Lisa apicola

Creat de jonny_it, Iunie 13, 2013, 11:10:23 AM

« precedentul - următorul »

bio

Ca se vorbeste de lise...... eu folosesc mai multe tipuri de lisa.

Eu ma descurc pe teren accidentat cu lisa care are doar o roata..... La inceput a fost mai greu, chestie de echilibru..acum merge fara probleme.

Am o lisa cu 2 roti care o folosesc acasa sa car butoaiele cu miere..:))..ca alea de ~120 litri de plastic au in jur de 180 kg pline si nu am invatat sa merg cu ele doar cu o roata.

Butoaiele de 60 litri metal, pline la 90-92 Kg,.. le duc lejer cu lisa care are doar o roata.


teoalbina

Am si eu cu o roata si o folosesc dar tot mai buna e cea cu 2 roti

ionel07196555

Caut o scula din asta dar cu prindere din laterala si blocare sus cu ridicare pe verticala
Face cineva asa ceva ?
Daca nu se poate aici pe privat :

roi_ag

Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 01, 2014, 08:17:09 PM
Caut o scula din asta dar cu prindere din laterala si blocare sus cu ridicare pe verticala
Face cineva asa ceva ?
Daca nu se poate aici pe privat :
UIT-O AICI http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=3839.105

ves.lucian

  ieri am terminat-o !!!
  am incercat-o cu 5 corpuri goale ( doar cu rame ) , fund, podisor si capac !!!
  sunt sigur ca va face fata si cu stupi cu albine in ei !!!
   :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ionel07196555

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 01, 2014, 10:06:19 PM
  ieri am terminat-o !!!
 
Multumesc  am  vazuto
Va urmaresc postarile de dincolo
eu am stupi pe suporti la 0.30m de la sol si vreau o mai mare mobilitate si poate si ceva electric 

ves.lucian

 Sa ma tii si pe mine la curent !!!
   :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

uve


[/quote] 
eu am stupi pe suporti la 0.30m de la sol si vreau o mai mare mobilitate si poate si ceva electric
[/quote]
Pana incepe pastoralul as vrea sa finalizez o lisa de ridicat si transportat stupi.Apiliftul german este OK (mai putin pretul) ,dar sistemul de tractiune mi se pare o gluma :un bolt cu striatii (randalinat) care freaca pe fiecare roata.Ma indoiesc ca pe umezeala , iarba uda sau noroi aduce un aport semnificativ la deplasare. Consider ca 4 roti (doua in fata pe acelasi ax si doua in spate cu rotatie 360 de grade) ofera stabilitate si manevrabilitate. Cuplul de rotatie al motorului va fi transmis (la nevoie) rotilor motrice prin intermediul unui cuplaj electromagnetic. Din discutiile cu apicultorii a reiesit necesitatea ca aceasta scula sa poata foarte lejer sa ridice doar magaziile + capacul si  sa faca o translatie laterala pentru a avea acces facil la cuib pentru verificare. Asta ar rezolva 2 probleme : durerea de spate si operativitatea inspectiilor.
As avea aici o intrebare : considerati ca ar fi util un motor pe benzina de 125 cc pentru cresterea productivitatii sau actionarea electrica de la un acumulator auto este suficienta ?
Multumesc anticipat pentru sugestii(pe forum , pe privat sau telefonic) !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Motorul pe benzina face zgomot, fum... cred ca ar fi mai potrivit un motor electric, chiar daca acesta prezinta dezavantajul greutatii acumulatorului.

P.S. Nu ma pot abtine sa te mai felicit inca o data pentru dispozitivul de gaurit rame. Este extrem de eficient, mi-a usurat enorm munca si l-am recomandat si altora, din prisma utilizatorului.
Avand in vedere acest dispozitiv, dar si manerele "destepte" pentru stupi si chiar si picioarele/suportul pentru stupi pe care le-am vazut la Sighisoara, nu am niciun dubiu ca vei scoate pe piata o lisa ingenioasa si fiabila!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube