e conceput ptr. pastoral. Am la 3 km o padurice de salcam, unde s-au mai plantat 5000 de puieti anul trecut, ptr. fixarea solului. Ma tenteaza in idea asta o remorca mica, ptr.10-12 stupi... Ei, s-auzim de bine!

Simi

Citat din: Adrian Roman"pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10.
Va salut si eu, dar va iau deja la intrebari si va rog sa detaliati putin comportamentul familiilor, care din cate am inteles sunt separate practic doar fizic avand un miros unificat a 4 matci.
Eu voiam sa transform o astfel de lada orizontala de 18 rabe cu diafragma totala dar din lemn cu o gaura de 5cm in diametru undeva in partea de sus astupata de o parte si de alta cu plasa, in care sa bag 2 fam disctincte, peste care pun cate o gratie 'haneman' iar deasupra la momentul oportun sa pun un cat comun.
Ce ziceti va iesi ceva sau mai bine imi dau pace? :uimit:  :roll:
                     :hi:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

Adrian Roman

Ptr.Simi ! Ma bucur sa va dau raspuns pozitiv.Reusita necesita anumite conditii. Urmaresc in primul rand momentul capacirii trantorilor. Atunci fac nucleele. Capacitatea lazilor-pepiniera sunt de 4 ori 6 rame. Deci: in fiecare nucleu pun o rama cu pastura multa, una cu miere multa, doua cu puiet capacit cu albina insotitoare , una cu oua de una-doua zile cu albina insotitoare si o rama construita cu putina apa in fagure. Nu astept botcile. Practic, e ca la divizare, cand nu conteaza unde ramane matca.Albinele isi fac botca, si cam intro luna de la facutul nucleelor, daca totul e normal, incepe ponta. Marele avantaj e ca, atunci cand nucleul e plin, exact mirosul comun ne ajuta! Ar urma suprapopulare, nu? Fiind cam dupa culesul mare, aproximativ, incep sa schimb regine unde am nevoie, asa ca unirea nucleelor e gata facuta, doar prin scoaterea diafragmelor. Eu scot cate 3 matci, si va dati seama singur ce familie mare, cu matca tanara, formata din 4 nuclee unificate. Transvazez fam. unita in alt  stup, si mai fac nuclee cu botci, ca precis apar intre timp.Seria a doua o folosesc ptr. unificari de toamna, ca sa intaresc fam. mai subtirele ptr. iarna. Varianta ce o propuneti, am citit-o undeva, dar avea capace mobile pe gaurile din diafragma, ca sa nu treaca substanta de matca.Ar trebui sa functioneze varianta cu magazie comuna, separata de cuiburi cu gratie! am citit si asa ceva, dar nu am aplicat. Sanatate multa si spor!

bucovineanu

Citat din: Simi
Citat din: Adrian Roman"pepiniera"-doua orizontale a cate 4 nuclee cu diafragme totale cu plasa(permit unificare, extindere, iernare in comun) si fam. in dezvoltare- variabil intre 5-10.
Va salut si eu, dar va iau deja la intrebari si va rog sa detaliati putin comportamentul familiilor, care din cate am inteles sunt separate practic doar fizic avand un miros unificat a 4 matci.
Eu voiam sa transform o astfel de lada orizontala de 18 rabe cu diafragma totala dar din lemn cu o gaura de 5cm in diametru undeva in partea de sus astupata de o parte si de alta cu plasa, in care sa bag 2 fam disctincte, peste care pun cate o gratie 'haneman' iar deasupra la momentul oportun sa pun un cat comun.
Ce ziceti va iesi ceva sau mai bine imi dau pace? :uimit:  :roll:
                     :hi:
Am incercat acest lucru, dar nu mi-a iesit. Am scris despre acest subiect aici:http://www.apiardeal.3xforum.ro/post/514/1/Folosirea_gratiei_Hanemann/

Simi

Ma mai gandesc poate o sa renunt la aceasta ideie care mi se pare extraordinara si interesanta, dar daca iese?
Nu stiu vom vedea cum ies din iarna, cum va vi noul an apicol, sunt multe pana la acest lucru.
Eu lada cred ca are cam 100 de ani si nu imi explic dece are acea gaura in diafragma fixa.
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

bucovineanu

Acea gaura este facuta pentru a putea face usor unificarea celor doua familii in caz de necesitate:toamna sau primavara cand ambele familii sunt prea slabe,
sau atunci cand una din familii nu are regina si nu avem regine de rezerva.
Sunt unii stupari care toamna fac unificari pastrand regina cea mai valoroasa, iar primavara cand familia ajunge la apogeu o divizeaza obtinand iar doua familii.