Atelierul meu

Creat de Marek, Iulie 03, 2011, 04:27:36 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

4unix


soricul

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 28, 2012, 05:46:19 PM
:bravo:, felicitari marek , o mica observatie  , inaltimea mesei de lucru nu e pea inalta ?

citisem pe undeva ca o inaltime optima pentru un banc de lucru  e intre 80 si 90 cm .
Inaltimea optima pentru un banc de lucru este la aproximativ 15-20 cm. sub nivelul cotului,in pozitia lipit de corp. Nu poate fi egal bancul de lucru la un om de 2m(ca mine) cu al unui om de 1,70.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

Marek

  Suportul este de fapt un cuier de haine vechi. varianta lui noua se poate vedea in magazinele de haine mai mari  :D
  Este telescopic dar din constructie nu-l pot lasa mai jos (nu l-as taia).
 

marius_vfp

Citat din: soricul din Noiembrie 28, 2012, 07:40:13 PM

Inaltimea optima pentru un banc de lucru este la aproximativ 15-20 cm. sub nivelul cotului,in pozitia lipit de corp. Nu poate fi egal bancul de lucru la un om de 2m(ca mine) cu al unui om de 1,70.

perfect zis , inseamna ca eu m-am incadrat in 80 90 cm ,  inaltimea 174

spor la treaba marek ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kiwi Bee

Marek nu pui suruburi la colturi si din latura cealalta? La noi in NZ asa se procedeaza.

Marek

  Nu pun pentru stupii cu peretii de 20 mm
  Pentru lazi cu peretii mai grosi pun si din panourile laterale.
 

delorin I

Frumos! Extrem de util ce am vazut! Sper sa fac si eu asta de indata ce imi voi cumpara niste unelte, inca nu am decis ce si cum! ! Bravo!

delorin I

Ne poti ta niste detalii cu acel banc rotitor? Am inteles care e ideea...dar nu strica o privire de aproape! Pana sa ajungi la ansamblare cum tai scandura? Imbinarea o faci in lung pe scandura de 4 metri sau pentru fiecare corp in parte?

Marek

  Nu am atatea prese sa pot face imbinare pe scandura de 4 metri.
  De obicei fac fiecare panou in parte.
  O sa postez si filme cum debitez scandura.
  Masa rotativa este din pal melaminat pe care am aplicat niste leturi prinse cu surube si piulite.
  Leturile le pot regla in functie de capacitatea (nr de rame) stupului la care lucrez.

roi_ag

Presa ptr.imbinare simpla, practica , la indemana oricui

Marek

Una din asta am sa-mi fac si eu  :D de fapt am de gand sa fac 3-4 chenare din alea pt a putea presa si panouri mai lungi

Marek

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=9HR1bDOTXg8&feature=plcp[/jwp]
Cam dezordine, dar asa patesc cand se aduna mai multe lazi (norocu meu)  :D

delorin I

Super treaba faci..grozave cutii! Esti de invidiat! BAnuiesc ca nu  lucrezi un singur model?

Marek

Pai fac cam tot ce se cere.